Horezu: populație și statistici
Horezu are o populație de 6.601 (2026), pe o suprafață de 116,3 km², cu o densitate a populației de 56,8 loc./km². Se află pe locul 479 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 6.601
- 116,3 km²
- 57 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vâlcea după populație: Horezu ocupă locul 8 (număr de localități: 89).
Medici la 1 000 de locuitori: 7,73 ‰ în Horezu, față de o medie de 2,20 ‰ în județul Vâlcea și 3,53 ‰ la nivel național.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 360 ‰ în Horezu, față de o medie de 127 ‰ în județul Vâlcea și 163 ‰ la nivel național.
Horezu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 178).
Horezu în cifre
Unde se află Horezu?
Populația din Horezu în timp
Populația localității Horezu a fost de 7.024 în 2016 și de 6.601 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 6.816 |
| 2022 | 6.779 |
| 2023 | 6.769 |
| 2024 | 6.720 |
| 2025 | 6.669 |
| 2026 | 6.601 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Vâlcea pentru „Medici la 1 000 de locuitori”.
- Locul 1 în județul Vâlcea pentru „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 16.289.
- Cea mai apropiată localitate este Măldărești, la 4,0 km.
Toți indicatorii pentru Horezu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Horezu | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,9 ‰ | 16,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.068 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,2 ‰ | 19,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.087 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,1 ‰ | 5,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.450 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,0 ‰ | 12,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.570 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Horezu | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 9,83 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 936 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,91 ‰ | 1,52 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.728 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.893 | 203.394 | 10.177.161 | pe locul 485 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 438,3 ‰ | 535,8 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.182 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 53,3 m² | 47,4 m² | 50,3 m² | pe locul 1.223 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,76 ‰ | 2,63 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.322 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Horezu | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 58,3 ‰ | 38,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 311 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,48 ‰ | 2,63 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 681 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Horezu | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 321 ‰ | 222 ‰ | 71 ‰ | pe locul 141 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,8% | 1,9% | 2,3% | pe locul 2.620 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Horezu | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 2,1 înnoptări | 5,2 | 0,4 | pe locul 200 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 1.304 ‰ | 1.688 ‰ | 200 ‰ | pe locul 185 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 113,3 ‰ | 50,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 100 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Horezu | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 42,7 m³ | 35,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 582 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,23 km | 4,30 km | 4,05 km | pe locul 1.279 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Horezu | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 7,73 ‰ | 2,20 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 12 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,45 ‰ | 0,53 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.452 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,91 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 302 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Horezu | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 360 ‰ | 127 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,5 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.057 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Horezu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor226 · 21,3%
- Transport și depozitare151 · 14,3%
- Industria prelucrătoare88 · 8,3%
- Construcții84 · 7,9%
- Activități administrative și servicii de suport84 · 7,9%
- Activități profesionale, științifice și tehnice80 · 7,6%
- Hoteluri și restaurante76 · 7,2%
- Tranzacții imobiliare49 · 4,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor178 · 16,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor131 · 12,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte131 · 12,4%
- Lucrări speciale de construcții78 · 7,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi70 · 6,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație57 · 5,4%
- Construcții de clădiri50 · 4,7%
- Tranzacții imobiliare49 · 4,6%
- Hoteluri și alte facilități de cazare47 · 4,4%
- Lucrări de geniu civil43 · 4,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Horezu?
Populația localității Horezu este de 6.601 (2026), pe locul 479 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Horezu?
Horezu are o suprafață de 116,3 km², cu o densitate a populației de 57 loc./km².
Populația din Horezu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Horezu a trecut de la 7.024 la 6.601, adică o variație de −6,0%.
Unde se află Horezu?
Horezu se află în județul Vâlcea. Latitudine 45,143, longitudine 23,992.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Horezu?
În Horezu, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 7,73 ‰ (2024), pe locul 12 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Horezu?
În Horezu, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 360 ‰ (2025), pe locul 2 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Horezu?
Cele mai apropiate de Horezu sunt: Măldărești (4,0 km), Costești (5,9 km), Vaideeni (6,0 km), Tomșani (7,7 km), Slătioara (9,0 km).