Ceahlău: populație și statistici
Ceahlău are o populație de 2.313 (2026), pe o suprafață de 96,8 km², cu o densitate a populației de 23,9 loc./km². Se află pe locul 2.065 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.313
- 96,8 km²
- 24 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Neamț după populație: Ceahlău ocupă locul 67 (număr de localități: 83).
Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor: 44,9 în Ceahlău, față de o medie de 1,4 înnoptări în județul Neamț și 2,0 înnoptări la nivel național.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 0,65 km în Ceahlău, față de o medie de 2,54 km în județul Neamț și 3,05 km la nivel național.
Ceahlău: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Hoteluri și alte facilități de cazare (număr de societăți: 47).
Ceahlău în cifre
Unde se află Ceahlău?
Populația din Ceahlău în timp
Populația localității Ceahlău a fost de 2.462 în 2016 și de 2.313 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.367 |
| 2022 | 2.346 |
| 2023 | 2.332 |
| 2024 | 2.316 |
| 2025 | 2.331 |
| 2026 | 2.313 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Neamț pentru „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”.
- Locul 1 în județul Neamț pentru „Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor”.
- „Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 13.550.
- Densitatea populației sale este de 3,8 ori mai mică decât media națională.
Toți indicatorii pentru Ceahlău
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ceahlău | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,5 ‰ | 15,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 958 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,6 ‰ | 17,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.997 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,8 ‰ | 5,9 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.589 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 17,7 ‰ | 12,0 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 571 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ceahlău | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 3,85 km | 3,94 km | 7,67 km | pe locul 2.283 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.373 | 240.582 | 10.177.161 | pe locul 1.748 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 593,6 ‰ | 445,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 650 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 61,1 m² | 51,4 m² | 50,3 m² | pe locul 569 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Ceahlău | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 54,0 ‰ | 33,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 382 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 5,19 ‰ | 1,72 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 248 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ceahlău | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 105 ‰ | 161 ‰ | 71 ‰ | pe locul 949 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,1% | 2,6% | 2,3% | pe locul 1.670 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Ceahlău | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 44,9 înnoptări | 1,4 | 0,4 | pe locul 14 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 24.096 ‰ | 743 ‰ | 200 ‰ | pe locul 10 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 958,9 ‰ | 24,6 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 9 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Ceahlău | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 51,9 m³ | 21,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 377 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 0,65 km | 2,54 km | 4,05 km | pe locul 1.603 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Ceahlău | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,43 ‰ | 1,59 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.816 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,43 ‰ | 0,45 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.591 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,43 ‰ | 0,59 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.238 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Ceahlău | Neamț | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 73 ‰ | 124 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.344 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,3 la 10 000 loc. | 2,7 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.157 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ceahlău
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor59 · 17,9%
- Hoteluri și restaurante59 · 17,9%
- Transport și depozitare32 · 9,7%
- Industria prelucrătoare29 · 8,8%
- Activități administrative și servicii de suport29 · 8,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit24 · 7,3%
- Arte, spectacole și activități recreative23 · 7,0%
- Construcții18 · 5,5%
Cele mai frecvente activități
- Hoteluri și alte facilități de cazare47 · 14,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație41 · 12,4%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor40 · 12,1%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor37 · 11,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte26 · 7,9%
- Activități sportive, de agrement și recreative22 · 6,7%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)18 · 5,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi17 · 5,2%
- Lucrări speciale de construcții16 · 4,8%
- Silvicultură și exploatare forestieră14 · 4,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ceahlău?
Populația localității Ceahlău este de 2.313 (2026), pe locul 2.065 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ceahlău?
Ceahlău are o suprafață de 96,8 km², cu o densitate a populației de 24 loc./km².
Populația din Ceahlău crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ceahlău a trecut de la 2.462 la 2.313, adică o variație de −6,1%.
Unde se află Ceahlău?
Ceahlău se află în județul Neamț. Latitudine 47,006, longitudine 25,962.
Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor: care este valoarea pentru Ceahlău?
În Ceahlău, „Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor” se situează la 44,9 înnoptări (2025), pe locul 14 dintre localități (1.250 în total); mediana națională este 0,4 înnoptări.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ceahlău?
În Ceahlău, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 0,65 km (2025), pe locul 1.603 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Care localități se învecinează cu Ceahlău?
Cele mai apropiate de Ceahlău sunt: Grințieș (9,0 km), Hangu (10 km), Poiana Teiului (11 km), Tașca (14 km), Bicaz (14 km).