Budureasa: populație și statistici
Budureasa are o populație de 2.704 (2026), pe o suprafață de 318,2 km², cu o densitate a populației de 8,5 loc./km². Se află pe locul 1.779 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa este stabilă: 0,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.704
- 318,2 km²
- 8 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bihor după populație: Budureasa ocupă locul 59 (număr de localități: 101).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 8,9 ‰ în Budureasa, față de o medie de 16,6 ‰ în județul Bihor și 20,1 ‰ la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 12,4% în Budureasa, față de o medie de 1,4% în județul Bihor și 2,0% la nivel național.
Budureasa: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 40).
Budureasa în cifre
Unde se află Budureasa?
localități vecine
- Curățele4,8 km · 2.262
- Buntești7,0 km · 4.095
- Drăgănești8,6 km · 2.874
- Beiuș11 km · 10.345
- Remetea13 km · 2.864
- Căbești14 km · 1.684
- Ștei15 km · 6.286
- Pietroasa16 km · 2.972
Toate localitățile din județul Bihor
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Budureasa în timp
Populația localității Budureasa a fost de 2.704 în 2016 și de 2.704 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.739 |
| 2022 | 2.715 |
| 2023 | 2.701 |
| 2024 | 2.698 |
| 2025 | 2.693 |
| 2026 | 2.704 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Bihor pentru „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”.
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 44.564.
- Densitatea populației sale este de 10,7 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Curățele, la 4,8 km.
Toți indicatorii pentru Budureasa
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Budureasa | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,8 ‰ | 17,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.508 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 8,9 ‰ | 16,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 3.080 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 11,5 ‰ | 8,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 217 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,5 ‰ | 11,1 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.038 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Budureasa | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 9,43 km | 6,40 km | 7,67 km | pe locul 1.004 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 969 | 303.393 | 10.177.161 | pe locul 2.501 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 358,4 ‰ | 499,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.976 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 56,4 m² | 50,2 m² | 50,3 m² | pe locul 913 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Budureasa | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 42,2 ‰ | 69,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 764 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 5,18 ‰ | 4,52 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 249 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Budureasa | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 80 ‰ | 282 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.366 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 12,4% | 1,4% | 2,3% | pe locul 125 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Budureasa | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 4,4 înnoptări | 3,2 | 0,4 | pe locul 111 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 2.334 ‰ | 1.269 ‰ | 200 ‰ | pe locul 102 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 138,3 ‰ | 38,4 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 83 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Budureasa | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 24,8 m³ | 41,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.466 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Budureasa | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,74 ‰ | 4,34 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 810 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,74 ‰ | 0,72 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 398 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Budureasa | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 113 ‰ | 183 ‰ | 91 ‰ | pe locul 869 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,7 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.472 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Budureasa
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor53 · 17,7%
- Industria prelucrătoare34 · 11,3%
- Hoteluri și restaurante28 · 9,3%
- Activități administrative și servicii de suport28 · 9,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit26 · 8,7%
- Transport și depozitare25 · 8,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice25 · 8,3%
- Construcții23 · 7,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor40 · 13,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor28 · 9,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație23 · 7,7%
- Lucrări speciale de construcții21 · 7,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte20 · 6,7%
- Silvicultură și exploatare forestieră19 · 6,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe16 · 5,3%
- Fabricarea produselor alimentare15 · 5,0%
- Construcții de clădiri15 · 5,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi15 · 5,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Budureasa?
Populația localității Budureasa este de 2.704 (2026), pe locul 1.779 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Budureasa?
Budureasa are o suprafață de 318,2 km², cu o densitate a populației de 8 loc./km².
Populația din Budureasa crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Budureasa a trecut de la 2.704 la 2.704, adică o variație de 0,0%.
Unde se află Budureasa?
Budureasa se află în județul Bihor. Latitudine 46,672, longitudine 22,496.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Budureasa?
În Budureasa, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 8,9 ‰ (2025), pe locul 3.080 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Budureasa?
În Budureasa, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 12,4% (2026), pe locul 125 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Budureasa?
Cele mai apropiate de Budureasa sunt: Curățele (4,8 km), Buntești (7,0 km), Drăgănești (8,6 km), Beiuș (11 km), Remetea (13 km).