Băile Herculane: populație și statistici
Băile Herculane are o populație de 4.191 (2026), pe o suprafață de 70,4 km², cu o densitate a populației de 59,5 loc./km². Se află pe locul 1.000 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −18,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.191
- 70,4 km²
- 60 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Caraș-Severin după populație: Băile Herculane ocupă locul 8 (număr de localități: 77).
Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor: 123,3 în Băile Herculane, față de o medie de 2,7 înnoptări în județul Caraș-Severin și 2,0 înnoptări la nivel național.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,24 ‰ în Băile Herculane, față de o medie de 0,71 ‰ în județul Caraș-Severin și 1,87 ‰ la nivel național.
Băile Herculane: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Restaurante și alte activități de alimentație (număr de societăți: 118).
Băile Herculane în cifre
Unde se află Băile Herculane?
localități vecine
- Mehadia8,8 km · 3.862
- Podeni8,8 km · 677
- Topleț9,4 km · 2.344
- Cireșu11 km · 463
- Ilovița12 km · 1.232
- Iablanița14 km · 1.933
- Godeanu17 km · 517
- Orșova17 km · 11.031
Toate localitățile din județul Caraș-Severin
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Băile Herculane în timp
Populația localității Băile Herculane a fost de 5.167 în 2016 și de 4.191 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.630 |
| 2022 | 4.560 |
| 2023 | 4.466 |
| 2024 | 4.397 |
| 2025 | 4.248 |
| 2026 | 4.191 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Caraș-Severin pentru „Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor”.
- Locul 1 în județul Caraș-Severin pentru „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori”.
- „Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.863.
- Cea mai apropiată localitate este Mehadia, la 8,8 km.
Toți indicatorii pentru Băile Herculane
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Băile Herculane | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,5 ‰ | 14,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.471 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 24,8 ‰ | 18,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 273 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,5 ‰ | 5,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.693 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,5 ‰ | 12,2 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.368 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Băile Herculane | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 10,43 km | 5,12 km | 7,67 km | pe locul 834 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,24 ‰ | 0,71 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.383 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.354 | 140.490 | 10.177.161 | pe locul 689 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 561,7 ‰ | 476,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 836 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 52,6 m² | 54,5 m² | 50,3 m² | pe locul 1.301 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,24 ‰ | 0,58 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.826 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Băile Herculane | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 76,8 ‰ | 38,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 138 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,62 ‰ | 2,08 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.164 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Băile Herculane | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 247 ‰ | 182 ‰ | 71 ‰ | pe locul 297 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,1% | 1,8% | 2,3% | pe locul 1.670 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Băile Herculane | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 123,3 înnoptări | 2,7 | 0,4 | pe locul 3 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 37.681 ‰ | 955 ‰ | 200 ‰ | pe locul 5 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 1.126 ‰ | 41,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 6 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Băile Herculane | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 79,0 m³ | 38,1 m³ | 27,2 m³ | pe locul 138 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 5,25 km | 3,18 km | 4,05 km | pe locul 614 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Băile Herculane | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 2,39 ‰ | 1,92 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 213 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,72 ‰ | 0,53 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 432 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 1,43 ‰ | 0,89 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 73 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Băile Herculane | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 178 ‰ | 122 ‰ | 91 ‰ | pe locul 191 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,4 la 10 000 loc. | 3,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.329 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Băile Herculane
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor146 · 17,4%
- Hoteluri și restaurante137 · 16,3%
- Transport și depozitare96 · 11,4%
- Activități administrative și servicii de suport73 · 8,7%
- Arte, spectacole și activități recreative73 · 8,7%
- Industria prelucrătoare72 · 8,6%
- Tranzacții imobiliare46 · 5,5%
- Construcții37 · 4,4%
Cele mai frecvente activități
- Restaurante și alte activități de alimentație118 · 14,1%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor115 · 13,7%
- Hoteluri și alte facilități de cazare83 · 9,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte75 · 8,9%
- Activități sportive, de agrement și recreative71 · 8,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor62 · 7,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi50 · 6,0%
- Tranzacții imobiliare46 · 5,5%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi38 · 4,5%
- Fabricarea produselor alimentare32 · 3,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Băile Herculane?
Populația localității Băile Herculane este de 4.191 (2026), pe locul 1.000 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Băile Herculane?
Băile Herculane are o suprafață de 70,4 km², cu o densitate a populației de 60 loc./km².
Populația din Băile Herculane crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Băile Herculane a trecut de la 5.167 la 4.191, adică o variație de −18,9%.
Unde se află Băile Herculane?
Băile Herculane se află în județul Caraș-Severin. Latitudine 44,877, longitudine 22,418.
Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor: care este valoarea pentru Băile Herculane?
În Băile Herculane, „Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor” se situează la 123,3 înnoptări (2025), pe locul 3 dintre localități (1.250 în total); mediana națională este 0,4 înnoptări.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Băile Herculane?
În Băile Herculane, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,24 ‰ (2025), pe locul 2.383 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Care localități se învecinează cu Băile Herculane?
Cele mai apropiate de Băile Herculane sunt: Mehadia (8,8 km), Podeni (8,8 km), Topleț (9,4 km), Cireșu (11 km), Ilovița (12 km).