Gârda de Sus: populație și statistici
Gârda de Sus are o populație de 1.360 (2026), pe o suprafață de 78,0 km², cu o densitate a populației de 17,4 loc./km². Se află pe locul 2.831 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −19,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.360
- 78,0 km²
- 17 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Alba după populație: Gârda de Sus ocupă locul 55 (număr de localități: 78).
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: 309,6 ‰ în Gârda de Sus, față de o medie de 28,1 ‰ în județul Alba și 29,5 ‰ la nivel național.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 35,1 m² în Gârda de Sus, față de o medie de 51,9 m² în județul Alba și 51,1 m² la nivel național.
Gârda de Sus: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 21).
Gârda de Sus în cifre
Unde se află Gârda de Sus?
Populația din Gârda de Sus în timp
Populația localității Gârda de Sus a fost de 1.697 în 2016 și de 1.360 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.511 |
| 2022 | 1.467 |
| 2023 | 1.412 |
| 2024 | 1.391 |
| 2025 | 1.373 |
| 2026 | 1.360 |
Știați că?
- „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.931.
- Densitatea populației sale este de 5,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Arieșeni, la 5,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Pietroasa (populație: 2.972), la 15 km distanță.
Toți indicatorii pentru Gârda de Sus
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Gârda de Sus | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,0 ‰ | 14,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.049 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,2 ‰ | 15,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.819 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,4 ‰ | 6,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.312 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,2 ‰ | 11,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 821 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Gârda de Sus | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 12,87 km | 6,67 km | 7,67 km | pe locul 535 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,21 ‰ | 1,83 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 858 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 834 | 175.151 | 10.177.161 | pe locul 2.738 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 613,2 ‰ | 486,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 550 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 35,1 m² | 51,9 m² | 50,3 m² | pe locul 3.016 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Gârda de Sus | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 34,6 ‰ | 53,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.185 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,21 ‰ | 3,50 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.484 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Gârda de Sus | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 126 ‰ | 268 ‰ | 71 ‰ | pe locul 739 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 11,8% | 2,7% | 2,3% | pe locul 144 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Gârda de Sus | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 11,6 înnoptări | 1,5 | 0,4 | pe locul 49 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 4.004 ‰ | 852 ‰ | 200 ‰ | pe locul 58 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 309,6 ‰ | 28,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 40 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Gârda de Sus | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 8,8 m³ | 36,4 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.424 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 5,74 km | 3,91 km | 4,05 km | pe locul 551 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Gârda de Sus | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,74 ‰ | 2,02 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 810 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,74 ‰ | 0,46 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 398 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,74 ‰ | 0,77 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 496 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Gârda de Sus | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 81 ‰ | 153 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.994 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 7,4 la 10 000 loc. | 3,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 332 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Gârda de Sus
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor28 · 19,9%
- Hoteluri și restaurante18 · 12,8%
- Activități administrative și servicii de suport16 · 11,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit14 · 9,9%
- Industria prelucrătoare14 · 9,9%
- Transport și depozitare11 · 7,8%
- Construcții10 · 7,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice8 · 5,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor21 · 14,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație16 · 11,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor13 · 9,2%
- Hoteluri și alte facilități de cazare13 · 9,2%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)11 · 7,8%
- Silvicultură și exploatare forestieră10 · 7,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte10 · 7,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi9 · 6,4%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră9 · 6,4%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe8 · 5,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Gârda de Sus?
Populația localității Gârda de Sus este de 1.360 (2026), pe locul 2.831 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Gârda de Sus?
Gârda de Sus are o suprafață de 78,0 km², cu o densitate a populației de 17 loc./km².
Populația din Gârda de Sus crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Gârda de Sus a trecut de la 1.697 la 1.360, adică o variație de −19,9%.
Unde se află Gârda de Sus?
Gârda de Sus se află în județul Alba. Latitudine 46,506, longitudine 22,817.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gârda de Sus?
În Gârda de Sus, „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori” se situează la 309,6 ‰ (2025), pe locul 40 dintre localități (1.362 în total); mediana națională este 11,8 ‰.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Gârda de Sus?
În Gârda de Sus, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 35,1 m² (2025), pe locul 3.016 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Care localități se învecinează cu Gârda de Sus?
Cele mai apropiate de Gârda de Sus sunt: Arieșeni (5,7 km), Scărișoara (6,2 km), Horea (10 km), Poiana Vadului (12 km), Albac (13 km).