Porumbacu de Jos: populație și statistici
Porumbacu de Jos are o populație de 3.250 (2026), pe o suprafață de 184,8 km², cu o densitate a populației de 17,6 loc./km². Se află pe locul 1.420 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa este stabilă: 0,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.250
- 184,8 km²
- 18 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Sibiu după populație: Porumbacu de Jos ocupă locul 32 (număr de localități: 64).
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 11,69 km în Porumbacu de Jos, față de o medie de 3,82 km în județul Sibiu și 3,05 km la nivel național.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: 137,8 ‰ în Porumbacu de Jos, față de o medie de 33,0 ‰ în județul Sibiu și 29,5 ‰ la nivel național.
Porumbacu de Jos: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 49).
Porumbacu de Jos în cifre
Unde se află Porumbacu de Jos?
localități vecine
- Cârțișoara5,3 km · 1.403
- Cârța8,0 km · 1.259
- Avrig8,6 km · 15.216
- Arpașu de Jos11 km · 2.791
- Racovița12 km · 2.905
- Ucea16 km · 2.368
- Nocrich16 km · 3.564
- Roșia16 km · 6.654
Toate localitățile din județul Sibiu
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Porumbacu de Jos în timp
Populația localității Porumbacu de Jos a fost de 3.251 în 2016 și de 3.250 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.233 |
| 2022 | 3.243 |
| 2023 | 3.220 |
| 2024 | 3.246 |
| 2025 | 3.261 |
| 2026 | 3.250 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 25.889.
- Densitatea populației sale este de 5,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Cârțișoara, la 5,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Avrig (populație: 15.216), la 8,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Porumbacu de Jos
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Porumbacu de Jos | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,8 ‰ | 19,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.219 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,7 ‰ | 18,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 977 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,8 ‰ | 7,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.599 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,5 ‰ | 9,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.673 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Porumbacu de Jos | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 15,23 km | 4,47 km | 7,67 km | pe locul 350 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,15 ‰ | 1,83 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 889 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.860 | 211.601 | 10.177.161 | pe locul 1.093 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 572,3 ‰ | 452,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 762 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 49,4 m² | 53,7 m² | 50,3 m² | pe locul 1.677 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 3,08 ‰ | 4,37 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 367 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Porumbacu de Jos | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 48,3 ‰ | 57,0 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 553 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,38 ‰ | 4,13 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 727 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Porumbacu de Jos | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 66 ‰ | 296 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.697 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,9% | 2,1% | 2,3% | pe locul 2.534 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Porumbacu de Jos | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 3,9 înnoptări | 2,3 | 0,4 | pe locul 123 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 2.099 ‰ | 1.507 ‰ | 200 ‰ | pe locul 114 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 137,8 ‰ | 33,0 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 85 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Porumbacu de Jos | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 11,69 km | 3,82 km | 4,05 km | pe locul 111 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Porumbacu de Jos | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 3,54 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.378 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,31 ‰ | 0,68 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.257 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,92 ‰ | 1,16 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 293 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Porumbacu de Jos | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 106 ‰ | 177 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.057 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,1 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.857 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Porumbacu de Jos
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor65 · 14,6%
- Hoteluri și restaurante58 · 13,1%
- Activități administrative și servicii de suport52 · 11,7%
- Transport și depozitare45 · 10,1%
- Arte, spectacole și activități recreative36 · 8,1%
- Industria prelucrătoare34 · 7,7%
- Construcții30 · 6,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit28 · 6,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor49 · 11,0%
- Hoteluri și alte facilități de cazare40 · 9,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte37 · 8,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație35 · 7,9%
- Activități sportive, de agrement și recreative32 · 7,2%
- Activități de închiriere și leasing31 · 7,0%
- Lucrări speciale de construcții29 · 6,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor26 · 5,9%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe24 · 5,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi22 · 5,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Porumbacu de Jos?
Populația localității Porumbacu de Jos este de 3.250 (2026), pe locul 1.420 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Porumbacu de Jos?
Porumbacu de Jos are o suprafață de 184,8 km², cu o densitate a populației de 18 loc./km².
Populația din Porumbacu de Jos crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Porumbacu de Jos a trecut de la 3.251 la 3.250, adică o variație de 0,0%.
Unde se află Porumbacu de Jos?
Porumbacu de Jos se află în județul Sibiu. Latitudine 45,722, longitudine 24,509.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Porumbacu de Jos?
În Porumbacu de Jos, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 11,69 km (2025), pe locul 111 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Porumbacu de Jos?
În Porumbacu de Jos, „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori” se situează la 137,8 ‰ (2025), pe locul 85 dintre localități (1.362 în total); mediana națională este 11,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Porumbacu de Jos?
Cele mai apropiate de Porumbacu de Jos sunt: Cârțișoara (5,3 km), Cârța (8,0 km), Avrig (8,6 km), Arpașu de Jos (11 km), Racovița (12 km).