Sasca Montană: populație și statistici
Sasca Montană are o populație de 1.415 (2026), pe o suprafață de 129,2 km², cu o densitate a populației de 10,9 loc./km². Se află pe locul 2.797 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −5,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.415
- 129,2 km²
- 11 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Caraș-Severin după populație: Sasca Montană ocupă locul 54 (număr de localități: 77).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 32,5 ‰ în Sasca Montană, față de o medie de 18,9 ‰ în județul Caraș-Severin și 20,1 ‰ la nivel național.
Locuințe la 1 000 de locuitori: 951,9 ‰ în Sasca Montană, față de o medie de 476,7 ‰ în județul Caraș-Severin și 470,2 ‰ la nivel național.
Sasca Montană: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Restaurante și alte activități de alimentație (număr de societăți: 22).
Sasca Montană în cifre
Unde se află Sasca Montană?
Populația din Sasca Montană în timp
Populația localității Sasca Montană a fost de 1.498 în 2016 și de 1.415 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.444 |
| 2022 | 1.428 |
| 2023 | 1.405 |
| 2024 | 1.420 |
| 2025 | 1.434 |
| 2026 | 1.415 |
Știați că?
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 18.099.
- Densitatea populației sale este de 8,3 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Cărbunari, la 8,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Pojejena (populație: 2.583), la 14 km distanță.
Toți indicatorii pentru Sasca Montană
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Sasca Montană | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 29,0 ‰ | 14,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 258 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 32,5 ‰ | 18,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 44 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,4 ‰ | 5,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.826 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 17,0 ‰ | 12,2 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 669 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Sasca Montană | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 13,78 km | 5,12 km | 7,67 km | pe locul 453 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,41 ‰ | 0,71 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.289 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.347 | 140.490 | 10.177.161 | pe locul 1.797 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 951,9 ‰ | 476,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 44 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 71,4 m² | 54,5 m² | 50,3 m² | pe locul 127 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,71 ‰ | 0,58 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.356 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Sasca Montană | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 36,7 ‰ | 38,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.025 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,83 ‰ | 2,08 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.028 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Sasca Montană | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 200 ‰ | 182 ‰ | 71 ‰ | pe locul 399 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 5,6% | 1,8% | 2,3% | pe locul 588 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Sasca Montană | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 5,6 înnoptări | 2,7 | 0,4 | pe locul 91 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 2.584 ‰ | 955 ‰ | 200 ‰ | pe locul 86 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 192,9 ‰ | 41,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 62 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Sasca Montană | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 56,5 m³ | 38,1 m³ | 27,2 m³ | pe locul 316 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 8,13 km | 3,18 km | 4,05 km | pe locul 295 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Sasca Montană | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,71 ‰ | 1,92 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 860 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,71 ‰ | 0,53 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 451 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Sasca Montană | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 90 ‰ | 122 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.609 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 7,1 la 10 000 loc. | 3,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 366 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Sasca Montană
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Activități administrative și servicii de suport26 · 16,0%
- Hoteluri și restaurante25 · 15,3%
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor23 · 14,1%
- Industria prelucrătoare15 · 9,2%
- Construcții12 · 7,4%
- Transport și depozitare12 · 7,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice11 · 6,7%
- Arte, spectacole și activități recreative11 · 6,7%
Cele mai frecvente activități
- Restaurante și alte activități de alimentație22 · 13,5%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor16 · 9,8%
- Hoteluri și alte facilități de cazare16 · 9,8%
- Activități de închiriere și leasing15 · 9,2%
- Lucrări speciale de construcții12 · 7,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor12 · 7,4%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi11 · 6,7%
- Activități sportive, de agrement și recreative11 · 6,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte10 · 6,1%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră10 · 6,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Sasca Montană?
Populația localității Sasca Montană este de 1.415 (2026), pe locul 2.797 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Sasca Montană?
Sasca Montană are o suprafață de 129,2 km², cu o densitate a populației de 11 loc./km².
Populația din Sasca Montană crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Sasca Montană a trecut de la 1.498 la 1.415, adică o variație de −5,5%.
Unde se află Sasca Montană?
Sasca Montană se află în județul Caraș-Severin. Latitudine 44,897, longitudine 21,695.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sasca Montană?
În Sasca Montană, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 32,5 ‰ (2025), pe locul 44 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sasca Montană?
În Sasca Montană, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 951,9 ‰ (2025), pe locul 44 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Sasca Montană?
Cele mai apropiate de Sasca Montană sunt: Cărbunari (8,3 km), Ciclova Română (8,6 km), Ciuchici (9,0 km), Naidăș (9,9 km), Lăpușnicu Mare (14 km).