Mădulari: populație și statistici
Mădulari are o populație de 1.147 (2026), pe o suprafață de 33,9 km², cu o densitate a populației de 33,8 loc./km². Se află pe locul 2.967 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −20,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.147
- 33,9 km²
- 34 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vâlcea după populație: Mădulari ocupă locul 85 (număr de localități: 89).
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 1,7 ‰ în Mădulari, față de o medie de 5,1 ‰ în județul Vâlcea și 6,7 ‰ la nivel național.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 21 ‰ în Mădulari, față de o medie de 222 ‰ în județul Vâlcea și 252 ‰ la nivel național.
Mădulari: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 11).
Mădulari în cifre
Unde se află Mădulari?
Populația din Mădulari în timp
Populația localității Mădulari a fost de 1.441 în 2016 și de 1.147 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.293 |
| 2022 | 1.244 |
| 2023 | 1.211 |
| 2024 | 1.188 |
| 2025 | 1.180 |
| 2026 | 1.147 |
Știați că?
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.746.
- Densitatea populației sale este de 2,7 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Gușoeni, la 6,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Crețeni (populație: 2.072), la 6,8 km distanță.
Toți indicatorii pentru Mădulari
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Mădulari | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,6 ‰ | 16,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.847 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,2 ‰ | 19,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.087 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 1,7 ‰ | 5,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 3.138 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 21,8 ‰ | 12,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 202 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Mădulari | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 15,87 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 305 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 984 | 203.394 | 10.177.161 | pe locul 2.472 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 857,9 ‰ | 535,8 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 81 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 37,2 m² | 47,4 m² | 50,3 m² | pe locul 2.907 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Mădulari | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 20,1 ‰ | 38,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.415 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,87 ‰ | 2,63 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.658 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Mădulari | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 21 ‰ | 222 ‰ | 71 ‰ | pe locul 3.092 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,4% | 1,9% | 2,3% | pe locul 1.522 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Mădulari | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 20,1 m³ | 35,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.789 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Mădulari | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,87 ‰ | 2,20 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 622 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,87 ‰ | 0,53 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 229 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,87 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 343 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Mădulari | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 65 ‰ | 127 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.617 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 8,7 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 194 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Mădulari
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor11 · 23,9%
- Transport și depozitare11 · 23,9%
- Construcții6 · 13,0%
- Industria prelucrătoare5 · 10,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit4 · 8,7%
- Activități administrative și servicii de suport4 · 8,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice3 · 6,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor11 · 23,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte10 · 21,7%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor9 · 19,6%
- Construcții de clădiri5 · 10,9%
- Lucrări speciale de construcții5 · 10,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi5 · 10,9%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe3 · 6,5%
- Fabricarea produselor metalice, exclusiv mașini, utilaje și instalații3 · 6,5%
- Activități de închiriere și leasing3 · 6,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Mădulari?
Populația localității Mădulari este de 1.147 (2026), pe locul 2.967 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Mădulari?
Mădulari are o suprafață de 33,9 km², cu o densitate a populației de 34 loc./km².
Populația din Mădulari crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Mădulari a trecut de la 1.441 la 1.147, adică o variație de −20,4%.
Unde se află Mădulari?
Mădulari se află în județul Vâlcea. Latitudine 44,673, longitudine 24,099.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mădulari?
În Mădulari, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 1,7 ‰ (2025), pe locul 3.138 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mădulari?
În Mădulari, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 21 ‰ (2024), pe locul 3.092 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Care localități se învecinează cu Mădulari?
Cele mai apropiate de Mădulari sunt: Gușoeni (6,3 km), Crețeni (6,8 km), Valea Mare (7,7 km), Sutești (7,9 km), Șușani (8,5 km).