Avram Iancu (Alba): populație și statistici
Avram Iancu are o populație de 1.329 (2026), pe o suprafață de 96,5 km², cu o densitate a populației de 13,8 loc./km². Se află pe locul 2.854 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −14,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.329
- 96,5 km²
- 14 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Alba după populație: Avram Iancu ocupă locul 56 (număr de localități: 78).
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 32,1 m² în Avram Iancu, față de o medie de 51,9 m² în județul Alba și 51,1 m² la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 13,0% în Avram Iancu, față de o medie de 2,7% în județul Alba și 2,0% la nivel național.
Avram Iancu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 24).
Avram Iancu în cifre
Unde se află Avram Iancu?
Populația din Avram Iancu în timp
Populația localității Avram Iancu a fost de 1.560 în 2016 și de 1.329 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.458 |
| 2022 | 1.413 |
| 2023 | 1.398 |
| 2024 | 1.378 |
| 2025 | 1.354 |
| 2026 | 1.329 |
Știați că?
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 13.508.
- Densitatea populației sale este de 6,6 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Poiana Vadului, la 6,8 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Vârfurile (populație: 2.243), la 19 km distanță.
Toți indicatorii pentru Avram Iancu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Avram Iancu | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,3 ‰ | 14,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.597 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,8 ‰ | 15,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.168 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,8 ‰ | 6,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.599 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 18,8 ‰ | 11,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 425 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Avram Iancu | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 13,39 km | 6,67 km | 7,67 km | pe locul 486 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,75 ‰ | 1,83 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.901 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.098 | 175.151 | 10.177.161 | pe locul 2.260 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 826,2 ‰ | 486,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 96 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 32,1 m² | 51,9 m² | 50,3 m² | pe locul 3.099 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,75 ‰ | 2,51 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.333 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Avram Iancu | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 61,7 ‰ | 53,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 264 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 6,77 ‰ | 3,50 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 115 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Avram Iancu | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 89 ‰ | 268 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.185 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 13,0% | 2,7% | 2,3% | pe locul 106 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Avram Iancu | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,5 înnoptări | 1,5 | 0,4 | pe locul 262 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 689 ‰ | 852 ‰ | 200 ‰ | pe locul 294 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 55,7 ‰ | 28,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 204 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Avram Iancu | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 14,3 m³ | 36,4 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.166 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Avram Iancu | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,75 ‰ | 2,02 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 788 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,75 ‰ | 0,46 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 377 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Avram Iancu | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 72 ‰ | 153 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.393 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 7,5 la 10 000 loc. | 3,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 314 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Avram Iancu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor36 · 19,9%
- Hoteluri și restaurante31 · 17,1%
- Industria prelucrătoare24 · 13,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit20 · 11,0%
- Transport și depozitare20 · 11,0%
- Construcții12 · 6,6%
- Activități administrative și servicii de suport11 · 6,1%
- Arte, spectacole și activități recreative9 · 5,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor24 · 13,3%
- Hoteluri și alte facilități de cazare24 · 13,3%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor21 · 11,6%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)19 · 10,5%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte18 · 9,9%
- Silvicultură și exploatare forestieră14 · 7,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi13 · 7,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație13 · 7,2%
- Activități sportive, de agrement și recreative9 · 5,0%
- Lucrări speciale de construcții8 · 4,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Avram Iancu?
Populația localității Avram Iancu este de 1.329 (2026), pe locul 2.854 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Avram Iancu?
Avram Iancu are o suprafață de 96,5 km², cu o densitate a populației de 14 loc./km².
Populația din Avram Iancu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Avram Iancu a trecut de la 1.560 la 1.329, adică o variație de −14,8%.
Unde se află Avram Iancu?
Avram Iancu se află în județul Alba. Latitudine 46,375, longitudine 22,768.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Avram Iancu?
În Avram Iancu, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 32,1 m² (2025), pe locul 3.099 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Avram Iancu?
În Avram Iancu, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 13,0% (2026), pe locul 106 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Avram Iancu?
Cele mai apropiate de Avram Iancu sunt: Poiana Vadului (6,8 km), Bulzeștii de Sus (8,3 km), Hălmăgel (11 km), Criștioru de Jos (11 km), Arieșeni (11 km).