Optași-Măgura: populație și statistici
Optași-Măgura are o populație de 986 (2026), pe o suprafață de 30,2 km², cu o densitate a populației de 32,7 loc./km². Se află pe locul 3.058 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −18,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 986
- 30,2 km²
- 33 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Olt după populație: Optași-Măgura ocupă locul 107 (număr de localități: 112).
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 1,0 ‰ în Optași-Măgura, față de o medie de 5,9 ‰ în județul Olt și 6,7 ‰ la nivel național.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 10,1 în Optași-Măgura, față de o medie de 3,9 la 10 000 loc. în județul Olt și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Optași-Măgura: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 19).
Optași-Măgura în cifre
Unde se află Optași-Măgura?
Populația din Optași-Măgura în timp
Populația localității Optași-Măgura a fost de 1.209 în 2016 și de 986 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.087 |
| 2022 | 1.059 |
| 2023 | 1.044 |
| 2024 | 1.036 |
| 2025 | 1.020 |
| 2026 | 986 |
Știați că?
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.225.
- Densitatea populației sale este de 2,8 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sârbii-Măgura (populație: 1.658), la 6,4 km distanță.
Toți indicatorii pentru Optași-Măgura
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Optași-Măgura | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,2 ‰ | 16,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.777 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 26,4 ‰ | 19,5 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 179 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 1,0 ‰ | 5,9 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 3.152 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 25,4 ‰ | 13,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 64 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Optași-Măgura | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 18,26 km | 7,19 km | 7,67 km | pe locul 207 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 838 | 211.826 | 10.177.161 | pe locul 2.732 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 849,9 ‰ | 526,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 85 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 43,7 m² | 47,1 m² | 50,3 m² | pe locul 2.359 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Optași-Măgura | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 48,7 ‰ | 37,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 534 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,06 ‰ | 2,31 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 483 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Optași-Măgura | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 122 ‰ | 187 ‰ | 71 ‰ | pe locul 777 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 9,5% | 3,1% | 2,3% | pe locul 244 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Optași-Măgura | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 9,1 m³ | 38,9 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.409 din 2.656 |
Educație
| Indicator | Optași-Măgura | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 60 ‰ | 137 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.753 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 10,1 la 10 000 loc. | 3,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 108 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Optași-Măgura
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor27 · 22,9%
- Industria prelucrătoare22 · 18,6%
- Transport și depozitare13 · 11,0%
- Hoteluri și restaurante13 · 11,0%
- Activități administrative și servicii de suport12 · 10,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit10 · 8,5%
- Construcții9 · 7,6%
- Arte, spectacole și activități recreative3 · 2,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor19 · 16,1%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor12 · 10,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte12 · 10,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație11 · 9,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe10 · 8,5%
- Fabricarea articolelor de îmbrăcăminte10 · 8,5%
- Lucrări speciale de construcții8 · 6,8%
- Fabricarea produselor alimentare6 · 5,1%
- Activități de închiriere și leasing6 · 5,1%
- Hoteluri și alte facilități de cazare5 · 4,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Optași-Măgura?
Populația localității Optași-Măgura este de 986 (2026), pe locul 3.058 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Optași-Măgura?
Optași-Măgura are o suprafață de 30,2 km², cu o densitate a populației de 33 loc./km².
Populația din Optași-Măgura crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Optași-Măgura a trecut de la 1.209 la 986, adică o variație de −18,4%.
Unde se află Optași-Măgura?
Optași-Măgura se află în județul Olt. Latitudine 44,583, longitudine 24,650.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Optași-Măgura?
În Optași-Măgura, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 1,0 ‰ (2025), pe locul 3.152 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Optași-Măgura?
În Optași-Măgura, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 10,1 la 10 000 loc. (2025), pe locul 108 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Care localități se învecinează cu Optași-Măgura?
Cele mai apropiate de Optași-Măgura sunt: Sârbii-Măgura (6,4 km), Colonești (6,6 km), Tătulești (8,1 km), Scornicești (8,3 km), Stolnici (11 km).