Glăvile: populație și statistici
Glăvile are o populație de 1.792 (2026), pe o suprafață de 50,0 km², cu o densitate a populației de 35,8 loc./km². Se află pe locul 2.520 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −8,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.792
- 50,0 km²
- 36 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vâlcea după populație: Glăvile ocupă locul 69 (număr de localități: 89).
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 11 ‰ în Glăvile, față de o medie de 222 ‰ în județul Vâlcea și 252 ‰ la nivel național.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 30 ‰ în Glăvile, față de o medie de 127 ‰ în județul Vâlcea și 163 ‰ la nivel național.
Glăvile: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 12).
Glăvile în cifre
Unde se află Glăvile?
Populația din Glăvile în timp
Populația localității Glăvile a fost de 1.967 în 2016 și de 1.792 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.872 |
| 2022 | 1.853 |
| 2023 | 1.836 |
| 2024 | 1.823 |
| 2025 | 1.813 |
| 2026 | 1.792 |
Știați că?
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.001.
- Densitatea populației sale este de 2,5 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Scundu, la 5,8 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Orlești (populație: 2.915), la 8,5 km distanță.
Toți indicatorii pentru Glăvile
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Glăvile | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,2 ‰ | 16,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 753 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,8 ‰ | 19,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 590 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,0 ‰ | 5,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.504 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 17,9 ‰ | 12,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 542 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Glăvile | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 22,71 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 108 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,56 ‰ | 1,52 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.098 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.485 | 203.394 | 10.177.161 | pe locul 1.566 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 828,7 ‰ | 535,8 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 94 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 35,9 m² | 47,4 m² | 50,3 m² | pe locul 2.983 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,56 ‰ | 2,63 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.496 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Glăvile | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 15,6 ‰ | 38,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.768 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,79 ‰ | 2,63 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.053 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Glăvile | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 11 ‰ | 222 ‰ | 71 ‰ | pe locul 3.151 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,3% | 1,9% | 2,3% | pe locul 1.572 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Glăvile | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 8,4 m³ | 35,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.441 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 10,99 km | 4,30 km | 4,05 km | pe locul 126 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Glăvile | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,56 ‰ | 2,20 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.283 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,56 ‰ | 0,53 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 906 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Glăvile | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 30 ‰ | 127 ‰ | 91 ‰ | pe locul 3.116 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,6 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 669 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Glăvile
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor16 · 33,3%
- Transport și depozitare7 · 14,6%
- Industria prelucrătoare5 · 10,4%
- Construcții5 · 10,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice4 · 8,3%
- Hoteluri și restaurante3 · 6,2%
- Activități administrative și servicii de suport3 · 6,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor12 · 25,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor7 · 14,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte7 · 14,6%
- Lucrări speciale de construcții5 · 10,4%
- Construcții de clădiri4 · 8,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi4 · 8,3%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora3 · 6,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație3 · 6,2%
- Activități de închiriere și leasing3 · 6,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Glăvile?
Populația localității Glăvile este de 1.792 (2026), pe locul 2.520 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Glăvile?
Glăvile are o suprafață de 50,0 km², cu o densitate a populației de 36 loc./km².
Populația din Glăvile crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Glăvile a trecut de la 1.967 la 1.792, adică o variație de −8,9%.
Unde se află Glăvile?
Glăvile se află în județul Vâlcea. Latitudine 44,826, longitudine 24,115.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Glăvile?
În Glăvile, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 11 ‰ (2024), pe locul 3.151 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Glăvile?
În Glăvile, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 30 ‰ (2025), pe locul 3.116 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Glăvile?
Cele mai apropiate de Glăvile sunt: Scundu (5,8 km), Stănești (6,7 km), Pesceana (7,0 km), Amărăști (7,2 km), Mitrofani (7,8 km).