Câmpeni: populație și statistici
Câmpeni are o populație de 6.827 (2026), pe o suprafață de 88,1 km², cu o densitate a populației de 77,5 loc./km². Se află pe locul 452 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 6.827
- 88,1 km²
- 78 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Alba după populație: Câmpeni ocupă locul 9 (număr de localități: 78).
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 295 ‰ în Câmpeni, față de o medie de 153 ‰ în județul Alba și 163 ‰ la nivel național.
Medici la 1 000 de locuitori: 4,69 ‰ în Câmpeni, față de o medie de 2,02 ‰ în județul Alba și 3,53 ‰ la nivel național.
Câmpeni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 168).
Câmpeni în cifre
Unde se află Câmpeni?
Populația din Câmpeni în timp
Populația localității Câmpeni a fost de 7.630 în 2016 și de 6.827 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 7.277 |
| 2022 | 7.130 |
| 2023 | 7.041 |
| 2024 | 6.967 |
| 2025 | 6.881 |
| 2026 | 6.827 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Alba pentru „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 12.338.
- Cea mai apropiată localitate este Sohodol, la 5,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Brad (populație: 14.001), la 33 km distanță.
Toți indicatorii pentru Câmpeni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Câmpeni | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,9 ‰ | 14,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.271 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,8 ‰ | 15,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.682 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,0 ‰ | 6,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.504 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,7 ‰ | 11,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.607 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Câmpeni | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 3,43 km | 6,67 km | 7,67 km | pe locul 2.361 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,29 ‰ | 1,83 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.351 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 3.175 | 175.151 | 10.177.161 | pe locul 408 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 465,1 ‰ | 486,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.829 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 45,8 m² | 51,9 m² | 50,3 m² | pe locul 2.135 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Câmpeni | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 51,0 ‰ | 53,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 451 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,66 ‰ | 3,50 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 619 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Câmpeni | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 306 ‰ | 268 ‰ | 71 ‰ | pe locul 157 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 4,4% | 2,7% | 2,3% | pe locul 813 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Câmpeni | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,4 înnoptări | 1,5 | 0,4 | pe locul 582 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 368 ‰ | 852 ‰ | 200 ‰ | pe locul 450 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 7,5 ‰ | 28,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 888 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Câmpeni | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 34,6 m³ | 36,4 m³ | 27,2 m³ | pe locul 913 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,70 km | 3,91 km | 4,05 km | pe locul 1.164 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Câmpeni | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 4,69 ‰ | 2,02 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 49 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,59 ‰ | 0,46 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 790 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 1,32 ‰ | 0,77 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 97 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Câmpeni | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 295 ‰ | 153 ‰ | 91 ‰ | pe locul 16 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,9 la 10 000 loc. | 3,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 593 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Câmpeni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor222 · 24,1%
- Transport și depozitare114 · 12,4%
- Industria prelucrătoare111 · 12,0%
- Activități administrative și servicii de suport71 · 7,7%
- Hoteluri și restaurante67 · 7,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice60 · 6,5%
- Construcții58 · 6,3%
- Alte activități de servicii55 · 6,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor168 · 18,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor128 · 13,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte98 · 10,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație55 · 6,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi54 · 5,9%
- Lucrări speciale de construcții51 · 5,5%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)43 · 4,7%
- Repararea calculatoarelor și a bunurilor personale și casnice37 · 4,0%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi36 · 3,9%
- Construcții de clădiri33 · 3,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Câmpeni?
Populația localității Câmpeni este de 6.827 (2026), pe locul 452 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Câmpeni?
Câmpeni are o suprafață de 88,1 km², cu o densitate a populației de 78 loc./km².
Populația din Câmpeni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Câmpeni a trecut de la 7.630 la 6.827, adică o variație de −10,5%.
Unde se află Câmpeni?
Câmpeni se află în județul Alba. Latitudine 46,362, longitudine 23,046.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Câmpeni?
În Câmpeni, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 295 ‰ (2025), pe locul 16 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Câmpeni?
În Câmpeni, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 4,69 ‰ (2024), pe locul 49 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Care localități se învecinează cu Câmpeni?
Cele mai apropiate de Câmpeni sunt: Sohodol (5,3 km), Roșia Montană (6,7 km), Vidra (8,1 km), Vadu Moților (8,4 km), Abrud (9,9 km).