Gătaia: populație și statistici
Gătaia are o populație de 6.413 (2026), pe o suprafață de 157,9 km², cu o densitate a populației de 40,6 loc./km². Se află pe locul 502 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −1,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 6.413
- 157,9 km²
- 41 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Timiș după populație: Gătaia ocupă locul 18 (număr de localități: 99).
Medici la 1 000 de locuitori: 4,68 ‰ în Gătaia, față de o medie de 7,92 ‰ în județul Timiș și 3,53 ‰ la nivel național.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 297 ‰ în Gătaia, față de o medie de 334 ‰ în județul Timiș și 252 ‰ la nivel național.
Gătaia: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 93).
Gătaia în cifre
Unde se află Gătaia?
localități vecine
- Măureni6,2 km · 2.931
- Birda7,0 km · 2.089
- Berzovia11 km · 3.737
- Tormac11 km · 2.888
- Voiteg13 km · 2.373
- Denta17 km · 3.185
- Nițchidorf17 km · 1.652
- Liebling17 km · 4.040
Toate localitățile din județul Timiș
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Gătaia în timp
Populația localității Gătaia a fost de 6.497 în 2016 și de 6.413 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 6.518 |
| 2022 | 6.495 |
| 2023 | 6.463 |
| 2024 | 6.421 |
| 2025 | 6.410 |
| 2026 | 6.413 |
Știați că?
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 22.120.
- Densitatea populației sale este de 2,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Măureni, la 6,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Bocșa (populație: 17.922), la 23 km distanță.
Toți indicatorii pentru Gătaia
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Gătaia | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,0 ‰ | 26,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 895 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,1 ‰ | 23,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.846 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,2 ‰ | 7,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.942 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,6 ‰ | 9,4 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.324 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Gătaia | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 9,15 km | 5,35 km | 7,67 km | pe locul 1.060 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,25 ‰ | 3,31 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.420 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.837 | 362.144 | 10.177.161 | pe locul 499 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 442,4 ‰ | 472,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.118 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 54,1 m² | 58,8 m² | 50,3 m² | pe locul 1.135 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 3,43 ‰ | 6,04 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 316 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Gătaia | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 37,3 ‰ | 79,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 989 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,34 ‰ | 5,18 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.376 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Gătaia | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 297 ‰ | 334 ‰ | 71 ‰ | pe locul 177 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,3% | 0,8% | 2,3% | pe locul 2.207 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Gătaia | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 24,5 m³ | 43,1 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.475 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 1,64 km | 3,51 km | 4,05 km | pe locul 1.409 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Gătaia | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 4,68 ‰ | 7,92 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 50 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,47 ‰ | 1,06 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.343 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 1,56 ‰ | 1,29 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 51 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Gătaia | Timiș | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 154 ‰ | 198 ‰ | 91 ‰ | pe locul 305 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,6 la 10 000 loc. | 3,0 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.871 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Gătaia
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor140 · 21,7%
- Construcții72 · 11,2%
- Activități administrative și servicii de suport72 · 11,2%
- Transport și depozitare65 · 10,1%
- Industria prelucrătoare57 · 8,9%
- Hoteluri și restaurante47 · 7,3%
- Tranzacții imobiliare35 · 5,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit34 · 5,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor93 · 14,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor91 · 14,1%
- Lucrări speciale de construcții69 · 10,7%
- Construcții de clădiri54 · 8,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte51 · 7,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație44 · 6,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi36 · 5,6%
- Tranzacții imobiliare35 · 5,4%
- Activități de închiriere și leasing35 · 5,4%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe32 · 5,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Gătaia?
Populația localității Gătaia este de 6.413 (2026), pe locul 502 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Gătaia?
Gătaia are o suprafață de 157,9 km², cu o densitate a populației de 41 loc./km².
Populația din Gătaia crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Gătaia a trecut de la 6.497 la 6.413, adică o variație de −1,3%.
Unde se află Gătaia?
Gătaia se află în județul Timiș. Latitudine 45,433, longitudine 21,433.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gătaia?
În Gătaia, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 4,68 ‰ (2024), pe locul 50 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gătaia?
În Gătaia, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 297 ‰ (2024), pe locul 177 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Care localități se învecinează cu Gătaia?
Cele mai apropiate de Gătaia sunt: Măureni (6,2 km), Birda (7,0 km), Berzovia (11 km), Tormac (11 km), Voiteg (13 km).