Ștei: populație și statistici
Ștei are o populație de 6.286 (2026), pe o suprafață de 6,5 km², cu o densitate a populației de 961 loc./km². Se află pe locul 515 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −15,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 6.286
- 6,5 km²
- 961 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Bihor după populație: Ștei ocupă locul 16 (număr de localități: 101).
Medici la 1 000 de locuitori: 8,11 ‰ în Ștei, față de o medie de 4,34 ‰ în județul Bihor și 3,53 ‰ la nivel național.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 312 ‰ în Ștei, față de o medie de 183 ‰ în județul Bihor și 163 ‰ la nivel național.
Ștei: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 132).
Ștei în cifre
Unde se află Ștei?
Populația din Ștei în timp
Populația localității Ștei a fost de 7.435 în 2016 și de 6.286 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 6.948 |
| 2022 | 6.781 |
| 2023 | 6.662 |
| 2024 | 6.504 |
| 2025 | 6.375 |
| 2026 | 6.286 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Bihor pentru „Farmaciști la 1 000 de locuitori”.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 916.
- Densitatea populației sale este de 10,6 ori media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Lunca, la 5,3 km.
Toți indicatorii pentru Ștei
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ștei | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,6 ‰ | 17,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 937 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 28,8 ‰ | 16,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 107 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,1 ‰ | 8,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.830 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,0 ‰ | 11,1 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.515 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ștei | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,12 km | 6,40 km | 7,67 km | pe locul 2.026 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,48 ‰ | 2,94 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.164 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 3.256 | 303.393 | 10.177.161 | pe locul 384 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 518,0 ‰ | 499,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.223 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 37,8 m² | 50,2 m² | 50,3 m² | pe locul 2.871 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,00 ‰ | 3,89 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.908 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Ștei | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 4,28 km | 3,25 km | 6,17 km | pe locul 708 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 185 m³ | 5.353 m³ | 325.688 m³ | pe locul 686 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Ștei | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 51,9 ‰ | 69,8 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 432 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,18 ‰ | 4,52 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 826 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ștei | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 372 ‰ | 282 ‰ | 71 ‰ | pe locul 91 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,9% | 1,4% | 2,3% | pe locul 2.534 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Ștei | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,4 înnoptări | 3,2 | 0,4 | pe locul 582 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 400 ‰ | 1.269 ‰ | 200 ‰ | pe locul 426 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 5,4 ‰ | 38,4 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.010 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Ștei | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 39,3 m³ | 41,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 696 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 6,33 km | 4,53 km | 4,05 km | pe locul 461 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Ștei | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 8,11 ‰ | 4,34 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 10 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,64 ‰ | 0,72 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 634 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 2,23 ‰ | 1,14 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 18 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Ștei | Bihor | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 312 ‰ | 183 ‰ | 91 ‰ | pe locul 10 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,4 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 501 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ștei
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor172 · 23,0%
- Transport și depozitare81 · 10,8%
- Construcții66 · 8,8%
- Hoteluri și restaurante64 · 8,6%
- Industria prelucrătoare63 · 8,4%
- Activități profesionale, științifice și tehnice63 · 8,4%
- Activități administrative și servicii de suport60 · 8,0%
- Informații și comunicații33 · 4,4%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor132 · 17,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor89 · 11,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte64 · 8,6%
- Lucrări speciale de construcții62 · 8,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație54 · 7,2%
- Construcții de clădiri43 · 5,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi40 · 5,4%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management32 · 4,3%
- Tranzacții imobiliare29 · 3,9%
- Lucrări de geniu civil27 · 3,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ștei?
Populația localității Ștei este de 6.286 (2026), pe locul 515 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ștei?
Ștei are o suprafață de 6,5 km², cu o densitate a populației de 961 loc./km².
Populația din Ștei crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ștei a trecut de la 7.435 la 6.286, adică o variație de −15,5%.
Unde se află Ștei?
Ștei se află în județul Bihor. Latitudine 46,540, longitudine 22,470.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ștei?
În Ștei, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 8,11 ‰ (2024), pe locul 10 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ștei?
În Ștei, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 312 ‰ (2025), pe locul 10 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Ștei?
Cele mai apropiate de Ștei sunt: Lunca (5,3 km), Câmpani (6,6 km), Vașcău (6,7 km), Rieni (6,9 km), Buntești (8,0 km).