Ștefan cel Mare (Vaslui): populație și statistici
Ștefan cel Mare are o populație de 3.383 (2026), pe o suprafață de 51,0 km², cu o densitate a populației de 66,3 loc./km². Se află pe locul 1.347 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −3,6% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.383
- 51,0 km²
- 66 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vaslui după populație: Ștefan cel Mare ocupă locul 36 (număr de localități: 86).
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Ștefan cel Mare, față de o medie de 0,49 ‰ în județul Vaslui și 1,08 ‰ la nivel național.
Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor: 0,0 în Ștefan cel Mare, față de o medie de 0,2 înnoptări în județul Vaslui și 2,0 înnoptări la nivel național.
Ștefan cel Mare: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 34).
Ștefan cel Mare în cifre
Unde se află Ștefan cel Mare?
localități vecine
- Zăpodeni4,6 km · 5.555
- Delești5,2 km · 2.013
- Bălteni5,5 km · 1.685
- Cozmești8,2 km · 2.162
- Vulturești9,7 km · 2.031
- Laza9,9 km · 3.106
- Ferești11 km · 4.262
- Văleni11 km · 5.713
Toate localitățile din județul Vaslui
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Ștefan cel Mare în timp
Populația localității Ștefan cel Mare a fost de 3.509 în 2016 și de 3.383 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.432 |
| 2022 | 3.391 |
| 2023 | 3.399 |
| 2024 | 3.392 |
| 2025 | 3.390 |
| 2026 | 3.383 |
Știați că?
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- „Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.150.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Zăpodeni (populație: 5.555), la 4,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Ștefan cel Mare
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ștefan cel Mare | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,5 ‰ | 19,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 958 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,3 ‰ | 31,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.793 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,4 ‰ | 6,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.312 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,6 ‰ | 9,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.413 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ștefan cel Mare | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,80 km | 3,24 km | 7,67 km | pe locul 1.337 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,89 ‰ | 1,23 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.753 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.554 | 186.587 | 10.177.161 | pe locul 1.448 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 459,4 ‰ | 375,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.902 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 49,0 m² | 44,6 m² | 50,3 m² | pe locul 1.736 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,30 ‰ | 1,07 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.765 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Ștefan cel Mare | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 3,37 km | 2,38 km | 6,17 km | pe locul 806 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 52 m³ | 1.771 m³ | 325.688 m³ | pe locul 939 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Ștefan cel Mare | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 21,6 ‰ | 22,9 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.286 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,18 ‰ | 1,52 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.408 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ștefan cel Mare | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 73 ‰ | 114 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.525 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 5,6% | 3,1% | 2,3% | pe locul 588 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Ștefan cel Mare | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 0,2 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 38 ‰ | 145 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.000 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 2,4 ‰ | 3,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.257 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Ștefan cel Mare | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 10,3 m³ | 20,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.357 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 7,80 km | 2,02 km | 4,05 km | pe locul 321 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Ștefan cel Mare | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 1,20 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.423 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 0,29 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.311 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,49 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Ștefan cel Mare | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 69 ‰ | 109 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.500 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,0 la 10 000 loc. | 2,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.916 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ștefan cel Mare
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor45 · 21,5%
- Transport și depozitare30 · 14,4%
- Construcții19 · 9,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice17 · 8,1%
- Industria prelucrătoare16 · 7,7%
- Activități administrative și servicii de suport16 · 7,7%
- Hoteluri și restaurante14 · 6,7%
- Agricultură, silvicultură și pescuit11 · 5,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor34 · 16,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor26 · 12,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte24 · 11,5%
- Lucrări speciale de construcții18 · 8,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi17 · 8,1%
- Construcții de clădiri14 · 6,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație14 · 6,7%
- Lucrări de geniu civil11 · 5,3%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe9 · 4,3%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management9 · 4,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ștefan cel Mare?
Populația localității Ștefan cel Mare este de 3.383 (2026), pe locul 1.347 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ștefan cel Mare?
Ștefan cel Mare are o suprafață de 51,0 km², cu o densitate a populației de 66 loc./km².
Populația din Ștefan cel Mare crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ștefan cel Mare a trecut de la 3.509 la 3.383, adică o variație de −3,6%.
Unde se află Ștefan cel Mare?
Ștefan cel Mare se află în județul Vaslui. Latitudine 46,724, longitudine 27,599.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ștefan cel Mare?
În Ștefan cel Mare, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2024), pe locul 2.127 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor: care este valoarea pentru Ștefan cel Mare?
În Ștefan cel Mare, „Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor” se situează la 0,0 înnoptări (2025), pe locul 1.070 dintre localități (1.250 în total); mediana națională este 0,4 înnoptări.
Care localități se învecinează cu Ștefan cel Mare?
Cele mai apropiate de Ștefan cel Mare sunt: Zăpodeni (4,6 km), Delești (5,2 km), Bălteni (5,5 km), Cozmești (8,2 km), Vulturești (9,7 km).