Zam: populație și statistici
Zam are o populație de 1.502 (2026), pe o suprafață de 163,4 km², cu o densitate a populației de 9,2 loc./km². Se află pe locul 2.729 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.502
- 163,4 km²
- 9 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Hunedoara după populație: Zam ocupă locul 43 (număr de localități: 69).
Medici la 1 000 de locuitori: 3,99 ‰ în Zam, față de o medie de 3,00 ‰ în județul Hunedoara și 3,53 ‰ la nivel național.
Locuințe la 1 000 de locuitori: 718,4 ‰ în Zam, față de o medie de 506,6 ‰ în județul Hunedoara și 470,2 ‰ la nivel național.
Zam: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 28).
Zam în cifre
Unde se află Zam?
localități vecine
- Burjuc7,8 km · 737
- Petriș10 km · 1.256
- Săvârșin13 km · 2.827
- Lăpugiu de Jos14 km · 1.403
- Gurasada16 km · 1.277
- Dobra16 km · 3.199
- Birchiș18 km · 1.729
- Curtea18 km · 1.277
Toate localitățile din județul Hunedoara
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Zam în timp
Populația localității Zam a fost de 1.678 în 2016 și de 1.502 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.570 |
| 2022 | 1.539 |
| 2023 | 1.511 |
| 2024 | 1.487 |
| 2025 | 1.455 |
| 2026 | 1.502 |
Știați că?
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 22.888.
- Densitatea populației sale este de 9,9 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Burjuc, la 7,8 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Săvârșin (populație: 2.827), la 13 km distanță.
Toți indicatorii pentru Zam
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Zam | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,3 ‰ | 13,9 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 738 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,0 ‰ | 18,1 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 922 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,7 ‰ | 5,0 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.626 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 19,3 ‰ | 12,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 371 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Zam | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 3,20 km | 5,11 km | 7,67 km | pe locul 2.412 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,67 ‰ | 0,95 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.976 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.079 | 213.611 | 10.177.161 | pe locul 2.296 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 718,4 ‰ | 506,6 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 225 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 44,1 m² | 49,0 m² | 50,3 m² | pe locul 2.317 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Zam | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 32,0 ‰ | 48,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.383 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,33 ‰ | 2,88 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.292 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Zam | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 226 ‰ | 242 ‰ | 71 ‰ | pe locul 336 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,6% | 3,1% | 2,3% | pe locul 1.422 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Zam | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 0,9 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 47 ‰ | 550 ‰ | 200 ‰ | pe locul 966 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 28,6 ‰ | 28,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 357 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Zam | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 23,3 m³ | 48,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.570 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Zam | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 3,99 ‰ | 3,00 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 78 din 2.833 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 1,33 ‰ | 0,87 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 93 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Zam | Hunedoara | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 93 ‰ | 132 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.502 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,7 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 435 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Zam
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor34 · 23,3%
- Transport și depozitare19 · 13,0%
- Construcții14 · 9,6%
- Activități administrative și servicii de suport14 · 9,6%
- Activități profesionale, științifice și tehnice11 · 7,5%
- Industria prelucrătoare10 · 6,8%
- Hoteluri și restaurante10 · 6,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit9 · 6,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor28 · 19,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor23 · 15,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte16 · 11,0%
- Construcții de clădiri11 · 7,5%
- Lucrări speciale de construcții11 · 7,5%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi9 · 6,2%
- Silvicultură și exploatare forestieră7 · 4,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi7 · 4,8%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management7 · 4,8%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice7 · 4,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Zam?
Populația localității Zam este de 1.502 (2026), pe locul 2.729 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Zam?
Zam are o suprafață de 163,4 km², cu o densitate a populației de 9 loc./km².
Populația din Zam crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Zam a trecut de la 1.678 la 1.502, adică o variație de −10,5%.
Unde se află Zam?
Zam se află în județul Hunedoara. Latitudine 46,000, longitudine 22,400.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Zam?
În Zam, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 3,99 ‰ (2024), pe locul 78 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Zam?
În Zam, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 718,4 ‰ (2025), pe locul 225 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Care localități se învecinează cu Zam?
Cele mai apropiate de Zam sunt: Burjuc (7,8 km), Petriș (10 km), Săvârșin (13 km), Lăpugiu de Jos (14 km), Gurasada (16 km).