Frăsinet (Călărași): populație și statistici
Frăsinet are o populație de 1.502 (2026), pe o suprafață de 86,8 km², cu o densitate a populației de 17,3 loc./km². Se află pe locul 2.729 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −12,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.502
- 86,8 km²
- 17 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Călărași după populație: Frăsinet ocupă locul 52 (număr de localități: 55).
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 209,1 m³ în Frăsinet, față de o medie de 43,6 m³ în județul Călărași și 39,9 m³ la nivel național.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 1,33 ‰ în Frăsinet, față de o medie de 0,47 ‰ în județul Călărași și 1,08 ‰ la nivel național.
Frăsinet: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 23).
Frăsinet în cifre
Unde se află Frăsinet?
Populația din Frăsinet în timp
Populația localității Frăsinet a fost de 1.711 în 2016 și de 1.502 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.593 |
| 2022 | 1.550 |
| 2023 | 1.546 |
| 2024 | 1.532 |
| 2025 | 1.528 |
| 2026 | 1.502 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Călărași pentru „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”.
- Locul 1 în județul Călărași pentru „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 12.158.
- Densitatea populației sale este de 5,2 ori mai mică decât media națională.
Toți indicatorii pentru Frăsinet
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Frăsinet | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,0 ‰ | 15,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.186 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,6 ‰ | 16,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 477 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,7 ‰ | 7,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.626 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 18,6 ‰ | 13,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 445 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Frăsinet | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 20,31 km | 5,88 km | 7,67 km | pe locul 149 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,00 ‰ | 1,75 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 951 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.108 | 136.667 | 10.177.161 | pe locul 2.243 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 737,7 ‰ | 470,8 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 195 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 37,5 m² | 47,7 m² | 50,3 m² | pe locul 2.886 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Frăsinet | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 31,3 ‰ | 39,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.425 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,66 ‰ | 2,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 341 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Frăsinet | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 59 ‰ | 168 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.910 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,1% | 2,5% | 2,3% | pe locul 1.670 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Frăsinet | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 209,1 m³ | 43,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 8 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Frăsinet | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,67 ‰ | 1,25 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 947 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,67 ‰ | 0,35 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 531 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 1,33 ‰ | 0,47 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 93 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Frăsinet | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 119 ‰ | 129 ‰ | 91 ‰ | pe locul 729 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,7 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 435 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Frăsinet
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor29 · 29,3%
- Hoteluri și restaurante10 · 10,1%
- Construcții8 · 8,1%
- Transport și depozitare8 · 8,1%
- Activități profesionale, științifice și tehnice7 · 7,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit6 · 6,1%
- Activități administrative și servicii de suport6 · 6,1%
- Industria prelucrătoare5 · 5,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor23 · 23,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor11 · 11,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație10 · 10,1%
- Construcții de clădiri8 · 8,1%
- Lucrări speciale de construcții7 · 7,1%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe6 · 6,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte6 · 6,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi6 · 6,1%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management5 · 5,1%
- Fabricarea produselor alimentare4 · 4,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Frăsinet?
Populația localității Frăsinet este de 1.502 (2026), pe locul 2.729 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Frăsinet?
Frăsinet are o suprafață de 86,8 km², cu o densitate a populației de 17 loc./km².
Populația din Frăsinet crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Frăsinet a trecut de la 1.711 la 1.502, adică o variație de −12,2%.
Unde se află Frăsinet?
Frăsinet se află în județul Călărași. Latitudine 44,314, longitudine 26,844.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Frăsinet?
În Frăsinet, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 209,1 m³ (2025), pe locul 8 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Frăsinet?
În Frăsinet, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 1,33 ‰ (2024), pe locul 93 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Care localități se învecinează cu Frăsinet?
Cele mai apropiate de Frăsinet sunt: Valea Argovei (6,3 km), Ulmu (7,8 km), Lupșanu (10 km), Mânăstirea (12 km), Dorobanțu (14 km).