Stănilești: populație și statistici
Stănilești are o populație de 4.972 (2026), pe o suprafață de 89,7 km², cu o densitate a populației de 55,4 loc./km². Se află pe locul 767 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.972
- 89,7 km²
- 55 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vaslui după populație: Stănilești ocupă locul 13 (număr de localități: 86).
Farmaciști la 1 000 de locuitori: 0,00 ‰ în Stănilești, față de o medie de 0,49 ‰ în județul Vaslui și 1,08 ‰ la nivel național.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 34,1 m² în Stănilești, față de o medie de 44,6 m² în județul Vaslui și 51,1 m² la nivel național.
Stănilești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 36).
Stănilești în cifre
Unde se află Stănilești?
Populația din Stănilești în timp
Populația localității Stănilești a fost de 5.578 în 2016 și de 4.972 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.192 |
| 2022 | 5.101 |
| 2023 | 5.046 |
| 2024 | 5.048 |
| 2025 | 4.993 |
| 2026 | 4.972 |
Știați că?
- „Farmaciști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 12.567.
- Cea mai apropiată localitate este Pădureni, la 7,0 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Huși (populație: 34.522), la 10 km distanță.
Toți indicatorii pentru Stănilești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Stănilești | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,1 ‰ | 19,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 884 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,9 ‰ | 31,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 576 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,8 ‰ | 6,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.139 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,5 ‰ | 9,9 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.038 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Stănilești | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 4,67 km | 3,24 km | 7,67 km | pe locul 2.108 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 3,62 ‰ | 1,23 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 431 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.241 | 186.587 | 10.177.161 | pe locul 760 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 450,7 ‰ | 375,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.009 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 34,1 m² | 44,6 m² | 50,3 m² | pe locul 3.049 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 2,21 ‰ | 1,07 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 573 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Stănilești | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 16,5 ‰ | 22,9 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.706 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,01 ‰ | 1,52 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.548 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Stănilești | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 65 ‰ | 114 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.726 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,9% | 3,1% | 2,3% | pe locul 1.276 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Stănilești | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 8,2 m³ | 20,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.451 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Stănilești | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,20 ‰ | 1,20 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.705 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,20 ‰ | 0,29 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.651 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,00 ‰ | 0,49 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Stănilești | Vaslui | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 73 ‰ | 109 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.344 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,0 la 10 000 loc. | 2,6 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.630 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Stănilești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor45 · 20,5%
- Construcții33 · 15,1%
- Transport și depozitare26 · 11,9%
- Industria prelucrătoare19 · 8,7%
- Activități administrative și servicii de suport18 · 8,2%
- Activități profesionale, științifice și tehnice16 · 7,3%
- Hoteluri și restaurante15 · 6,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit11 · 5,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor36 · 16,4%
- Lucrări speciale de construcții32 · 14,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor28 · 12,8%
- Construcții de clădiri26 · 11,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte22 · 10,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație15 · 6,8%
- Lucrări de geniu civil12 · 5,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi12 · 5,5%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe11 · 5,0%
- Tranzacții imobiliare11 · 5,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Stănilești?
Populația localității Stănilești este de 4.972 (2026), pe locul 767 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Stănilești?
Stănilești are o suprafață de 89,7 km², cu o densitate a populației de 55 loc./km².
Populația din Stănilești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Stănilești a trecut de la 5.578 la 4.972, adică o variație de −10,9%.
Unde se află Stănilești?
Stănilești se află în județul Vaslui. Latitudine 46,618, longitudine 28,171.
Farmaciști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Stănilești?
În Stănilești, „Farmaciști la 1 000 de locuitori” se situează la 0,00 ‰ (2024), pe locul 2.127 dintre localități (2.248 în total); mediana națională este 0,47 ‰.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Stănilești?
În Stănilești, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 34,1 m² (2025), pe locul 3.049 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Care localități se învecinează cu Stănilești?
Cele mai apropiate de Stănilești sunt: Pădureni (7,0 km), Lunca Banului (8,3 km), Huși (10 km), Duda-Epureni (14 km), Crețești (15 km).