Ianca (Olt): populație și statistici
Ianca are o populație de 3.152 (2026), pe o suprafață de 107,2 km², cu o densitate a populației de 29,4 loc./km². Se află pe locul 1.476 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −14,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.152
- 107,2 km²
- 29 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Olt după populație: Ianca ocupă locul 25 (număr de localități: 112).
Decese la 1 000 de locuitori: 24,4 ‰ în Ianca, față de o medie de 13,3 ‰ în județul Olt și 11,1 ‰ la nivel național.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 49 ‰ în Ianca, față de o medie de 137 ‰ în județul Olt și 163 ‰ la nivel național.
Ianca: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 36).
Ianca în cifre
Unde se află Ianca?
Populația din Ianca în timp
Populația localității Ianca a fost de 3.694 în 2016 și de 3.152 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.438 |
| 2022 | 3.356 |
| 2023 | 3.312 |
| 2024 | 3.255 |
| 2025 | 3.224 |
| 2026 | 3.152 |
Știați că?
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 15.015.
- Densitatea populației sale este de 3,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Grojdibodu, la 5,6 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Dăbuleni (populație: 10.560), la 9,3 km distanță.
Toți indicatorii pentru Ianca
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ianca | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,0 ‰ | 16,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.049 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,1 ‰ | 19,5 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.615 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 3,5 ‰ | 5,9 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.970 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 24,4 ‰ | 13,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 94 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ianca | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 10,25 km | 7,19 km | 7,67 km | pe locul 862 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.677 | 211.826 | 10.177.161 | pe locul 1.287 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 532,0 ‰ | 526,0 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.075 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 45,2 m² | 47,1 m² | 50,3 m² | pe locul 2.200 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Ianca | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 22,8 ‰ | 37,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.168 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,95 ‰ | 2,31 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.600 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ianca | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 45 ‰ | 187 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.407 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 8,5% | 3,1% | 2,3% | pe locul 301 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Ianca | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 35,5 m³ | 38,9 m³ | 27,2 m³ | pe locul 873 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 9,04 km | 4,04 km | 4,05 km | pe locul 231 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Ianca | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,63 ‰ | 1,96 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.081 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,63 ‰ | 0,67 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 668 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,95 ‰ | 0,75 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 266 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Ianca | Olt | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 49 ‰ | 137 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.976 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,2 la 10 000 loc. | 3,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.781 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ianca
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor48 · 32,0%
- Industria prelucrătoare18 · 12,0%
- Transport și depozitare18 · 12,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit15 · 10,0%
- Hoteluri și restaurante15 · 10,0%
- Construcții13 · 8,7%
- Activități administrative și servicii de suport6 · 4,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice5 · 3,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor36 · 24,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor30 · 20,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație15 · 10,0%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe14 · 9,3%
- Lucrări speciale de construcții13 · 8,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi13 · 8,7%
- Fabricarea produselor alimentare12 · 8,0%
- Construcții de clădiri10 · 6,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte9 · 6,0%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora5 · 3,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ianca?
Populația localității Ianca este de 3.152 (2026), pe locul 1.476 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ianca?
Ianca are o suprafață de 107,2 km², cu o densitate a populației de 29 loc./km².
Populația din Ianca crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ianca a trecut de la 3.694 la 3.152, adică o variație de −14,7%.
Unde se află Ianca?
Ianca se află în județul Olt. Latitudine 43,751, longitudine 24,184.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ianca?
În Ianca, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 24,4 ‰ (2025), pe locul 94 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ianca?
În Ianca, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 49 ‰ (2025), pe locul 2.976 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Ianca?
Cele mai apropiate de Ianca sunt: Grojdibodu (5,6 km), Dăbuleni (9,3 km), Ștefan cel Mare (9,3 km), Gura Padinii (9,7 km), Călărași (13 km).