Vâlcelele (Buzău): populație și statistici
Vâlcelele are o populație de 1.299 (2026), pe o suprafață de 47,9 km², cu o densitate a populației de 27,1 loc./km². Se află pe locul 2.877 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −13,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.299
- 47,9 km²
- 27 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Buzău după populație: Vâlcelele ocupă locul 73 (număr de localități: 87).
Decese la 1 000 de locuitori: 26,9 ‰ în Vâlcelele, față de o medie de 13,3 ‰ în județul Buzău și 11,1 ‰ la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 9,7% în Vâlcelele, față de o medie de 2,1% în județul Buzău și 2,0% la nivel național.
Vâlcelele: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 13).
Vâlcelele în cifre
Unde se află Vâlcelele?
Populația din Vâlcelele în timp
Populația localității Vâlcelele a fost de 1.493 în 2016 și de 1.299 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.379 |
| 2022 | 1.350 |
| 2023 | 1.329 |
| 2024 | 1.330 |
| 2025 | 1.315 |
| 2026 | 1.299 |
Știați că?
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.704.
- Densitatea populației sale este de 3,4 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Balta Albă (populație: 2.108), la 6,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vâlcelele
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vâlcelele | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 23,1 ‰ | 15,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 553 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,0 ‰ | 18,6 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 922 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,8 ‰ | 6,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 307 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 26,9 ‰ | 13,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 36 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vâlcelele | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 15,78 km | 7,19 km | 7,67 km | pe locul 311 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 853 | 213.362 | 10.177.161 | pe locul 2.715 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 656,7 ‰ | 494,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 389 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 43,3 m² | 51,0 m² | 50,3 m² | pe locul 2.405 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Vâlcelele | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 21,6 ‰ | 43,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.286 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,31 ‰ | 2,92 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.401 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vâlcelele | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 95 ‰ | 205 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.093 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 9,7% | 2,1% | 2,3% | pe locul 232 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Vâlcelele | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 20,8 m³ | 33,7 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.745 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Vâlcelele | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,77 ‰ | 1,59 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 757 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,77 ‰ | 0,47 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 350 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,77 ‰ | 0,73 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 446 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Vâlcelele | Buzău | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 115 ‰ | 137 ‰ | 91 ‰ | pe locul 819 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 7,7 la 10 000 loc. | 3,2 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 289 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vâlcelele
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor17 · 19,3%
- Transport și depozitare14 · 15,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit11 · 12,5%
- Construcții10 · 11,4%
- Hoteluri și restaurante9 · 10,2%
- Activități administrative și servicii de suport9 · 10,2%
- Industria prelucrătoare4 · 4,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice3 · 3,4%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor13 · 14,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte13 · 14,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor12 · 13,6%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe11 · 12,5%
- Lucrări speciale de construcții10 · 11,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație8 · 9,1%
- Construcții de clădiri4 · 4,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi4 · 4,5%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră4 · 4,5%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi4 · 4,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vâlcelele?
Populația localității Vâlcelele este de 1.299 (2026), pe locul 2.877 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vâlcelele?
Vâlcelele are o suprafață de 47,9 km², cu o densitate a populației de 27 loc./km².
Populația din Vâlcelele crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vâlcelele a trecut de la 1.493 la 1.299, adică o variație de −13,0%.
Unde se află Vâlcelele?
Vâlcelele se află în județul Buzău. Latitudine 45,342, longitudine 27,344.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vâlcelele?
În Vâlcelele, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 26,9 ‰ (2025), pe locul 36 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Vâlcelele?
În Vâlcelele, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 9,7% (2026), pe locul 232 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Vâlcelele?
Cele mai apropiate de Vâlcelele sunt: Balta Albă (6,7 km), Boldu (8,1 km), Grădiștea (8,9 km), Racovița (10 km), Ciorăști (11 km).