Segarcea-Vale: populație și statistici
Segarcea-Vale are o populație de 2.475 (2026), pe o suprafață de 73,0 km², cu o densitate a populației de 33,9 loc./km². Se află pe locul 1.935 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −18,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.475
- 73,0 km²
- 34 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Teleorman după populație: Segarcea-Vale ocupă locul 40 (număr de localități: 97).
Decese la 1 000 de locuitori: 26,3 ‰ în Segarcea-Vale, față de o medie de 16,8 ‰ în județul Teleorman și 11,1 ‰ la nivel național.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,40 ‰ în Segarcea-Vale, față de o medie de 0,93 ‰ în județul Teleorman și 1,87 ‰ la nivel național.
Segarcea-Vale: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 32).
Segarcea-Vale în cifre
Unde se află Segarcea-Vale?
Populația din Segarcea-Vale în timp
Populația localității Segarcea-Vale a fost de 3.045 în 2016 și de 2.475 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.757 |
| 2022 | 2.665 |
| 2023 | 2.616 |
| 2024 | 2.573 |
| 2025 | 2.530 |
| 2026 | 2.475 |
Știați că?
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.218.
- Densitatea populației sale este de 2,7 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Lunca, la 6,0 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Turnu Măgurele (populație: 24.867), la 10 km distanță.
Toți indicatorii pentru Segarcea-Vale
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Segarcea-Vale | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,6 ‰ | 15,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.086 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,2 ‰ | 18,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 868 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,8 ‰ | 5,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.589 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 26,3 ‰ | 16,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 47 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Segarcea-Vale | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,47 km | 6,17 km | 7,67 km | pe locul 1.410 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,40 ‰ | 0,93 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.249 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.568 | 174.879 | 10.177.161 | pe locul 1.429 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 633,5 ‰ | 525,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 461 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 46,2 m² | 51,1 m² | 50,3 m² | pe locul 2.077 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,40 ‰ | 0,89 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.664 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Segarcea-Vale | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 27,1 ‰ | 38,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.776 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,21 ‰ | 1,95 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.385 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Segarcea-Vale | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 63 ‰ | 163 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.792 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 7,4% | 4,8% | 2,3% | pe locul 391 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Segarcea-Vale | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 12,9 m³ | 41,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.230 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Segarcea-Vale | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,40 ‰ | 1,57 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.963 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,40 ‰ | 0,51 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.772 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Segarcea-Vale | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 78 ‰ | 118 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.122 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,0 la 10 000 loc. | 3,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.308 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Segarcea-Vale
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor37 · 24,7%
- Transport și depozitare23 · 15,3%
- Construcții16 · 10,7%
- Industria prelucrătoare15 · 10,0%
- Hoteluri și restaurante13 · 8,7%
- Alte activități de servicii9 · 6,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice8 · 5,3%
- Activități administrative și servicii de suport8 · 5,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor32 · 21,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor18 · 12,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte16 · 10,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi16 · 10,7%
- Lucrări speciale de construcții14 · 9,3%
- Restaurante și alte activități de alimentație13 · 8,7%
- Construcții de clădiri6 · 4,0%
- Fabricarea produselor alimentare5 · 3,3%
- Activități de închiriere și leasing5 · 3,3%
- Repararea calculatoarelor și a bunurilor personale și casnice5 · 3,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Segarcea-Vale?
Populația localității Segarcea-Vale este de 2.475 (2026), pe locul 1.935 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Segarcea-Vale?
Segarcea-Vale are o suprafață de 73,0 km², cu o densitate a populației de 34 loc./km².
Populația din Segarcea-Vale crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Segarcea-Vale a trecut de la 3.045 la 2.475, adică o variație de −18,7%.
Unde se află Segarcea-Vale?
Segarcea-Vale se află în județul Teleorman. Latitudine 43,841, longitudine 24,847.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Segarcea-Vale?
În Segarcea-Vale, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 26,3 ‰ (2025), pe locul 47 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Segarcea-Vale?
În Segarcea-Vale, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,40 ‰ (2025), pe locul 2.249 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Care localități se învecinează cu Segarcea-Vale?
Cele mai apropiate de Segarcea-Vale sunt: Lunca (6,0 km), Lița (8,5 km), Saelele (9,1 km), Turnu Măgurele (10 km), Ciuperceni (11 km).