Cărbunari: populație și statistici
Cărbunari are o populație de 805 (2026), pe o suprafață de 65,6 km², cu o densitate a populației de 12,3 loc./km². Se află pe locul 3.111 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −18,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 805
- 65,6 km²
- 12 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Caraș-Severin după populație: Cărbunari ocupă locul 71 (număr de localități: 77).
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 12,4 în Cărbunari, față de o medie de 3,8 la 10 000 loc. în județul Caraș-Severin și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Decese la 1 000 de locuitori: 24,8 ‰ în Cărbunari, față de o medie de 12,2 ‰ în județul Caraș-Severin și 11,1 ‰ la nivel național.
Cărbunari: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 12).
Cărbunari în cifre
Unde se află Cărbunari?
Populația din Cărbunari în timp
Populația localității Cărbunari a fost de 983 în 2016 și de 805 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 880 |
| 2022 | 844 |
| 2023 | 823 |
| 2024 | 808 |
| 2025 | 817 |
| 2026 | 805 |
Știați că?
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- „Locuințe existente”: valoare mai mică decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.186.
- Densitatea populației sale este de 7,4 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sasca Montană (populație: 1.415), la 8,3 km distanță.
Toți indicatorii pentru Cărbunari
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Cărbunari | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,1 ‰ | 14,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 764 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,9 ‰ | 18,9 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 942 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 7,5 ‰ | 5,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.256 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 24,8 ‰ | 12,2 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 80 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Cărbunari | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 14,04 km | 5,12 km | 7,67 km | pe locul 430 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,24 ‰ | 0,71 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.429 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 618 | 140.490 | 10.177.161 | pe locul 3.026 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 767,7 ‰ | 476,7 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 150 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 50,2 m² | 54,5 m² | 50,3 m² | pe locul 1.588 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Cărbunari | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 36,0 ‰ | 38,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.078 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,73 ‰ | 2,08 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 590 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Cărbunari | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 65 ‰ | 182 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.726 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,7% | 1,8% | 2,3% | pe locul 1.366 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Cărbunari | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 9,9 ‰ | 41,5 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 764 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Cărbunari | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 43,5 m³ | 38,1 m³ | 27,2 m³ | pe locul 557 din 2.656 |
Educație
| Indicator | Cărbunari | Caraș-Severin | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 56 ‰ | 122 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.859 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 12,4 la 10 000 loc. | 3,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 53 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Cărbunari
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor16 · 28,1%
- Transport și depozitare9 · 15,8%
- Hoteluri și restaurante7 · 12,3%
- Construcții6 · 10,5%
- Agricultură, silvicultură și pescuit4 · 7,0%
- Industria prelucrătoare4 · 7,0%
- Activități administrative și servicii de suport3 · 5,3%
- Arte, spectacole și activități recreative3 · 5,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor12 · 21,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte9 · 15,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor8 · 14,0%
- Lucrări speciale de construcții6 · 10,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi6 · 10,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație6 · 10,5%
- Construcții de clădiri5 · 8,8%
- Hoteluri și alte facilități de cazare5 · 8,8%
- Silvicultură și exploatare forestieră4 · 7,0%
- Lucrări de geniu civil3 · 5,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Cărbunari?
Populația localității Cărbunari este de 805 (2026), pe locul 3.111 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Cărbunari?
Cărbunari are o suprafață de 65,6 km², cu o densitate a populației de 12 loc./km².
Populația din Cărbunari crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Cărbunari a trecut de la 983 la 805, adică o variație de −18,1%.
Unde se află Cărbunari?
Cărbunari se află în județul Caraș-Severin. Latitudine 44,843, longitudine 21,768.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Cărbunari?
În Cărbunari, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 12,4 la 10 000 loc. (2025), pe locul 53 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Cărbunari?
În Cărbunari, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 24,8 ‰ (2025), pe locul 80 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Cărbunari?
Cele mai apropiate de Cărbunari sunt: Sasca Montană (8,3 km), Șopotu Nou (9,0 km), Lăpușnicu Mare (10 km), Gârnic (11 km), Ciclova Română (14 km).