Talpa: populație și statistici
Talpa are o populație de 1.644 (2026), pe o suprafață de 43,1 km², cu o densitate a populației de 38,2 loc./km². Se află pe locul 2.627 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −12,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.644
- 43,1 km²
- 38 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Teleorman după populație: Talpa ocupă locul 70 (număr de localități: 97).
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: 6,7 ‰ în Talpa, față de o medie de 15,0 ‰ în județul Teleorman și 18,5 ‰ la nivel național.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 32,3 m² în Talpa, față de o medie de 51,1 m² în județul Teleorman și 51,1 m² la nivel național.
Talpa: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe (număr de societăți: 23).
Talpa în cifre
Unde se află Talpa?
Populația din Talpa în timp
Populația localității Talpa a fost de 1.870 în 2016 și de 1.644 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.769 |
| 2022 | 1.759 |
| 2023 | 1.752 |
| 2024 | 1.716 |
| 2025 | 1.693 |
| 2026 | 1.644 |
Știați că?
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.031.
- Densitatea populației sale este de 2,4 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Cosmești (populație: 2.504), la 5,3 km distanță.
Toți indicatorii pentru Talpa
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Talpa | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 6,7 ‰ | 15,0 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 3.114 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,4 ‰ | 18,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.765 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,1 ‰ | 5,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.981 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 26,8 ‰ | 16,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 37 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Talpa | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 9,73 km | 6,17 km | 7,67 km | pe locul 948 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,43 ‰ | 0,93 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 757 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 943 | 174.879 | 10.177.161 | pe locul 2.545 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 573,6 ‰ | 525,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 753 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 32,3 m² | 51,1 m² | 50,3 m² | pe locul 3.097 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Talpa | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 33,5 ‰ | 38,7 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.267 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,82 ‰ | 1,95 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.836 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Talpa | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 61 ‰ | 163 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.847 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 6,2% | 4,8% | 2,3% | pe locul 506 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Talpa | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 21,9 m³ | 41,8 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.665 din 2.656 |
Educație
| Indicator | Talpa | Teleorman | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 79 ‰ | 118 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.090 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 6,1 la 10 000 loc. | 3,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 556 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Talpa
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor28 · 21,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit23 · 17,6%
- Transport și depozitare22 · 16,8%
- Construcții16 · 12,2%
- Industria prelucrătoare14 · 10,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice9 · 6,9%
- Activități administrative și servicii de suport7 · 5,3%
- Tranzacții imobiliare3 · 2,3%
Cele mai frecvente activități
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe23 · 17,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor23 · 17,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi18 · 13,7%
- Lucrări speciale de construcții14 · 10,7%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor14 · 10,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte12 · 9,2%
- Construcții de clădiri10 · 7,6%
- Activități de arhitectură și inginerie; activități de testări și analize tehnice5 · 3,8%
- Fabricarea produselor metalice, exclusiv mașini, utilaje și instalații4 · 3,1%
- Repararea și instalarea mașinilor și echipamentelor4 · 3,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Talpa?
Populația localității Talpa este de 1.644 (2026), pe locul 2.627 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Talpa?
Talpa are o suprafață de 43,1 km², cu o densitate a populației de 38 loc./km².
Populația din Talpa crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Talpa a trecut de la 1.870 la 1.644, adică o variație de −12,1%.
Unde se află Talpa?
Talpa se află în județul Teleorman. Latitudine 44,275, longitudine 25,315.
Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Talpa?
În Talpa, „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 6,7 ‰ (2025), pe locul 3.114 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 16,0 ‰.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Talpa?
În Talpa, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 32,3 m² (2025), pe locul 3.097 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Care localități se învecinează cu Talpa?
Cele mai apropiate de Talpa sunt: Cosmești (5,3 km), Gălăteni (6,6 km), Trivalea-Moșteni (6,9 km), Olteni (8,5 km), Scurtu Mare (10 km).