Gura Râului: populație și statistici
Gura Râului are o populație de 3.909 (2026), pe o suprafață de 105,2 km², cu o densitate a populației de 37,1 loc./km². Se află pe locul 1.113 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +4,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.909
- 105,2 km²
- 37 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Sibiu după populație: Gura Râului ocupă locul 23 (număr de localități: 64).
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: 2.366 ‰ în Gura Râului, față de o medie de 1.507 ‰ în județul Sibiu și 930 ‰ la nivel național.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 138 ‰ în Gura Râului, față de o medie de 177 ‰ în județul Sibiu și 163 ‰ la nivel național.
Gura Râului: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 77).
Gura Râului în cifre
Unde se află Gura Râului?
localități vecine
- Orlat6,4 km · 3.356
- Poplaca8,5 km · 1.865
- Rășinari9,6 km · 5.566
- Cristian11 km · 4.959
- Săliște12 km · 6.158
- Tilișca14 km · 1.364
- Râu Sadului14 km · 568
- Cisnădie16 km · 27.484
Toate localitățile din județul Sibiu
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Gura Râului în timp
Populația localității Gura Râului a fost de 3.735 în 2016 și de 3.909 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.804 |
| 2022 | 3.796 |
| 2023 | 3.822 |
| 2024 | 3.854 |
| 2025 | 3.906 |
| 2026 | 3.909 |
Știați că?
- „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 14.739.
- Densitatea populației sale este de 2,4 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Orlat, la 6,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Săliște (populație: 6.158), la 12 km distanță.
Toți indicatorii pentru Gura Râului
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Gura Râului | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,6 ‰ | 19,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.689 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,1 ‰ | 18,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.846 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 10,0 ‰ | 7,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 476 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,0 ‰ | 9,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.515 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Gura Râului | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,24 km | 4,47 km | 7,67 km | pe locul 1.993 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,77 ‰ | 1,83 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.880 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.720 | 211.601 | 10.177.161 | pe locul 1.234 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 440,0 ‰ | 452,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.155 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 61,8 m² | 53,7 m² | 50,3 m² | pe locul 508 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,77 ‰ | 4,37 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.312 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Gura Râului | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 44,8 ‰ | 57,0 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 669 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,58 ‰ | 4,13 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 649 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Gura Râului | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 60 ‰ | 296 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.886 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,3% | 2,1% | 2,3% | pe locul 1.572 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Gura Râului | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 4,6 înnoptări | 2,3 | 0,4 | pe locul 107 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 2.366 ‰ | 1.507 ‰ | 200 ‰ | pe locul 98 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 88,8 ‰ | 33,0 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 130 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Gura Râului | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 24,0 m³ | 43,1 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.519 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,14 km | 3,82 km | 4,05 km | pe locul 825 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Gura Râului | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,51 ‰ | 3,54 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.458 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,51 ‰ | 0,68 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.125 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,51 ‰ | 1,16 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 980 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Gura Râului | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 138 ‰ | 177 ‰ | 91 ‰ | pe locul 452 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,6 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.202 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Gura Râului
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor95 · 18,4%
- Transport și depozitare84 · 16,2%
- Industria prelucrătoare61 · 11,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit58 · 11,2%
- Activități administrative și servicii de suport45 · 8,7%
- Construcții40 · 7,7%
- Hoteluri și restaurante35 · 6,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice23 · 4,4%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte77 · 14,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor71 · 13,7%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor54 · 10,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi49 · 9,5%
- Silvicultură și exploatare forestieră48 · 9,3%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)39 · 7,5%
- Lucrări speciale de construcții36 · 7,0%
- Hoteluri și alte facilități de cazare25 · 4,8%
- Restaurante și alte activități de alimentație22 · 4,3%
- Tranzacții imobiliare20 · 3,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Gura Râului?
Populația localității Gura Râului este de 3.909 (2026), pe locul 1.113 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Gura Râului?
Gura Râului are o suprafață de 105,2 km², cu o densitate a populației de 37 loc./km².
Populația din Gura Râului crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Gura Râului a trecut de la 3.735 la 3.909, adică o variație de +4,7%.
Unde se află Gura Râului?
Gura Râului se află în județul Sibiu. Latitudine 45,698, longitudine 23,943.
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gura Râului?
În Gura Râului, „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori” se situează la 2.366 ‰ (2025), pe locul 98 dintre localități (1.250 în total); mediana națională este 200 ‰.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Gura Râului?
În Gura Râului, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 138 ‰ (2025), pe locul 452 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Gura Râului?
Cele mai apropiate de Gura Râului sunt: Orlat (6,4 km), Poplaca (8,5 km), Rășinari (9,6 km), Cristian (11 km), Săliște (12 km).