Tălmaciu: populație și statistici
Tălmaciu are o populație de 8.119 (2026), pe o suprafață de 184,7 km², cu o densitate a populației de 44,0 loc./km². Se află pe locul 357 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −0,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 8.119
- 184,7 km²
- 44 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Sibiu după populație: Tălmaciu ocupă locul 7 (număr de localități: 64).
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 1,2 în Tălmaciu, față de o medie de 3,5 la 10 000 loc. în județul Sibiu și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 65,0 m² în Tălmaciu, față de o medie de 53,7 m² în județul Sibiu și 51,1 m² la nivel național.
Tălmaciu: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 178).
Tălmaciu în cifre
Unde se află Tălmaciu?
localități vecine
- Turnu Roșu6,4 km · 2.478
- Sadu6,6 km · 2.827
- Racovița8,9 km · 2.905
- Cisnădie10,0 km · 27.484
- Boița11 km · 1.502
- Avrig12 km · 15.216
- Șelimbăr12 km · 20.651
- Rășinari16 km · 5.566
Toate localitățile din județul Sibiu
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Tălmaciu în timp
Populația localității Tălmaciu a fost de 8.176 în 2016 și de 8.119 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 8.248 |
| 2022 | 8.194 |
| 2023 | 8.145 |
| 2024 | 8.115 |
| 2025 | 8.114 |
| 2026 | 8.119 |
Știați că?
- „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 25.866.
- Densitatea populației sale este de 2,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Turnu Roșu, la 6,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Cisnădie (populație: 27.484), la 10,0 km distanță.
Toți indicatorii pentru Tălmaciu
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Tălmaciu | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,4 ‰ | 19,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.728 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,5 ‰ | 18,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.274 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,3 ‰ | 7,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 942 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,1 ‰ | 9,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.751 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Tălmaciu | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,38 km | 4,47 km | 7,67 km | pe locul 1.951 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,72 ‰ | 1,83 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.114 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 3.482 | 211.601 | 10.177.161 | pe locul 359 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 428,9 ‰ | 452,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.305 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 65,0 m² | 53,7 m² | 50,3 m² | pe locul 328 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,99 ‰ | 4,37 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.147 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Tălmaciu | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 4,98 km | 4,10 km | 6,17 km | pe locul 629 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 382 m³ | 14.867 m³ | 325.688 m³ | pe locul 284 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Tălmaciu | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 54,9 ‰ | 57,0 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 367 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,19 ‰ | 4,13 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 446 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Tălmaciu | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 178 ‰ | 296 ‰ | 71 ‰ | pe locul 470 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,0% | 2,1% | 2,3% | pe locul 2.436 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Tălmaciu | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,5 înnoptări | 2,3 | 0,4 | pe locul 523 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 357 ‰ | 1.507 ‰ | 200 ‰ | pe locul 459 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 7,4 ‰ | 33,0 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 896 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Tălmaciu | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 40,5 m³ | 43,1 m³ | 27,2 m³ | pe locul 656 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,92 km | 3,82 km | 4,05 km | pe locul 876 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Tălmaciu | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,62 ‰ | 3,54 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.111 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 0,68 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.219 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,62 ‰ | 1,16 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 722 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Tălmaciu | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 128 ‰ | 177 ‰ | 91 ‰ | pe locul 580 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,2 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 3.034 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Tălmaciu
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor243 · 21,0%
- Transport și depozitare188 · 16,3%
- Activități administrative și servicii de suport111 · 9,6%
- Industria prelucrătoare108 · 9,3%
- Construcții100 · 8,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice76 · 6,6%
- Hoteluri și restaurante66 · 5,7%
- Tranzacții imobiliare66 · 5,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor178 · 15,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte166 · 14,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor131 · 11,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi107 · 9,3%
- Lucrări speciale de construcții89 · 7,7%
- Construcții de clădiri67 · 5,8%
- Tranzacții imobiliare66 · 5,7%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi55 · 4,8%
- Activități de închiriere și leasing53 · 4,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație50 · 4,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Tălmaciu?
Populația localității Tălmaciu este de 8.119 (2026), pe locul 357 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Tălmaciu?
Tălmaciu are o suprafață de 184,7 km², cu o densitate a populației de 44 loc./km².
Populația din Tălmaciu crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Tălmaciu a trecut de la 8.176 la 8.119, adică o variație de −0,7%.
Unde se află Tălmaciu?
Tălmaciu se află în județul Sibiu. Latitudine 45,667, longitudine 24,261.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Tălmaciu?
În Tălmaciu, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 1,2 la 10 000 loc. (2025), pe locul 3.034 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Tălmaciu?
În Tălmaciu, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 65,0 m² (2025), pe locul 328 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Care localități se învecinează cu Tălmaciu?
Cele mai apropiate de Tălmaciu sunt: Turnu Roșu (6,4 km), Sadu (6,6 km), Racovița (8,9 km), Cisnădie (10,0 km), Boița (11 km).