Dârlos: populație și statistici
Dârlos are o populație de 3.522 (2026), pe o suprafață de 40,1 km², cu o densitate a populației de 87,9 loc./km². Se află pe locul 1.274 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −1,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.522
- 40,1 km²
- 88 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Sibiu după populație: Dârlos ocupă locul 27 (număr de localități: 64).
Locuințe la 1 000 de locuitori: 377,3 ‰ în Dârlos, față de o medie de 452,1 ‰ în județul Sibiu și 470,2 ‰ la nivel național.
Decese la 1 000 de locuitori: 8,5 ‰ în Dârlos, față de o medie de 9,5 ‰ în județul Sibiu și 11,1 ‰ la nivel național.
Dârlos: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 36).
Dârlos în cifre
Unde se află Dârlos?
localități vecine
- Blăjel4,2 km · 2.227
- Brateiu5,3 km · 4.239
- Alma5,3 km · 1.783
- Mediaș5,5 km · 52.769
- Băgaciu8,0 km · 2.595
- Ațel8,2 km · 1.660
- Bazna10 km · 3.922
- Târnava11 km · 3.339
Toate localitățile din județul Sibiu
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Dârlos în timp
Populația localității Dârlos a fost de 3.566 în 2016 și de 3.522 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.522 |
| 2022 | 3.525 |
| 2023 | 3.503 |
| 2024 | 3.539 |
| 2025 | 3.524 |
| 2026 | 3.522 |
Știați că?
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.615.
- Cea mai apropiată localitate este Blăjel, la 4,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Mediaș (populație: 52.769), la 5,5 km distanță.
Toți indicatorii pentru Dârlos
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Dârlos | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,5 ‰ | 19,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.955 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,8 ‰ | 18,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.682 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,5 ‰ | 7,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 875 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 8,5 ‰ | 9,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.873 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Dârlos | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 4,26 km | 4,47 km | 7,67 km | pe locul 2.196 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,70 ‰ | 1,83 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.129 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.329 | 211.601 | 10.177.161 | pe locul 1.824 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 377,3 ‰ | 452,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.866 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 57,5 m² | 53,7 m² | 50,3 m² | pe locul 821 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,57 ‰ | 4,37 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.487 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Dârlos | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 6,59 km | 4,10 km | 6,17 km | pe locul 454 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 265 m³ | 14.867 m³ | 325.688 m³ | pe locul 522 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Dârlos | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 22,7 ‰ | 57,0 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.177 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,27 ‰ | 4,13 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.430 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Dârlos | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 49 ‰ | 296 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.251 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,1% | 2,1% | 2,3% | pe locul 2.352 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Dârlos | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 14,2 m³ | 43,1 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.169 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Dârlos | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,28 ‰ | 3,54 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.510 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,28 ‰ | 0,68 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.414 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,28 ‰ | 1,16 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.777 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Dârlos | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 63 ‰ | 177 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.674 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,8 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.072 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Dârlos
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor46 · 23,0%
- Transport și depozitare27 · 13,5%
- Activități administrative și servicii de suport20 · 10,0%
- Construcții18 · 9,0%
- Industria prelucrătoare15 · 7,5%
- Hoteluri și restaurante15 · 7,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice14 · 7,0%
- Alte activități de servicii13 · 6,5%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor36 · 18,0%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte23 · 11,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor21 · 10,5%
- Lucrări speciale de construcții16 · 8,0%
- Construcții de clădiri15 · 7,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație13 · 6,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi12 · 6,0%
- Activități de închiriere și leasing12 · 6,0%
- Tranzacții imobiliare9 · 4,5%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi9 · 4,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Dârlos?
Populația localității Dârlos este de 3.522 (2026), pe locul 1.274 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Dârlos?
Dârlos are o suprafață de 40,1 km², cu o densitate a populației de 88 loc./km².
Populația din Dârlos crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Dârlos a trecut de la 3.566 la 3.522, adică o variație de −1,2%.
Unde se află Dârlos?
Dârlos se află în județul Sibiu. Latitudine 46,202, longitudine 24,396.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Dârlos?
În Dârlos, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 377,3 ‰ (2025), pe locul 2.866 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Dârlos?
În Dârlos, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 8,5 ‰ (2025), pe locul 2.873 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Dârlos?
Cele mai apropiate de Dârlos sunt: Blăjel (4,2 km), Brateiu (5,3 km), Alma (5,3 km), Mediaș (5,5 km), Băgaciu (8,0 km).