Loamneș: populație și statistici
Loamneș are o populație de 2.886 (2026), pe o suprafață de 100,8 km², cu o densitate a populației de 28,6 loc./km². Se află pe locul 1.659 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −1,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.886
- 100,8 km²
- 29 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Sibiu după populație: Loamneș ocupă locul 36 (număr de localități: 64).
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 16,77 km în Loamneș, față de o medie de 3,82 km în județul Sibiu și 3,05 km la nivel național.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 0,69 ‰ în Loamneș, față de o medie de 4,13 ‰ în județul Sibiu și 3,92 ‰ la nivel național.
Loamneș: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 35).
Loamneș în cifre
Unde se află Loamneș?
Populația din Loamneș în timp
Populația localității Loamneș a fost de 2.919 în 2016 și de 2.886 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.858 |
| 2022 | 2.858 |
| 2023 | 2.852 |
| 2024 | 2.857 |
| 2025 | 2.878 |
| 2026 | 2.886 |
Știați că?
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 14.123.
- Densitatea populației sale este de 3,2 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Ocna Sibiului, la 9,0 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Șura Mare (populație: 5.769), la 15 km distanță.
Toți indicatorii pentru Loamneș
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Loamneș | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 23,6 ‰ | 19,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 510 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,2 ‰ | 18,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.354 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,2 ‰ | 7,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.942 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,5 ‰ | 9,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.434 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Loamneș | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 13,83 km | 4,47 km | 7,67 km | pe locul 450 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,04 ‰ | 1,83 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.601 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.481 | 211.601 | 10.177.161 | pe locul 1.571 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 513,2 ‰ | 452,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.274 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 48,5 m² | 53,7 m² | 50,3 m² | pe locul 1.799 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Loamneș | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 10,88 km | 4,10 km | 6,17 km | pe locul 150 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 370 m³ | 14.867 m³ | 325.688 m³ | pe locul 296 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Loamneș | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 25,3 ‰ | 57,0 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.942 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,69 ‰ | 4,13 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.789 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Loamneș | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 47 ‰ | 296 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.331 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,8% | 2,1% | 2,3% | pe locul 2.620 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Loamneș | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 30,1 m³ | 43,1 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.130 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 16,77 km | 3,82 km | 4,05 km | pe locul 29 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Loamneș | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,35 ‰ | 3,54 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.192 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,35 ‰ | 0,68 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.040 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,35 ‰ | 1,16 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.513 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Loamneș | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 78 ‰ | 177 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.122 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,5 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.575 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Loamneș
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor44 · 21,7%
- Transport și depozitare27 · 13,3%
- Construcții23 · 11,3%
- Activități administrative și servicii de suport21 · 10,3%
- Industria prelucrătoare15 · 7,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit14 · 6,9%
- Activități profesionale, științifice și tehnice12 · 5,9%
- Hoteluri și restaurante10 · 4,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor35 · 17,2%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor24 · 11,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte24 · 11,8%
- Lucrări speciale de construcții23 · 11,3%
- Construcții de clădiri15 · 7,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi15 · 7,4%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi13 · 6,4%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe12 · 5,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație9 · 4,4%
- Fabricarea produselor alimentare7 · 3,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Loamneș?
Populația localității Loamneș este de 2.886 (2026), pe locul 1.659 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Loamneș?
Loamneș are o suprafață de 100,8 km², cu o densitate a populației de 29 loc./km².
Populația din Loamneș crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Loamneș a trecut de la 2.919 la 2.886, adică o variație de −1,1%.
Unde se află Loamneș?
Loamneș se află în județul Sibiu. Latitudine 45,951, longitudine 24,028.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Loamneș?
În Loamneș, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 16,77 km (2025), pe locul 29 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Loamneș?
În Loamneș, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 0,69 ‰ (2026), pe locul 2.789 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Care localități se învecinează cu Loamneș?
Cele mai apropiate de Loamneș sunt: Ocna Sibiului (9,0 km), Șeica Mică (9,7 km), Ludoș (10 km), Slimnic (10 km), Cenade (11 km).