Rășinari: populație și statistici
Rășinari are o populație de 5.566 (2026), pe o suprafață de 127,7 km², cu o densitate a populației de 43,6 loc./km². Se află pe locul 629 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −3,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.566
- 127,7 km²
- 44 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Sibiu după populație: Rășinari ocupă locul 12 (număr de localități: 64).
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 0,90 ‰ în Rășinari, față de o medie de 0,68 ‰ în județul Sibiu și 0,60 ‰ la nivel național.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: 1,8 în Rășinari, față de o medie de 3,5 la 10 000 loc. în județul Sibiu și 3,1 la 10 000 loc. la nivel național.
Rășinari: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 98).
Rășinari în cifre
Unde se află Rășinari?
Populația din Rășinari în timp
Populația localității Rășinari a fost de 5.751 în 2016 și de 5.566 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.659 |
| 2022 | 5.592 |
| 2023 | 5.555 |
| 2024 | 5.552 |
| 2025 | 5.577 |
| 2026 | 5.566 |
Știați că?
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 17.880.
- Densitatea populației sale este de 2,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Poplaca, la 3,0 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Cisnădie (populație: 27.484), la 6,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Rășinari
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Rășinari | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,7 ‰ | 19,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.907 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,6 ‰ | 18,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.499 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,9 ‰ | 7,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 496 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,9 ‰ | 9,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.554 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Rășinari | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 3,99 km | 4,47 km | 7,67 km | pe locul 2.254 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,08 ‰ | 1,83 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.556 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.458 | 211.601 | 10.177.161 | pe locul 655 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 441,6 ‰ | 452,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.133 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 54,5 m² | 53,7 m² | 50,3 m² | pe locul 1.095 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,54 ‰ | 4,37 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.521 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Rășinari | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 4,31 km | 4,10 km | 6,17 km | pe locul 706 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 116 m³ | 14.867 m³ | 325.688 m³ | pe locul 830 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Rășinari | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 39,2 ‰ | 57,0 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 891 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,23 ‰ | 4,13 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 801 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Rășinari | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 89 ‰ | 296 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.185 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,7% | 2,1% | 2,3% | pe locul 1.928 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Rășinari | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 2,7 înnoptări | 2,3 | 0,4 | pe locul 169 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 1.200 ‰ | 1.507 ‰ | 200 ‰ | pe locul 190 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 62,0 ‰ | 33,0 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 178 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Rășinari | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 29,1 m³ | 43,1 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.183 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,64 km | 3,82 km | 4,05 km | pe locul 719 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Rășinari | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,90 ‰ | 3,54 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 596 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,90 ‰ | 0,68 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 210 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,18 ‰ | 1,16 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 2.034 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Rășinari | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 120 ‰ | 177 ‰ | 91 ‰ | pe locul 704 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,8 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.760 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Rășinari
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor120 · 20,9%
- Activități administrative și servicii de suport59 · 10,3%
- Transport și depozitare58 · 10,1%
- Construcții54 · 9,4%
- Hoteluri și restaurante48 · 8,4%
- Industria prelucrătoare47 · 8,2%
- Tranzacții imobiliare37 · 6,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice29 · 5,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor98 · 17,1%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor57 · 9,9%
- Lucrări speciale de construcții49 · 8,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte43 · 7,5%
- Restaurante și alte activități de alimentație37 · 6,5%
- Tranzacții imobiliare37 · 6,5%
- Construcții de clădiri35 · 6,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi33 · 5,8%
- Fabricarea produselor alimentare29 · 5,1%
- Hoteluri și alte facilități de cazare28 · 4,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Rășinari?
Populația localității Rășinari este de 5.566 (2026), pe locul 629 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Rășinari?
Rășinari are o suprafață de 127,7 km², cu o densitate a populației de 44 loc./km².
Populația din Rășinari crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Rășinari a trecut de la 5.751 la 5.566, adică o variație de −3,2%.
Unde se află Rășinari?
Rășinari se află în județul Sibiu. Latitudine 45,710, longitudine 24,066.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Rășinari?
În Rășinari, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 0,90 ‰ (2024), pe locul 210 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Unități de învățământ la 10 000 de locuitori: care este valoarea pentru Rășinari?
În Rășinari, „Unități de învățământ la 10 000 de locuitori” se situează la 1,8 la 10 000 loc. (2025), pe locul 2.760 dintre localități (3.122 în total); mediana națională este 3,6 la 10 000 loc.
Care localități se învecinează cu Rășinari?
Cele mai apropiate de Rășinari sunt: Poplaca (3,0 km), Cisnădie (6,6 km), Cristian (8,8 km), Sadu (9,2 km), Orlat (9,5 km).