Arpașu de Jos: populație și statistici
Arpașu de Jos are o populație de 2.791 (2026), pe o suprafață de 111,3 km², cu o densitate a populației de 25,1 loc./km². Se află pe locul 1.732 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −1,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.791
- 111,3 km²
- 25 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Sibiu după populație: Arpașu de Jos ocupă locul 38 (număr de localități: 64).
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): 66,6 m² în Arpașu de Jos, față de o medie de 53,7 m² în județul Sibiu și 51,1 m² la nivel național.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 238 ‰ în Arpașu de Jos, față de o medie de 296 ‰ în județul Sibiu și 252 ‰ la nivel național.
Arpașu de Jos: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 41).
Arpașu de Jos în cifre
Unde se află Arpașu de Jos?
Populația din Arpașu de Jos în timp
Populația localității Arpașu de Jos a fost de 2.840 în 2016 și de 2.791 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.833 |
| 2022 | 2.798 |
| 2023 | 2.805 |
| 2024 | 2.788 |
| 2025 | 2.801 |
| 2026 | 2.791 |
Știați că?
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 15.585.
- Densitatea populației sale este de 3,6 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Cârțișoara, la 5,6 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Victoria (populație: 7.785), la 9,3 km distanță.
Toți indicatorii pentru Arpașu de Jos
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Arpașu de Jos | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,2 ‰ | 19,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.345 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,4 ‰ | 18,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.053 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,1 ‰ | 7,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.981 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,5 ‰ | 9,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.719 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Arpașu de Jos | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 8,60 km | 4,47 km | 7,67 km | pe locul 1.166 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.239 | 211.601 | 10.177.161 | pe locul 1.986 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 443,9 ‰ | 452,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.091 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 66,6 m² | 53,7 m² | 50,3 m² | pe locul 267 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Arpașu de Jos | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 7,56 km | 4,10 km | 6,17 km | pe locul 354 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 466 m³ | 14.867 m³ | 325.688 m³ | pe locul 181 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Arpașu de Jos | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 35,5 ‰ | 57,0 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.112 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,51 ‰ | 4,13 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.249 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Arpașu de Jos | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 238 ‰ | 296 ‰ | 71 ‰ | pe locul 315 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,7% | 2,1% | 2,3% | pe locul 2.728 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Arpașu de Jos | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 2,9 înnoptări | 2,3 | 0,4 | pe locul 161 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 1.387 ‰ | 1.507 ‰ | 200 ‰ | pe locul 175 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 46,2 ‰ | 33,0 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 232 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Arpașu de Jos | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 40,1 m³ | 43,1 m³ | 27,2 m³ | pe locul 671 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Arpașu de Jos | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,72 ‰ | 3,54 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 839 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,72 ‰ | 0,68 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 432 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,72 ‰ | 1,16 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 526 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Arpașu de Jos | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 104 ‰ | 177 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.120 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,6 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.518 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Arpașu de Jos
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor58 · 20,1%
- Transport și depozitare38 · 13,2%
- Activități administrative și servicii de suport29 · 10,1%
- Construcții26 · 9,0%
- Hoteluri și restaurante26 · 9,0%
- Industria prelucrătoare23 · 8,0%
- Agricultură, silvicultură și pescuit18 · 6,2%
- Activități profesionale, științifice și tehnice17 · 5,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor41 · 14,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte36 · 12,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor34 · 11,8%
- Lucrări speciale de construcții23 · 8,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi20 · 6,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație19 · 6,6%
- Construcții de clădiri18 · 6,2%
- Hoteluri și alte facilități de cazare17 · 5,9%
- Tranzacții imobiliare15 · 5,2%
- Activități de închiriere și leasing15 · 5,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Arpașu de Jos?
Populația localității Arpașu de Jos este de 2.791 (2026), pe locul 1.732 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Arpașu de Jos?
Arpașu de Jos are o suprafață de 111,3 km², cu o densitate a populației de 25 loc./km².
Populația din Arpașu de Jos crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Arpașu de Jos a trecut de la 2.840 la 2.791, adică o variație de −1,7%.
Unde se află Arpașu de Jos?
Arpașu de Jos se află în județul Sibiu. Latitudine 45,720, longitudine 24,648.
Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²): care este valoarea pentru Arpașu de Jos?
În Arpașu de Jos, „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)” se situează la 66,6 m² (2025), pe locul 267 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 50,3 m².
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Arpașu de Jos?
În Arpașu de Jos, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 238 ‰ (2024), pe locul 315 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Care localități se învecinează cu Arpașu de Jos?
Cele mai apropiate de Arpașu de Jos sunt: Cârțișoara (5,6 km), Ucea (8,5 km), Cârța (8,5 km), Victoria (9,3 km), Viștea (10 km).