Târnava: populație și statistici
Târnava are o populație de 3.339 (2026), pe o suprafață de 28,3 km², cu o densitate a populației de 118 loc./km². Se află pe locul 1.372 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −0,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.339
- 28,3 km²
- 118 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Sibiu după populație: Târnava ocupă locul 31 (număr de localități: 64).
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 0,30 ‰ în Târnava, față de o medie de 4,13 ‰ în județul Sibiu și 3,92 ‰ la nivel național.
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: 8 ‰ în Târnava, față de o medie de 1.507 ‰ în județul Sibiu și 930 ‰ la nivel național.
Târnava: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 20).
Târnava în cifre
Unde se află Târnava?
Populația din Târnava în timp
Populația localității Târnava a fost de 3.369 în 2016 și de 3.339 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.405 |
| 2022 | 3.373 |
| 2023 | 3.365 |
| 2024 | 3.362 |
| 2025 | 3.344 |
| 2026 | 3.339 |
Știați că?
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 3.964.
- Cea mai apropiată localitate este Bazna, la 5,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Copșa Mică (populație: 5.557), la 5,5 km distanță.
Toți indicatorii pentru Târnava
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Târnava | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,3 ‰ | 19,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.889 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,6 ‰ | 18,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.997 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 11,4 ‰ | 7,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 226 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 7,8 ‰ | 9,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.966 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Târnava | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuințe existente (2025) | 1.204 | 211.601 | 10.177.161 | pe locul 2.048 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 360,6 ‰ | 452,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.960 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 54,8 m² | 53,7 m² | 50,3 m² | pe locul 1.070 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Târnava | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 4,58 km | 4,10 km | 6,17 km | pe locul 676 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 231 m³ | 14.867 m³ | 325.688 m³ | pe locul 582 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Târnava | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 18,3 ‰ | 57,0 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.560 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,30 ‰ | 4,13 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.988 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Târnava | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 64 ‰ | 296 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.753 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 8,4% | 2,1% | 2,3% | pe locul 306 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Târnava | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 2,3 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 8 ‰ | 1.507 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.176 din 1.250 |
Sănătate
| Indicator | Târnava | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 1,16 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.696 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Târnava | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 140 ‰ | 177 ‰ | 91 ‰ | pe locul 423 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,0 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.916 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Târnava
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor26 · 20,0%
- Construcții17 · 13,1%
- Transport și depozitare16 · 12,3%
- Industria prelucrătoare15 · 11,5%
- Activități administrative și servicii de suport15 · 11,5%
- Hoteluri și restaurante9 · 6,9%
- Activități profesionale, științifice și tehnice9 · 6,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit4 · 3,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor20 · 15,4%
- Construcții de clădiri15 · 11,5%
- Lucrări speciale de construcții15 · 11,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor14 · 10,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte12 · 9,2%
- Lucrări de geniu civil10 · 7,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație8 · 6,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi7 · 5,4%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră7 · 5,4%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management6 · 4,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Târnava?
Populația localității Târnava este de 3.339 (2026), pe locul 1.372 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Târnava?
Târnava are o suprafață de 28,3 km², cu o densitate a populației de 118 loc./km².
Populația din Târnava crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Târnava a trecut de la 3.369 la 3.339, adică o variație de −0,9%.
Unde se află Târnava?
Târnava se află în județul Sibiu. Latitudine 46,147, longitudine 24,282.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Târnava?
În Târnava, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 0,30 ‰ (2026), pe locul 2.988 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Târnava?
În Târnava, „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori” se situează la 8 ‰ (2025), pe locul 1.176 dintre localități (1.250 în total); mediana națională este 200 ‰.
Care localități se învecinează cu Târnava?
Cele mai apropiate de Târnava sunt: Bazna (5,3 km), Copșa Mică (5,5 km), Mediaș (5,6 km), Axente Sever (7,8 km), Blăjel (8,8 km).