Valea Viilor: populație și statistici
Valea Viilor are o populație de 2.193 (2026), pe o suprafață de 44,1 km², cu o densitate a populației de 49,7 loc./km². Se află pe locul 2.173 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −2,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.193
- 44,1 km²
- 50 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Sibiu după populație: Valea Viilor ocupă locul 43 (număr de localități: 64).
Locuințe la 1 000 de locuitori: 357,5 ‰ în Valea Viilor, față de o medie de 452,1 ‰ în județul Sibiu și 470,2 ‰ la nivel național.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 0,46 ‰ în Valea Viilor, față de o medie de 4,13 ‰ în județul Sibiu și 3,92 ‰ la nivel național.
Valea Viilor: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 19).
Valea Viilor în cifre
Unde se află Valea Viilor?
Populația din Valea Viilor în timp
Populația localității Valea Viilor a fost de 2.255 în 2016 și de 2.193 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.205 |
| 2022 | 2.190 |
| 2023 | 2.207 |
| 2024 | 2.197 |
| 2025 | 2.216 |
| 2026 | 2.193 |
Știați că?
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- „Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.182.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Moșna (populație: 3.651), la 5,3 km distanță.
Toți indicatorii pentru Valea Viilor
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Valea Viilor | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 9,6 ‰ | 19,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.847 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,8 ‰ | 18,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.430 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,0 ‰ | 7,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.504 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 9,1 ‰ | 9,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.751 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Valea Viilor | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuințe existente (2025) | 784 | 211.601 | 10.177.161 | pe locul 2.816 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 357,5 ‰ | 452,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.979 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 63,2 m² | 53,7 m² | 50,3 m² | pe locul 423 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Valea Viilor | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 8,98 km | 4,10 km | 6,17 km | pe locul 248 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 221 m³ | 14.867 m³ | 325.688 m³ | pe locul 601 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Valea Viilor | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 18,7 ‰ | 57,0 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.528 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,46 ‰ | 4,13 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.932 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Valea Viilor | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 43 ‰ | 296 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.492 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,8% | 2,1% | 2,3% | pe locul 980 din 3.163 |
Sănătate
| Indicator | Valea Viilor | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,46 ‰ | 3,54 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.666 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,46 ‰ | 0,68 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.395 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,46 ‰ | 1,16 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.127 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Valea Viilor | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 84 ‰ | 177 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.875 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,6 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.008 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Valea Viilor
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor21 · 17,1%
- Activități administrative și servicii de suport14 · 11,4%
- Transport și depozitare13 · 10,6%
- Hoteluri și restaurante13 · 10,6%
- Agricultură, silvicultură și pescuit12 · 9,8%
- Industria prelucrătoare11 · 8,9%
- Construcții9 · 7,3%
- Activități profesionale, științifice și tehnice7 · 5,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor19 · 15,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor13 · 10,6%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe11 · 8,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte11 · 8,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație10 · 8,1%
- Lucrări speciale de construcții9 · 7,3%
- Activități de închiriere și leasing9 · 7,3%
- Construcții de clădiri6 · 4,9%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră6 · 4,9%
- Repararea și instalarea mașinilor și echipamentelor5 · 4,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Valea Viilor?
Populația localității Valea Viilor este de 2.193 (2026), pe locul 2.173 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Valea Viilor?
Valea Viilor are o suprafață de 44,1 km², cu o densitate a populației de 50 loc./km².
Populația din Valea Viilor crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Valea Viilor a trecut de la 2.255 la 2.193, adică o variație de −2,7%.
Unde se află Valea Viilor?
Valea Viilor se află în județul Sibiu. Latitudine 46,050, longitudine 24,352.
Locuințe la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Valea Viilor?
În Valea Viilor, „Locuințe la 1 000 de locuitori” se situează la 357,5 ‰ (2025), pe locul 2.979 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 484,8 ‰.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Valea Viilor?
În Valea Viilor, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 0,46 ‰ (2026), pe locul 2.932 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Care localități se învecinează cu Valea Viilor?
Cele mai apropiate de Valea Viilor sunt: Moșna (5,3 km), Mihăileni (6,9 km), Șeica Mare (10 km), Axente Sever (12 km), Copșa Mică (12 km).