Vurpăr: populație și statistici
Vurpăr are o populație de 3.096 (2026), pe o suprafață de 70,4 km², cu o densitate a populației de 44,0 loc./km². Se află pe locul 1.517 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +7,1% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.096
- 70,4 km²
- 44 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Sibiu după populație: Vurpăr ocupă locul 33 (număr de localități: 64).
Decese la 1 000 de locuitori: 6,1 ‰ în Vurpăr, față de o medie de 9,5 ‰ în județul Sibiu și 11,1 ‰ la nivel național.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: 10,3% în Vurpăr, față de o medie de 2,1% în județul Sibiu și 2,0% la nivel național.
Vurpăr: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 29).
Vurpăr în cifre
Unde se află Vurpăr?
localități vecine
- Nocrich8,5 km · 3.564
- Mihăileni8,8 km · 1.143
- Alțina10 km · 1.884
- Șura Mare12 km · 5.769
- Roșia12 km · 6.654
- Marpod13 km · 1.031
- Șeica Mare15 km · 4.524
- Slimnic16 km · 4.013
Toate localitățile din județul Sibiu
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Vurpăr în timp
Populația localității Vurpăr a fost de 2.892 în 2016 și de 3.096 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.986 |
| 2022 | 3.000 |
| 2023 | 3.074 |
| 2024 | 3.077 |
| 2025 | 3.085 |
| 2026 | 3.096 |
Știați că?
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 9.859.
- Densitatea populației sale este de 2,1 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Nocrich, la 8,5 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Șura Mare (populație: 5.769), la 12 km distanță.
Toți indicatorii pentru Vurpăr
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Vurpăr | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,3 ‰ | 19,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.755 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,6 ‰ | 18,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.508 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 12,3 ‰ | 7,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 154 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 6,1 ‰ | 9,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.100 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Vurpăr | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 4,55 km | 4,47 km | 7,67 km | pe locul 2.135 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.139 | 211.601 | 10.177.161 | pe locul 2.189 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 367,9 ‰ | 452,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.922 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 49,6 m² | 53,7 m² | 50,3 m² | pe locul 1.658 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Vurpăr | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 22,3 ‰ | 57,0 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.215 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,94 ‰ | 4,13 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.713 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Vurpăr | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 34 ‰ | 296 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.811 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 10,3% | 2,1% | 2,3% | pe locul 201 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Vurpăr | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,71 km | 3,82 km | 4,05 km | pe locul 923 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Vurpăr | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,65 ‰ | 3,54 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.025 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,65 ‰ | 0,68 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 605 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,32 ‰ | 1,16 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.620 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Vurpăr | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 146 ‰ | 177 ‰ | 91 ‰ | pe locul 375 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,2 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.781 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Vurpăr
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor37 · 24,5%
- Activități administrative și servicii de suport21 · 13,9%
- Construcții17 · 11,3%
- Transport și depozitare16 · 10,6%
- Industria prelucrătoare12 · 7,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit11 · 7,3%
- Alte activități de servicii8 · 5,3%
- Hoteluri și restaurante7 · 4,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor29 · 19,2%
- Lucrări speciale de construcții16 · 10,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor14 · 9,3%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte13 · 8,6%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe11 · 7,3%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi10 · 6,6%
- Fabricarea produselor alimentare9 · 6,0%
- Construcții de clădiri9 · 6,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi9 · 6,0%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră9 · 6,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Vurpăr?
Populația localității Vurpăr este de 3.096 (2026), pe locul 1.517 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Vurpăr?
Vurpăr are o suprafață de 70,4 km², cu o densitate a populației de 44 loc./km².
Populația din Vurpăr crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Vurpăr a trecut de la 2.892 la 3.096, adică o variație de +7,1%.
Unde se află Vurpăr?
Vurpăr se află în județul Sibiu. Latitudine 45,909, longitudine 24,350.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Vurpăr?
În Vurpăr, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 6,1 ‰ (2025), pe locul 3.100 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă: care este valoarea pentru Vurpăr?
În Vurpăr, „Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă” se situează la 10,3% (2026), pe locul 201 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,3%.
Care localități se învecinează cu Vurpăr?
Cele mai apropiate de Vurpăr sunt: Nocrich (8,5 km), Mihăileni (8,8 km), Alțina (10 km), Șura Mare (12 km), Roșia (12 km).