Miercurea Sibiului: populație și statistici
Miercurea Sibiului are o populație de 4.709 (2026), pe o suprafață de 85,0 km², cu o densitate a populației de 55,4 loc./km². Se află pe locul 836 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −2,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.709
- 85,0 km²
- 55 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Sibiu după populație: Miercurea Sibiului ocupă locul 15 (număr de localități: 64).
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 10,4 ‰ în Miercurea Sibiului, față de o medie de 18,0 ‰ în județul Sibiu și 20,1 ‰ la nivel național.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: 4,25 ‰ în Miercurea Sibiului, față de o medie de 4,13 ‰ în județul Sibiu și 3,92 ‰ la nivel național.
Miercurea Sibiului: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 71).
Miercurea Sibiului în cifre
Unde se află Miercurea Sibiului?
Populația din Miercurea Sibiului în timp
Populația localității Miercurea Sibiului a fost de 4.819 în 2016 și de 4.709 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.764 |
| 2022 | 4.741 |
| 2023 | 4.712 |
| 2024 | 4.678 |
| 2025 | 4.695 |
| 2026 | 4.709 |
Știați că?
- „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 11.912.
- Cea mai apropiată localitate este Apoldu de Jos, la 6,9 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Sebeș (populație: 31.880), la 18 km distanță.
Toți indicatorii pentru Miercurea Sibiului
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Miercurea Sibiului | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,5 ‰ | 19,4 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.363 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 10,4 ‰ | 18,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.977 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,1 ‰ | 7,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.015 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 8,3 ‰ | 9,5 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.906 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Miercurea Sibiului | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,64 ‰ | 1,83 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.016 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.956 | 211.601 | 10.177.161 | pe locul 1.000 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 415,4 ‰ | 452,1 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.492 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 52,1 m² | 53,7 m² | 50,3 m² | pe locul 1.358 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Miercurea Sibiului | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 7,28 km | 4,10 km | 6,17 km | pe locul 378 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 360 m³ | 14.867 m³ | 325.688 m³ | pe locul 315 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Miercurea Sibiului | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 35,5 ‰ | 57,0 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.112 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,25 ‰ | 4,13 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 434 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Miercurea Sibiului | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 169 ‰ | 296 ‰ | 71 ‰ | pe locul 508 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,0% | 2,1% | 2,3% | pe locul 1.231 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Miercurea Sibiului | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,4 înnoptări | 2,3 | 0,4 | pe locul 582 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 279 ‰ | 1.507 ‰ | 200 ‰ | pe locul 542 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 24,8 ‰ | 33,0 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 403 din 1.362 |
Sănătate
| Indicator | Miercurea Sibiului | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 3,54 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.861 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 0,68 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.647 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,85 ‰ | 1,16 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 369 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Miercurea Sibiului | Sibiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 120 ‰ | 177 ‰ | 91 ‰ | pe locul 704 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,1 la 10 000 loc. | 3,5 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.558 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Miercurea Sibiului
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor89 · 22,5%
- Transport și depozitare57 · 14,4%
- Industria prelucrătoare36 · 9,1%
- Hoteluri și restaurante36 · 9,1%
- Activități administrative și servicii de suport36 · 9,1%
- Construcții29 · 7,3%
- Alte activități de servicii24 · 6,1%
- Agricultură, silvicultură și pescuit22 · 5,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor71 · 17,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte46 · 11,6%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor45 · 11,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi34 · 8,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație31 · 7,8%
- Lucrări speciale de construcții24 · 6,1%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe18 · 4,5%
- Construcții de clădiri18 · 4,5%
- Activități de închiriere și leasing17 · 4,3%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi17 · 4,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Miercurea Sibiului?
Populația localității Miercurea Sibiului este de 4.709 (2026), pe locul 836 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Miercurea Sibiului?
Miercurea Sibiului are o suprafață de 85,0 km², cu o densitate a populației de 55 loc./km².
Populația din Miercurea Sibiului crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Miercurea Sibiului a trecut de la 4.819 la 4.709, adică o variație de −2,3%.
Unde se află Miercurea Sibiului?
Miercurea Sibiului se află în județul Sibiu. Latitudine 45,883, longitudine 23,783.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Miercurea Sibiului?
În Miercurea Sibiului, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 10,4 ‰ (2025), pe locul 2.977 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Miercurea Sibiului?
În Miercurea Sibiului, „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori” se situează la 4,25 ‰ (2026), pe locul 434 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 2,10 ‰.
Care localități se învecinează cu Miercurea Sibiului?
Cele mai apropiate de Miercurea Sibiului sunt: Apoldu de Jos (6,9 km), Gârbova (6,9 km), Doștat (7,7 km), Poiana Sibiului (9,6 km), Câlnic (9,7 km).