Urziceni (Ialomița): populație și statistici
Urziceni are o populație de 15.499 (2026), pe o suprafață de 54,0 km², cu o densitate a populației de 287 loc./km². Se află pe locul 148 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −11,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 15.499
- 54,0 km²
- 287 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Ialomița după populație: Urziceni ocupă locul 4 (număr de localități: 66).
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 261 ‰ în Urziceni, față de o medie de 125 ‰ în județul Ialomița și 163 ‰ la nivel național.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 418 ‰ în Urziceni, față de o medie de 180 ‰ în județul Ialomița și 252 ‰ la nivel național.
Urziceni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 426).
Urziceni în cifre
Unde se află Urziceni?
Populația din Urziceni în timp
Populația localității Urziceni a fost de 17.506 în 2016 și de 15.499 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 16.390 |
| 2022 | 16.125 |
| 2023 | 15.933 |
| 2024 | 15.827 |
| 2025 | 15.607 |
| 2026 | 15.499 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Ialomița pentru „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori”.
- Locul 1 în județul Ialomița pentru „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 95% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.569.
- Densitatea populației sale este de 3,2 ori media națională.
Toți indicatorii pentru Urziceni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Urziceni | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,9 ‰ | 15,5 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 908 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 21,9 ‰ | 18,7 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 576 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,2 ‰ | 7,2 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.424 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,1 ‰ | 12,8 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.162 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Urziceni | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 3,23 km | 6,39 km | 7,67 km | pe locul 2.409 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,03 ‰ | 2,33 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.612 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 6.242 | 122.025 | 10.177.161 | pe locul 170 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 402,7 ‰ | 448,9 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.646 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 47,4 m² | 45,9 m² | 50,3 m² | pe locul 1.921 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,55 ‰ | 1,57 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 830 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Urziceni | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 3,03 km | 2,92 km | 6,17 km | pe locul 828 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 484 m³ | 6.378 m³ | 325.688 m³ | pe locul 167 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Urziceni | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 66,0 ‰ | 33,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 203 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,13 ‰ | 2,12 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 463 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Urziceni | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 418 ‰ | 180 ‰ | 71 ‰ | pe locul 65 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,8% | 2,7% | 2,3% | pe locul 2.620 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Urziceni | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,2 înnoptări | 1,3 | 0,4 | pe locul 741 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 236 ‰ | 359 ‰ | 200 ‰ | pe locul 588 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 8,2 ‰ | 19,6 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 850 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Urziceni | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 41,2 m³ | 36,2 m³ | 27,2 m³ | pe locul 628 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,99 km | 3,30 km | 4,05 km | pe locul 1.091 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Urziceni | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 3,16 ‰ | 1,55 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 152 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,52 ‰ | 0,43 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.069 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,84 ‰ | 0,67 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 377 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Urziceni | Ialomița | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 261 ‰ | 125 ‰ | 91 ‰ | pe locul 36 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,9 la 10 000 loc. | 3,3 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.351 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Urziceni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor547 · 22,7%
- Transport și depozitare270 · 11,2%
- Activități profesionale, științifice și tehnice218 · 9,0%
- Construcții191 · 7,9%
- Industria prelucrătoare181 · 7,5%
- Activități administrative și servicii de suport180 · 7,5%
- Tranzacții imobiliare156 · 6,5%
- Hoteluri și restaurante130 · 5,4%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor426 · 17,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor263 · 10,9%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte218 · 9,0%
- Lucrări speciale de construcții171 · 7,1%
- Tranzacții imobiliare156 · 6,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi131 · 5,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație114 · 4,7%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice97 · 4,0%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management89 · 3,7%
- Construcții de clădiri87 · 3,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Urziceni?
Populația localității Urziceni este de 15.499 (2026), pe locul 148 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Urziceni?
Urziceni are o suprafață de 54,0 km², cu o densitate a populației de 287 loc./km².
Populația din Urziceni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Urziceni a trecut de la 17.506 la 15.499, adică o variație de −11,5%.
Unde se află Urziceni?
Urziceni se află în județul Ialomița. Latitudine 44,718, longitudine 26,645.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Urziceni?
În Urziceni, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 261 ‰ (2025), pe locul 36 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Urziceni?
În Urziceni, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 418 ‰ (2024), pe locul 65 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Care localități se învecinează cu Urziceni?
Cele mai apropiate de Urziceni sunt: Manasia (3,9 km), Bărbulești (5,6 km), Alexeni (6,5 km), Borănești (6,7 km), Armășești (9,0 km).