Ștefănești (Vâlcea): populație și statistici
Ștefănești are o populație de 3.095 (2026), pe o suprafață de 35,3 km², cu o densitate a populației de 87,8 loc./km². Se află pe locul 1.518 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −5,2% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.095
- 35,3 km²
- 88 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vâlcea după populație: Ștefănești ocupă locul 31 (număr de localități: 89).
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 10 ‰ în Ștefănești, față de o medie de 222 ‰ în județul Vâlcea și 252 ‰ la nivel național.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,32 ‰ în Ștefănești, față de o medie de 1,52 ‰ în județul Vâlcea și 1,87 ‰ la nivel național.
Ștefănești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 25).
Ștefănești în cifre
Unde se află Ștefănești?
Populația din Ștefănești în timp
Populația localității Ștefănești a fost de 3.266 în 2016 și de 3.095 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.165 |
| 2022 | 3.150 |
| 2023 | 3.147 |
| 2024 | 3.150 |
| 2025 | 3.155 |
| 2026 | 3.095 |
Știați că?
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Medici de familie la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 94% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.938.
- Cea mai apropiată localitate este Lungești, la 5,3 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Drăgășani (populație: 18.483), la 7,0 km distanță.
Toți indicatorii pentru Ștefănești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Ștefănești | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,8 ‰ | 16,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.638 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 22,6 ‰ | 19,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 477 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,8 ‰ | 5,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.589 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 18,1 ‰ | 12,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 516 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Ștefănești | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,20 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 1.714 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,32 ‰ | 1,52 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.324 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.464 | 203.394 | 10.177.161 | pe locul 1.589 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 473,0 ‰ | 535,8 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.733 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 66,3 m² | 47,4 m² | 50,3 m² | pe locul 276 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Ștefănești | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 20,4 ‰ | 38,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.391 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,29 ‰ | 2,63 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.332 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Ștefănești | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 10 ‰ | 222 ‰ | 71 ‰ | pe locul 3.152 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,5% | 1,9% | 2,3% | pe locul 1.062 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Ștefănești | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 18,4 m³ | 35,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.894 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 5,69 km | 4,30 km | 4,05 km | pe locul 558 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Ștefănești | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,97 ‰ | 2,20 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 523 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,97 ‰ | 0,53 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 152 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Ștefănești | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 57 ‰ | 127 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.837 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,2 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.781 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Ștefănești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor32 · 22,2%
- Transport și depozitare27 · 18,8%
- Industria prelucrătoare15 · 10,4%
- Hoteluri și restaurante10 · 6,9%
- Tranzacții imobiliare10 · 6,9%
- Activități administrative și servicii de suport10 · 6,9%
- Agricultură, silvicultură și pescuit9 · 6,2%
- Construcții8 · 5,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor25 · 17,4%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte23 · 16,0%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor20 · 13,9%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi12 · 8,3%
- Tranzacții imobiliare10 · 6,9%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe8 · 5,6%
- Restaurante și alte activități de alimentație8 · 5,6%
- Fabricarea produselor alimentare7 · 4,9%
- Lucrări speciale de construcții7 · 4,9%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi6 · 4,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Ștefănești?
Populația localității Ștefănești este de 3.095 (2026), pe locul 1.518 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Ștefănești?
Ștefănești are o suprafață de 35,3 km², cu o densitate a populației de 88 loc./km².
Populația din Ștefănești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Ștefănești a trecut de la 3.266 la 3.095, adică o variație de −5,2%.
Unde se află Ștefănești?
Ștefănești se află în județul Vâlcea. Latitudine 44,606, longitudine 24,221.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ștefănești?
În Ștefănești, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 10 ‰ (2024), pe locul 3.152 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Ștefănești?
În Ștefănești, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,32 ‰ (2025), pe locul 2.324 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Care localități se învecinează cu Ștefănești?
Cele mai apropiate de Ștefănești sunt: Lungești (5,3 km), Voicești (5,6 km), Grădinari (6,8 km), Drăgășani (7,0 km), Sutești (7,8 km).