Mătăsari: populație și statistici
Mătăsari are o populație de 4.618 (2026), pe o suprafață de 46,4 km², cu o densitate a populației de 99,6 loc./km². Se află pe locul 864 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −13,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.618
- 46,4 km²
- 100 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Gorj după populație: Mătăsari ocupă locul 17 (număr de localități: 70).
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 0,22 ‰ în Mătăsari, față de o medie de 1,64 ‰ în județul Gorj și 1,87 ‰ la nivel național.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 405 ‰ în Mătăsari, față de o medie de 228 ‰ în județul Gorj și 252 ‰ la nivel național.
Mătăsari: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 88).
Mătăsari în cifre
Unde se află Mătăsari?
Populația din Mătăsari în timp
Populația localității Mătăsari a fost de 5.337 în 2016 și de 4.618 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.937 |
| 2022 | 4.847 |
| 2023 | 4.744 |
| 2024 | 4.701 |
| 2025 | 4.661 |
| 2026 | 4.618 |
Știați că?
- „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 98% din localități.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.494.
- Cea mai apropiată localitate este Slivilești, la 7,8 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Motru (populație: 19.148), la 9,6 km distanță.
Toți indicatorii pentru Mătăsari
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Mătăsari | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,0 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.186 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 26,9 ‰ | 20,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 162 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,6 ‰ | 5,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.238 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 6,9 ‰ | 11,1 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.054 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Mătăsari | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 4,37 km | 7,36 km | 7,67 km | pe locul 2.171 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,22 ‰ | 1,64 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.396 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.266 | 166.326 | 10.177.161 | pe locul 742 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 490,7 ‰ | 494,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.513 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 48,9 m² | 48,9 m² | 50,3 m² | pe locul 1.751 din 3.163 |
Energie
| Indicator | Mătăsari | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 3,94 km | 4,80 km | 6,17 km | pe locul 750 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 178 m³ | 7.628 m³ | 325.688 m³ | pe locul 699 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Mătăsari | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 30,7 ‰ | 43,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.471 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,52 ‰ | 2,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.130 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Mătăsari | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 405 ‰ | 228 ‰ | 71 ‰ | pe locul 75 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,3% | 2,5% | 2,3% | pe locul 1.572 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Mătăsari | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 28,4 m³ | 38,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.240 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 3,40 km | 2,56 km | 4,05 km | pe locul 993 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Mătăsari | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,43 ‰ | 2,25 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.816 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,22 ‰ | 0,54 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.606 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,22 ‰ | 1,16 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.937 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Mătăsari | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 133 ‰ | 150 ‰ | 91 ‰ | pe locul 509 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,2 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.489 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Mătăsari
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor98 · 26,4%
- Transport și depozitare49 · 13,2%
- Activități administrative și servicii de suport35 · 9,4%
- Hoteluri și restaurante32 · 8,6%
- Industria prelucrătoare30 · 8,1%
- Construcții26 · 7,0%
- Alte activități de servicii20 · 5,4%
- Arte, spectacole și activități recreative18 · 4,9%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor88 · 23,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor41 · 11,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi38 · 10,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație32 · 8,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte31 · 8,4%
- Lucrări speciale de construcții26 · 7,0%
- Construcții de clădiri21 · 5,7%
- Activități de închiriere și leasing18 · 4,9%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi18 · 4,9%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora13 · 3,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Mătăsari?
Populația localității Mătăsari este de 4.618 (2026), pe locul 864 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Mătăsari?
Mătăsari are o suprafață de 46,4 km², cu o densitate a populației de 100 loc./km².
Populația din Mătăsari crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Mătăsari a trecut de la 5.337 la 4.618, adică o variație de −13,5%.
Unde se află Mătăsari?
Mătăsari se află în județul Gorj. Latitudine 44,860, longitudine 23,062.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mătăsari?
În Mătăsari, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 0,22 ‰ (2025), pe locul 2.396 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Mătăsari?
În Mătăsari, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 405 ‰ (2024), pe locul 75 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Care localități se învecinează cu Mătăsari?
Cele mai apropiate de Mătăsari sunt: Slivilești (7,8 km), Ciuperceni (8,4 km), Câlnic (8,6 km), Drăgotești (8,7 km), Motru (9,6 km).