Galda de Jos: populație și statistici
Galda de Jos are o populație de 4.211 (2026), pe o suprafață de 101,3 km², cu o densitate a populației de 41,6 loc./km². Se află pe locul 991 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −4,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 4.211
- 101,3 km²
- 42 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Alba după populație: Galda de Jos ocupă locul 18 (număr de localități: 78).
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 718 ‰ în Galda de Jos, față de o medie de 268 ‰ în județul Alba și 252 ‰ la nivel național.
Galda de Jos: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 85).
Galda de Jos în cifre
Unde se află Galda de Jos?
localități vecine
- Stremț4,4 km · 2.357
- Cricău4,5 km · 1.910
- Teiuș9,0 km · 6.823
- Ighiu9,5 km · 7.231
- Râmeț12 km · 503
- Întregalde13 km · 519
- Sântimbru14 km · 3.003
- Rădești14 km · 1.228
Toate localitățile din județul Alba
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Galda de Jos în timp
Populația localității Galda de Jos a fost de 4.410 în 2016 și de 4.211 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.341 |
| 2022 | 4.290 |
| 2023 | 4.262 |
| 2024 | 4.242 |
| 2025 | 4.223 |
| 2026 | 4.211 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Alba pentru „Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³)”.
- Locul 1 în județul Alba pentru „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”.
- „Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³)”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²)”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 14.182.
- Densitatea populației sale este de 2,2 ori mai mică decât media națională.
Toți indicatorii pentru Galda de Jos
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Galda de Jos | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,5 ‰ | 14,6 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.106 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,3 ‰ | 15,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.577 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,2 ‰ | 6,3 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.424 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,0 ‰ | 11,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.295 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Galda de Jos | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,70 km | 6,67 km | 7,67 km | pe locul 1.588 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 3,09 ‰ | 1,83 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 527 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.105 | 175.151 | 10.177.161 | pe locul 862 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 499,9 ‰ | 486,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.411 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 71,8 m² | 51,9 m² | 50,3 m² | pe locul 121 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,19 ‰ | 2,51 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.019 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Galda de Jos | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 12,35 km | 5,64 km | 6,17 km | pe locul 111 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 1.932 m³ | 14.024 m³ | 325.688 m³ | pe locul 5 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Galda de Jos | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 57,9 ‰ | 53,1 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 315 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 4,99 ‰ | 3,50 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 278 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Galda de Jos | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 718 ‰ | 268 ‰ | 71 ‰ | pe locul 12 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,0% | 2,7% | 2,3% | pe locul 2.436 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Galda de Jos | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,5 înnoptări | 1,5 | 0,4 | pe locul 523 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 229 ‰ | 852 ‰ | 200 ‰ | pe locul 593 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 20,2 ‰ | 28,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 475 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Galda de Jos | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 27,3 m³ | 36,4 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.323 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 5,27 km | 3,91 km | 4,05 km | pe locul 610 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Galda de Jos | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,95 ‰ | 2,02 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 543 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,71 ‰ | 0,46 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 451 din 2.807 |
Educație
| Indicator | Galda de Jos | Alba | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 86 ‰ | 153 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.789 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,4 la 10 000 loc. | 3,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.329 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Galda de Jos
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor123 · 19,4%
- Transport și depozitare70 · 11,0%
- Industria prelucrătoare61 · 9,6%
- Activități profesionale, științifice și tehnice55 · 8,7%
- Activități administrative și servicii de suport55 · 8,7%
- Construcții51 · 8,0%
- Hoteluri și restaurante39 · 6,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit37 · 5,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor85 · 13,4%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor84 · 13,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte63 · 9,9%
- Lucrări speciale de construcții43 · 6,8%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi33 · 5,2%
- Activități de închiriere și leasing33 · 5,2%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe31 · 4,9%
- Construcții de clădiri30 · 4,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație28 · 4,4%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management28 · 4,4%
Întrebări frecvente
Care este populația din Galda de Jos?
Populația localității Galda de Jos este de 4.211 (2026), pe locul 991 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Galda de Jos?
Galda de Jos are o suprafață de 101,3 km², cu o densitate a populației de 42 loc./km².
Populația din Galda de Jos crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Galda de Jos a trecut de la 4.410 la 4.211, adică o variație de −4,5%.
Unde se află Galda de Jos?
Galda de Jos se află în județul Alba. Latitudine 46,224, longitudine 23,568.
Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Galda de Jos?
În Galda de Jos, „Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³)” se situează la 1.932 m³ (2025), pe locul 5 dintre localități (1.023 în total); mediana națională este 269 m³.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Galda de Jos?
În Galda de Jos, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 718 ‰ (2024), pe locul 12 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Care localități se învecinează cu Galda de Jos?
Cele mai apropiate de Galda de Jos sunt: Stremț (4,4 km), Cricău (4,5 km), Teiuș (9,0 km), Ighiu (9,5 km), Râmeț (12 km).