Rovinari: populație și statistici
Rovinari are o populație de 12.387 (2026), pe o suprafață de 26,5 km², cu o densitate a populației de 467 loc./km². Se află pe locul 183 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −9,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 12.387
- 26,5 km²
- 467 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Gorj după populație: Rovinari ocupă locul 3 (număr de localități: 70).
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 509 ‰ în Rovinari, față de o medie de 228 ‰ în județul Gorj și 252 ‰ la nivel național.
Decese la 1 000 de locuitori: 5,5 ‰ în Rovinari, față de o medie de 11,1 ‰ în județul Gorj și 11,1 ‰ la nivel național.
Rovinari: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 282).
Rovinari în cifre
Unde se află Rovinari?
Populația din Rovinari în timp
Populația localității Rovinari a fost de 13.665 în 2016 și de 12.387 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 13.013 |
| 2022 | 12.871 |
| 2023 | 12.722 |
| 2024 | 12.615 |
| 2025 | 12.501 |
| 2026 | 12.387 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Gorj pentru „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 3.716.
- Densitatea populației sale este de 5,1 ori media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Fărcășești, la 5,1 km.
Toți indicatorii pentru Rovinari
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Rovinari | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,2 ‰ | 16,8 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.149 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 29,6 ‰ | 20,4 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 87 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 6,9 ‰ | 5,8 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.550 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 5,5 ‰ | 11,1 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 3.125 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Rovinari | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 2,81 km | 7,36 km | 7,67 km | pe locul 2.478 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 4.424 | 166.326 | 10.177.161 | pe locul 243 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 357,1 ‰ | 494,2 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.982 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 41,9 m² | 48,9 m² | 50,3 m² | pe locul 2.561 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,16 ‰ | 1,30 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.881 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Rovinari | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 2,07 km | 4,80 km | 6,17 km | pe locul 909 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 427 m³ | 7.628 m³ | 325.688 m³ | pe locul 232 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Rovinari | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 35,6 ‰ | 43,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.109 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,34 ‰ | 2,62 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.376 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Rovinari | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 509 ‰ | 228 ‰ | 71 ‰ | pe locul 29 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,5% | 2,5% | 2,3% | pe locul 2.069 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Rovinari | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 2,8 ‰ | 25,0 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.233 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Rovinari | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 27,9 m³ | 38,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.274 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,24 km | 2,56 km | 4,05 km | pe locul 1.276 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Rovinari | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 2,99 ‰ | 2,25 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 166 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,57 ‰ | 0,54 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 870 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,57 ‰ | 1,16 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 831 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Rovinari | Gorj | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 124 ‰ | 150 ‰ | 91 ‰ | pe locul 636 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,4 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.329 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Rovinari
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor300 · 25,3%
- Transport și depozitare140 · 11,8%
- Construcții104 · 8,8%
- Activități administrative și servicii de suport104 · 8,8%
- Hoteluri și restaurante94 · 7,9%
- Industria prelucrătoare92 · 7,8%
- Alte activități de servicii84 · 7,1%
- Tranzacții imobiliare61 · 5,1%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor282 · 23,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor123 · 10,4%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi108 · 9,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte97 · 8,2%
- Lucrări speciale de construcții94 · 7,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație92 · 7,8%
- Construcții de clădiri73 · 6,2%
- Tranzacții imobiliare61 · 5,1%
- Alte activități de servicii personale61 · 5,1%
- Activități de închiriere și leasing55 · 4,6%
Întrebări frecvente
Care este populația din Rovinari?
Populația localității Rovinari este de 12.387 (2026), pe locul 183 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Rovinari?
Rovinari are o suprafață de 26,5 km², cu o densitate a populației de 467 loc./km².
Populația din Rovinari crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Rovinari a trecut de la 13.665 la 12.387, adică o variație de −9,4%.
Unde se află Rovinari?
Rovinari se află în județul Gorj. Latitudine 44,913, longitudine 23,162.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Rovinari?
În Rovinari, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 509 ‰ (2024), pe locul 29 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Decese la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Rovinari?
În Rovinari, „Decese la 1 000 de locuitori” se situează la 5,5 ‰ (2025), pe locul 3.125 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 13,0 ‰.
Care localități se învecinează cu Rovinari?
Cele mai apropiate de Rovinari sunt: Fărcășești (5,1 km), Câlnic (7,9 km), Drăguțești (7,9 km), Mătăsari (9,8 km), Bâlteni (10 km).