Muereasca: populație și statistici
Muereasca are o populație de 2.580 (2026), pe o suprafață de 43,0 km², cu o densitate a populației de 60,0 loc./km². Se află pe locul 1.857 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −1,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.580
- 43,0 km²
- 60 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vâlcea după populație: Muereasca ocupă locul 44 (număr de localități: 89).
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 10 ‰ în Muereasca, față de o medie de 222 ‰ în județul Vâlcea și 252 ‰ la nivel național.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: 0,78 ‰ în Muereasca, față de o medie de 0,53 ‰ în județul Vâlcea și 0,60 ‰ la nivel național.
Muereasca: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 15).
Muereasca în cifre
Unde se află Muereasca?
Populația din Muereasca în timp
Populația localității Muereasca a fost de 2.630 în 2016 și de 2.580 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.583 |
| 2022 | 2.587 |
| 2023 | 2.589 |
| 2024 | 2.578 |
| 2025 | 2.594 |
| 2026 | 2.580 |
Știați că?
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 6.024.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Bujoreni (populație: 5.515), la 4,2 km distanță.
Toți indicatorii pentru Muereasca
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Muereasca | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,7 ‰ | 16,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.907 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,2 ‰ | 19,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.613 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,3 ‰ | 5,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.767 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 12,0 ‰ | 12,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.885 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Muereasca | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,47 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 1.643 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,78 ‰ | 1,52 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.864 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.292 | 203.394 | 10.177.161 | pe locul 1.898 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 500,8 ‰ | 535,8 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.402 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 43,9 m² | 47,4 m² | 50,3 m² | pe locul 2.335 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,16 ‰ | 2,63 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.033 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Muereasca | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 17,1 ‰ | 38,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.668 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,16 ‰ | 2,63 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.422 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Muereasca | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 10 ‰ | 222 ‰ | 71 ‰ | pe locul 3.152 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,3% | 1,9% | 2,3% | pe locul 1.572 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Muereasca | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 15,9 m³ | 35,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.071 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Muereasca | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,78 ‰ | 2,20 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 740 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,78 ‰ | 0,53 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 331 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,39 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.367 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Muereasca | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 73 ‰ | 127 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.344 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,9 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.351 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Muereasca
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor20 · 21,3%
- Transport și depozitare14 · 14,9%
- Construcții13 · 13,8%
- Industria prelucrătoare11 · 11,7%
- Activități administrative și servicii de suport8 · 8,5%
- Activități profesionale, științifice și tehnice7 · 7,4%
- Hoteluri și restaurante6 · 6,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit4 · 4,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor15 · 16,0%
- Lucrări speciale de construcții12 · 12,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor12 · 12,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte11 · 11,7%
- Construcții de clădiri9 · 9,6%
- Activități de închiriere și leasing7 · 7,4%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora6 · 6,4%
- Fabricarea produselor metalice, exclusiv mașini, utilaje și instalații4 · 4,3%
- Hoteluri și alte facilități de cazare4 · 4,3%
- Alte activități profesionale, științifice și tehnice4 · 4,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Muereasca?
Populația localității Muereasca este de 2.580 (2026), pe locul 1.857 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Muereasca?
Muereasca are o suprafață de 43,0 km², cu o densitate a populației de 60 loc./km².
Populația din Muereasca crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Muereasca a trecut de la 2.630 la 2.580, adică o variație de −1,9%.
Unde se află Muereasca?
Muereasca se află în județul Vâlcea. Latitudine 45,200, longitudine 24,299.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Muereasca?
În Muereasca, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 10 ‰ (2024), pe locul 3.152 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Medici de familie la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Muereasca?
În Muereasca, „Medici de familie la 1 000 de locuitori” se situează la 0,78 ‰ (2024), pe locul 331 dintre localități (2.807 în total); mediana națională este 0,46 ‰.
Care localități se învecinează cu Muereasca?
Cele mai apropiate de Muereasca sunt: Bujoreni (4,2 km), Băile Olănești (5,1 km), Călimănești (5,6 km), Păușești-Măglași (6,6 km), Vlădești (6,8 km).