Perișani: populație și statistici
Perișani are o populație de 2.026 (2026), pe o suprafață de 156,6 km², cu o densitate a populației de 12,9 loc./km². Se află pe locul 2.313 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.026
- 156,6 km²
- 13 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vâlcea după populație: Perișani ocupă locul 61 (număr de localități: 89).
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 7 ‰ în Perișani, față de o medie de 222 ‰ în județul Vâlcea și 252 ‰ la nivel național.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 14,8 ‰ în Perișani, față de o medie de 38,4 ‰ în județul Vâlcea și 60,3 ‰ la nivel național.
Perișani: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 16).
Perișani în cifre
Unde se află Perișani?
Populația din Perișani în timp
Populația localității Perișani a fost de 2.270 în 2016 și de 2.026 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.159 |
| 2022 | 2.125 |
| 2023 | 2.098 |
| 2024 | 2.088 |
| 2025 | 2.062 |
| 2026 | 2.026 |
Știați că?
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 21.933.
- Densitatea populației sale este de 7,0 ori mai mică decât media națională.
- Cea mai apropiată localitate este Titești, la 4,0 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Brezoi (populație: 6.936), la 13 km distanță.
Toți indicatorii pentru Perișani
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Perișani | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 12,3 ‰ | 16,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.406 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,2 ‰ | 19,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 868 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,9 ‰ | 5,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.073 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 16,8 ‰ | 12,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 697 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Perișani | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 11,25 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 721 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,97 ‰ | 1,52 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 974 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.228 | 203.394 | 10.177.161 | pe locul 2.003 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 606,1 ‰ | 535,8 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 578 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 40,1 m² | 47,4 m² | 50,3 m² | pe locul 2.708 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Perișani | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 14,8 ‰ | 38,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.820 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,99 ‰ | 2,63 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.563 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Perișani | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 7 ‰ | 222 ‰ | 71 ‰ | pe locul 3.158 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,8% | 1,9% | 2,3% | pe locul 2.620 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Perișani | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,0 înnoptări | 5,2 | 0,4 | pe locul 342 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 540 ‰ | 1.688 ‰ | 200 ‰ | pe locul 346 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 14,8 ‰ | 50,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 585 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Perișani | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 11,4 m³ | 35,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.299 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Perișani | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 2,20 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.533 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 0,53 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.219 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,49 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.035 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Perișani | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 97 ‰ | 127 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.359 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,9 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 895 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Perișani
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor17 · 21,0%
- Industria prelucrătoare12 · 14,8%
- Agricultură, silvicultură și pescuit10 · 12,3%
- Transport și depozitare10 · 12,3%
- Construcții8 · 9,9%
- Hoteluri și restaurante7 · 8,6%
- Alte activități de servicii4 · 4,9%
- Distribuția apei; salubritate, gestionarea deșeurilor, activități de decontaminare3 · 3,7%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor16 · 19,8%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor11 · 13,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte8 · 9,9%
- Lucrări speciale de construcții7 · 8,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi6 · 7,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație6 · 7,4%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe5 · 6,2%
- Fabricarea produselor alimentare5 · 6,2%
- Silvicultură și exploatare forestieră4 · 4,9%
- Construcții de clădiri4 · 4,9%
Întrebări frecvente
Care este populația din Perișani?
Populația localității Perișani este de 2.026 (2026), pe locul 2.313 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Perișani?
Perișani are o suprafață de 156,6 km², cu o densitate a populației de 13 loc./km².
Populația din Perișani crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Perișani a trecut de la 2.270 la 2.026, adică o variație de −10,7%.
Unde se află Perișani?
Perișani se află în județul Vâlcea. Latitudine 45,383, longitudine 24,400.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Perișani?
În Perișani, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 7 ‰ (2024), pe locul 3.158 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Perișani?
În Perișani, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 14,8 ‰ (2026), pe locul 2.820 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Care localități se învecinează cu Perișani?
Cele mai apropiate de Perișani sunt: Titești (4,0 km), Racovița (8,0 km), Boișoara (10 km), Sălătrucu (11 km), Berislăvești (11 km).