Lehliu Gară: populație și statistici
Lehliu Gară are o populație de 6.190 (2026), pe o suprafață de 81,6 km², cu o densitate a populației de 75,9 loc./km². Se află pe locul 528 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −7,8% între 2016 și 2026.
- Populație: 6.190
- 81,6 km²
- 76 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Călărași după populație: Lehliu Gară ocupă locul 11 (număr de localități: 55).
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: 270 ‰ în Lehliu Gară, față de o medie de 129 ‰ în județul Călărași și 163 ‰ la nivel național.
Lehliu Gară: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 160).
Lehliu Gară în cifre
Unde se află Lehliu Gară?
Populația din Lehliu Gară în timp
Populația localității Lehliu Gară a fost de 6.715 în 2016 și de 6.190 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 6.460 |
| 2022 | 6.364 |
| 2023 | 6.304 |
| 2024 | 6.213 |
| 2025 | 6.209 |
| 2026 | 6.190 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Călărași pentru „Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³)”.
- Locul 1 în județul Călărași pentru „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”.
- „Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³)”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 11.423.
- Cea mai apropiată localitate este Lehliu, la 4,3 km.
Toți indicatorii pentru Lehliu Gară
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Lehliu Gară | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,5 ‰ | 15,1 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.471 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,0 ‰ | 16,8 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.867 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,2 ‰ | 7,4 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 980 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,1 ‰ | 13,6 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.544 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Lehliu Gară | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 7,19 km | 5,88 km | 7,67 km | pe locul 1.477 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,32 ‰ | 1,75 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.324 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.585 | 136.667 | 10.177.161 | pe locul 596 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 417,6 ‰ | 470,8 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.459 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 56,4 m² | 47,7 m² | 50,3 m² | pe locul 913 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,32 ‰ | 1,14 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.743 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Lehliu Gară | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 5,69 km | 3,26 km | 6,17 km | pe locul 551 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 1.826 m³ | 5.233 m³ | 325.688 m³ | pe locul 7 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Lehliu Gară | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 62,2 ‰ | 39,2 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 256 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 5,33 ‰ | 2,68 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 232 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Lehliu Gară | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 182 ‰ | 168 ‰ | 71 ‰ | pe locul 457 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 5,4% | 2,5% | 2,3% | pe locul 620 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Lehliu Gară | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 7,8 ‰ | 8,1 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 870 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Lehliu Gară | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 24,9 m³ | 43,6 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.461 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 4,93 km | 2,96 km | 4,05 km | pe locul 673 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Lehliu Gară | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 3,88 ‰ | 1,25 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 86 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,48 ‰ | 0,35 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.284 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 1,29 ‰ | 0,47 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 113 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Lehliu Gară | Călărași | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 270 ‰ | 129 ‰ | 91 ‰ | pe locul 26 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,2 la 10 000 loc. | 2,8 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.781 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Lehliu Gară
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor209 · 24,6%
- Transport și depozitare89 · 10,5%
- Construcții71 · 8,4%
- Industria prelucrătoare67 · 7,9%
- Hoteluri și restaurante60 · 7,1%
- Activități administrative și servicii de suport59 · 7,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice57 · 6,7%
- Agricultură, silvicultură și pescuit44 · 5,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor160 · 18,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor78 · 9,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte72 · 8,5%
- Lucrări speciale de construcții65 · 7,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație56 · 6,6%
- Construcții de clădiri47 · 5,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi45 · 5,3%
- Tranzacții imobiliare41 · 4,8%
- Cultivarea plantelor și creșterea animalelor, vânătoare și servicii anexe35 · 4,1%
- Activități ale direcțiilor centrale (holding); consultanță în management31 · 3,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Lehliu Gară?
Populația localității Lehliu Gară este de 6.190 (2026), pe locul 528 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Lehliu Gară?
Lehliu Gară are o suprafață de 81,6 km², cu o densitate a populației de 76 loc./km².
Populația din Lehliu Gară crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Lehliu Gară a trecut de la 6.715 la 6.190, adică o variație de −7,8%.
Unde se află Lehliu Gară?
Lehliu Gară se află în județul Călărași. Latitudine 44,439, longitudine 26,853.
Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Lehliu Gară?
În Lehliu Gară, „Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³)” se situează la 1.826 m³ (2025), pe locul 7 dintre localități (1.023 în total); mediana națională este 269 m³.
Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Lehliu Gară?
În Lehliu Gară, „Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori” se situează la 270 ‰ (2025), pe locul 26 dintre localități (3.158 în total); mediana națională este 91 ‰.
Care localități se învecinează cu Lehliu Gară?
Cele mai apropiate de Lehliu Gară sunt: Lehliu (4,3 km), Dor Mărunt (5,2 km), Lupșanu (7,3 km), Nicolae Bălcescu (8,3 km), Valea Argovei (11 km).