Fârtățești: populație și statistici
Fârtățești are o populație de 3.641 (2026), pe o suprafață de 78,4 km², cu o densitate a populației de 46,5 loc./km². Se află pe locul 1.223 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.641
- 78,4 km²
- 46 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vâlcea după populație: Fârtățești ocupă locul 20 (număr de localități: 89).
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 13 ‰ în Fârtățești, față de o medie de 222 ‰ în județul Vâlcea și 252 ‰ la nivel național.
Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor: 0,0 în Fârtățești, față de o medie de 5,2 înnoptări în județul Vâlcea și 2,0 înnoptări la nivel național.
Fârtățești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 20).
Fârtățești în cifre
Unde se află Fârtățești?
Populația din Fârtățești în timp
Populația localității Fârtățești a fost de 3.873 în 2016 și de 3.641 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.847 |
| 2022 | 3.766 |
| 2023 | 3.726 |
| 2024 | 3.719 |
| 2025 | 3.704 |
| 2026 | 3.641 |
Știați că?
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- „Locuințe la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 10.978.
- Cea mai apropiată localitate este Măciuca, la 4,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Drăgășani (populație: 18.483), la 26 km distanță.
Toți indicatorii pentru Fârtățești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Fârtățești | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,5 ‰ | 16,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.471 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,2 ‰ | 19,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.087 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,1 ‰ | 5,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.830 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 19,5 ‰ | 12,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 356 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Fârtățești | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 17,85 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 224 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,55 ‰ | 1,52 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 2.102 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.608 | 203.394 | 10.177.161 | pe locul 584 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 716,3 ‰ | 535,8 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 231 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 60,5 m² | 47,4 m² | 50,3 m² | pe locul 610 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,27 ‰ | 2,63 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.796 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Fârtățești | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 15,1 ‰ | 38,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.805 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,10 ‰ | 2,63 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.469 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Fârtățești | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 13 ‰ | 222 ‰ | 71 ‰ | pe locul 3.145 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,1% | 1,9% | 2,3% | pe locul 1.670 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Fârtățești | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 5,2 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 10 ‰ | 1.688 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.161 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 4,4 ‰ | 50,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.087 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Fârtățești | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 12,6 m³ | 35,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.240 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 10,16 km | 4,30 km | 4,05 km | pe locul 161 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Fârtățești | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,27 ‰ | 2,20 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.543 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,27 ‰ | 0,53 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.453 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,27 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.807 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Fârtățești | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 67 ‰ | 127 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.558 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 2,7 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.138 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Fârtățești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Transport și depozitare21 · 21,6%
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor20 · 20,6%
- Construcții16 · 16,5%
- Activități administrative și servicii de suport9 · 9,3%
- Industria prelucrătoare6 · 6,2%
- Hoteluri și restaurante6 · 6,2%
- Alte activități de servicii5 · 5,2%
- Tranzacții imobiliare3 · 3,1%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte20 · 20,6%
- Construcții de clădiri16 · 16,5%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor16 · 16,5%
- Lucrări speciale de construcții13 · 13,4%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor8 · 8,2%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi8 · 8,2%
- Restaurante și alte activități de alimentație6 · 6,2%
- Lucrări de geniu civil5 · 5,2%
- Activități de închiriere și leasing5 · 5,2%
- Repararea calculatoarelor și a bunurilor personale și casnice4 · 4,1%
Întrebări frecvente
Care este populația din Fârtățești?
Populația localității Fârtățești este de 3.641 (2026), pe locul 1.223 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Fârtățești?
Fârtățești are o suprafață de 78,4 km², cu o densitate a populației de 46 loc./km².
Populația din Fârtățești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Fârtățești a trecut de la 3.873 la 3.641, adică o variație de −6,0%.
Unde se află Fârtățești?
Fârtățești se află în județul Vâlcea. Latitudine 44,777, longitudine 23,981.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Fârtățești?
În Fârtățești, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 13 ‰ (2024), pe locul 3.145 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor: care este valoarea pentru Fârtățești?
În Fârtățești, „Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor” se situează la 0,0 înnoptări (2025), pe locul 1.070 dintre localități (1.250 în total); mediana națională este 0,4 înnoptări.
Care localități se învecinează cu Fârtățești?
Cele mai apropiate de Fârtățești sunt: Măciuca (4,2 km), Tetoiu (5,2 km), Stănești (5,3 km), Zătreni (10 km), Valea Mare (11 km).