Păușești-Măglași: populație și statistici
Păușești-Măglași are o populație de 3.978 (2026), pe o suprafață de 30,4 km², cu o densitate a populației de 131 loc./km². Se află pe locul 1.094 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −1,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.978
- 30,4 km²
- 131 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vâlcea după populație: Păușești-Măglași ocupă locul 15 (număr de localități: 89).
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 320 ‰ în Păușești-Măglași, față de o medie de 222 ‰ în județul Vâlcea și 252 ‰ la nivel național.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: 4,27 ‰ în Păușești-Măglași, față de o medie de 1,52 ‰ în județul Vâlcea și 1,87 ‰ la nivel național.
Păușești-Măglași: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 84).
Păușești-Măglași în cifre
Unde se află Păușești-Măglași?
Populația din Păușești-Măglași în timp
Populația localității Păușești-Măglași a fost de 4.019 în 2016 și de 3.978 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 4.021 |
| 2022 | 4.013 |
| 2023 | 4.016 |
| 2024 | 4.029 |
| 2025 | 3.994 |
| 2026 | 3.978 |
Știați că?
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 96% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.252.
- Cea mai apropiată localitate este Vlădești, la 4,7 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Râmnicu Vâlcea (populație: 111.574), la 11 km distanță.
Toți indicatorii pentru Păușești-Măglași
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Păușești-Măglași | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,1 ‰ | 16,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 884 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 19,1 ‰ | 19,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.106 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,0 ‰ | 5,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.504 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 10,8 ‰ | 12,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.259 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Păușești-Măglași | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 11,16 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 737 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 4,27 ‰ | 1,52 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 328 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.186 | 203.394 | 10.177.161 | pe locul 801 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 549,5 ‰ | 535,8 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 921 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 47,3 m² | 47,4 m² | 50,3 m² | pe locul 1.936 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 3,27 ‰ | 2,63 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 341 din 1.926 |
Energie
| Indicator | Păușești-Măglași | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a gazelor la 1 000 de locuitori (2025) | 6,31 km | 3,44 km | 6,17 km | pe locul 483 din 1.006 | |
| Gaze naturale distribuite pe locuitor (m³) (2025) | 167 m³ | 5.351 m³ | 325.688 m³ | pe locul 731 din 1.023 |
Economie
| Indicator | Păușești-Măglași | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 46,3 ‰ | 38,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 617 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,02 ‰ | 2,63 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 921 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Păușești-Măglași | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 320 ‰ | 222 ‰ | 71 ‰ | pe locul 142 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,0% | 1,9% | 2,3% | pe locul 2.436 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Păușești-Măglași | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,2 înnoptări | 5,2 | 0,4 | pe locul 741 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 119 ‰ | 1.688 ‰ | 200 ‰ | pe locul 761 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 4,5 ‰ | 50,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 1.075 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Păușești-Măglași | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 30,7 m³ | 35,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.104 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 1,43 km | 4,30 km | 4,05 km | pe locul 1.456 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Păușești-Măglași | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,50 ‰ | 2,20 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.496 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,50 ‰ | 0,53 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.171 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,50 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.007 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Păușești-Măglași | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 102 ‰ | 127 ‰ | 91 ‰ | pe locul 1.185 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,0 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 867 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Păușești-Măglași
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor104 · 21,4%
- Transport și depozitare68 · 14,0%
- Industria prelucrătoare41 · 8,5%
- Activități administrative și servicii de suport41 · 8,5%
- Hoteluri și restaurante38 · 7,8%
- Activități profesionale, științifice și tehnice38 · 7,8%
- Construcții35 · 7,2%
- Informații și comunicații21 · 4,3%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor84 · 17,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor69 · 14,2%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte56 · 11,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi36 · 7,4%
- Lucrări speciale de construcții34 · 7,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație30 · 6,2%
- Tranzacții imobiliare21 · 4,3%
- Construcții de clădiri19 · 3,9%
- Activități de închiriere și leasing19 · 3,9%
- Activități de programare informatică, consultanță și alte activități conexe18 · 3,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Păușești-Măglași?
Populația localității Păușești-Măglași este de 3.978 (2026), pe locul 1.094 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Păușești-Măglași?
Păușești-Măglași are o suprafață de 30,4 km², cu o densitate a populației de 131 loc./km².
Populația din Păușești-Măglași crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Păușești-Măglași a trecut de la 4.019 la 3.978, adică o variație de −1,0%.
Unde se află Păușești-Măglași?
Păușești-Măglași se află în județul Vâlcea. Latitudine 45,152, longitudine 24,249.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Păușești-Măglași?
În Păușești-Măglași, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 320 ‰ (2024), pe locul 142 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Păușești-Măglași?
În Păușești-Măglași, „Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori” se situează la 4,27 ‰ (2025), pe locul 328 dintre localități (2.438 în total); mediana națională este 1,53 ‰.
Care localități se învecinează cu Păușești-Măglași?
Cele mai apropiate de Păușești-Măglași sunt: Vlădești (4,7 km), Bunești (5,0 km), Băile Olănești (5,4 km), Muereasca (6,6 km), Stoenești (6,7 km).