Bărbătești (Vâlcea): populație și statistici
Bărbătești are o populație de 3.018 (2026), pe o suprafață de 42,0 km², cu o densitate a populației de 71,9 loc./km². Se află pe locul 1.571 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −10,7% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.018
- 42,0 km²
- 72 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vâlcea după populație: Bărbătești ocupă locul 32 (număr de localități: 89).
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 13 ‰ în Bărbătești, față de o medie de 222 ‰ în județul Vâlcea și 252 ‰ la nivel național.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 17,13 km în Bărbătești, față de o medie de 7,76 km în județul Vâlcea și 4,84 km la nivel național.
Bărbătești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 41).
Bărbătești în cifre
Unde se află Bărbătești?
Populația din Bărbătești în timp
Populația localității Bărbătești a fost de 3.381 în 2016 și de 3.018 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.143 |
| 2022 | 3.072 |
| 2023 | 3.065 |
| 2024 | 3.050 |
| 2025 | 3.042 |
| 2026 | 3.018 |
Știați că?
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 91% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.880.
- Cea mai apropiată localitate este Stoenești, la 4,6 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Horezu (populație: 6.601), la 10 km distanță.
Toți indicatorii pentru Bărbătești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Bărbătești | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 18,6 ‰ | 16,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.086 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,6 ‰ | 19,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.997 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 4,3 ‰ | 5,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.767 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 15,9 ‰ | 12,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 881 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Bărbătești | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 17,13 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 255 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 0,66 ‰ | 1,52 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.992 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.049 | 203.394 | 10.177.161 | pe locul 904 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 678,9 ‰ | 535,8 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 317 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 42,3 m² | 47,4 m² | 50,3 m² | pe locul 2.518 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,99 ‰ | 2,63 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.147 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Bărbătești | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 31,1 ‰ | 38,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.441 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,98 ‰ | 2,63 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 947 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Bărbătești | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 13 ‰ | 222 ‰ | 71 ‰ | pe locul 3.145 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,5% | 1,9% | 2,3% | pe locul 2.890 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Bărbătești | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,1 înnoptări | 5,2 | 0,4 | pe locul 868 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 80 ‰ | 1.688 ‰ | 200 ‰ | pe locul 861 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 6,6 ‰ | 50,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 939 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Bărbătești | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 36,1 m³ | 35,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 838 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 9,38 km | 4,30 km | 4,05 km | pe locul 208 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Bărbătești | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,66 ‰ | 2,20 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 989 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,66 ‰ | 0,53 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 571 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,66 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 625 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Bărbătești | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 62 ‰ | 127 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.709 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,3 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.683 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Bărbătești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor50 · 20,8%
- Transport și depozitare35 · 14,6%
- Activități administrative și servicii de suport30 · 12,5%
- Hoteluri și restaurante22 · 9,2%
- Construcții21 · 8,8%
- Industria prelucrătoare16 · 6,7%
- Activități profesionale, științifice și tehnice12 · 5,0%
- Arte, spectacole și activități recreative11 · 4,6%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor41 · 17,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte32 · 13,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor29 · 12,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație19 · 7,9%
- Lucrări speciale de construcții18 · 7,5%
- Construcții de clădiri16 · 6,7%
- Activități de închiriere și leasing16 · 6,7%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi14 · 5,8%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră13 · 5,4%
- Activități administrative de birou și alte activități de sprijin pentru întreprinderi9 · 3,8%
Întrebări frecvente
Care este populația din Bărbătești?
Populația localității Bărbătești este de 3.018 (2026), pe locul 1.571 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Bărbătești?
Bărbătești are o suprafață de 42,0 km², cu o densitate a populației de 72 loc./km².
Populația din Bărbătești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Bărbătești a trecut de la 3.381 la 3.018, adică o variație de −10,7%.
Unde se află Bărbătești?
Bărbătești se află în județul Vâlcea. Latitudine 45,176, longitudine 24,116.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Bărbătești?
În Bărbătești, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 13 ‰ (2024), pe locul 3.145 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Bărbătești?
În Bărbătești, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 17,13 km (2025), pe locul 255 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Care localități se învecinează cu Bărbătești?
Cele mai apropiate de Bărbătești sunt: Stoenești (4,6 km), Costești (4,9 km), Pietrari (8,6 km), Băile Olănești (9,5 km), Bunești (10 km).