Câineni: populație și statistici
Câineni are o populație de 2.358 (2026), pe o suprafață de 252,6 km², cu o densitate a populației de 9,3 loc./km². Se află pe locul 2.029 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −6,3% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.358
- 252,6 km²
- 9 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vâlcea după populație: Câineni ocupă locul 50 (număr de localități: 89).
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 10,6 m³ în Câineni, față de o medie de 35,3 m³ în județul Vâlcea și 39,9 m³ la nivel național.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: 23,7 ‰ în Câineni, față de o medie de 19,0 ‰ în județul Vâlcea și 20,1 ‰ la nivel național.
Câineni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 20).
Câineni în cifre
Unde se află Câineni?
localități vecine
- Boișoara7,8 km · 1.077
- Racovița9,3 km · 1.741
- Boița11 km · 1.502
- Titești11 km · 642
- Turnu Roșu13 km · 2.478
- Perișani15 km · 2.026
- Brezoi18 km · 6.936
- Tălmaciu19 km · 8.119
Toate localitățile din județul Vâlcea
Localități de dimensiune apropiată
Populația din Câineni în timp
Populația localității Câineni a fost de 2.517 în 2016 și de 2.358 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.407 |
| 2022 | 2.390 |
| 2023 | 2.368 |
| 2024 | 2.380 |
| 2025 | 2.367 |
| 2026 | 2.358 |
Știați că?
Toți indicatorii pentru Câineni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Câineni | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 20,4 ‰ | 16,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 848 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 23,7 ‰ | 19,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 362 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 8,1 ‰ | 5,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 1.015 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,0 ‰ | 12,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.199 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Câineni | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,36 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 1.672 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,27 ‰ | 1,52 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.406 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.319 | 203.394 | 10.177.161 | pe locul 1.841 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 559,4 ‰ | 535,8 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 847 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 45,1 m² | 47,4 m² | 50,3 m² | pe locul 2.216 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,42 ‰ | 2,63 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.638 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Câineni | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 26,3 ‰ | 38,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.848 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 0,85 ‰ | 2,63 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.676 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Câineni | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 95 ‰ | 222 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.093 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,7% | 1,9% | 2,3% | pe locul 1.366 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Câineni | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,2 înnoptări | 5,2 | 0,4 | pe locul 741 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 126 ‰ | 1.688 ‰ | 200 ‰ | pe locul 746 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 24,6 ‰ | 50,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 407 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Câineni | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 10,6 m³ | 35,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.343 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Câineni | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 2,20 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.861 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 0,53 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.647 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,42 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.271 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Câineni | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 115 ‰ | 127 ‰ | 91 ‰ | pe locul 819 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,2 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.204 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Câineni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor27 · 22,5%
- Construcții14 · 11,7%
- Hoteluri și restaurante13 · 10,8%
- Transport și depozitare11 · 9,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit10 · 8,3%
- Activități administrative și servicii de suport8 · 6,7%
- Industria prelucrătoare7 · 5,8%
- Arte, spectacole și activități recreative7 · 5,8%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor20 · 16,7%
- Lucrări speciale de construcții14 · 11,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor14 · 11,7%
- Restaurante și alte activități de alimentație12 · 10,0%
- Construcții de clădiri10 · 8,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi9 · 7,5%
- Lucrări de geniu civil8 · 6,7%
- Silvicultură și exploatare forestieră7 · 5,8%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte7 · 5,8%
- Tranzacții imobiliare6 · 5,0%
Întrebări frecvente
Care este populația din Câineni?
Populația localității Câineni este de 2.358 (2026), pe locul 2.029 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Câineni?
Câineni are o suprafață de 252,6 km², cu o densitate a populației de 9 loc./km².
Populația din Câineni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Câineni a trecut de la 2.517 la 2.358, adică o variație de −6,3%.
Unde se află Câineni?
Câineni se află în județul Vâlcea. Latitudine 45,500, longitudine 24,300.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Câineni?
În Câineni, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 10,6 m³ (2025), pe locul 2.343 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Câineni?
În Câineni, „Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori” se situează la 23,7 ‰ (2025), pe locul 362 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 17,3 ‰.
Care localități se învecinează cu Câineni?
Cele mai apropiate de Câineni sunt: Boișoara (7,8 km), Racovița (9,3 km), Boița (11 km), Titești (11 km), Turnu Roșu (13 km).