Cernișoara: populație și statistici
Cernișoara are o populație de 3.154 (2026), pe o suprafață de 61,1 km², cu o densitate a populației de 51,6 loc./km². Se află pe locul 1.473 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −14,5% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.154
- 61,1 km²
- 52 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vâlcea după populație: Cernișoara ocupă locul 30 (număr de localități: 89).
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 7,3 m³ în Cernișoara, față de o medie de 35,3 m³ în județul Vâlcea și 39,9 m³ la nivel național.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: 2,98 km în Cernișoara, față de o medie de 7,76 km în județul Vâlcea și 4,84 km la nivel național.
Cernișoara: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 30).
Cernișoara în cifre
Unde se află Cernișoara?
Populația din Cernișoara în timp
Populația localității Cernișoara a fost de 3.689 în 2016 și de 3.154 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.416 |
| 2022 | 3.326 |
| 2023 | 3.262 |
| 2024 | 3.225 |
| 2025 | 3.194 |
| 2026 | 3.154 |
Știați că?
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 93% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 90% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 8.562.
- Cea mai apropiată localitate este Oteșani, la 4,4 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Horezu (populație: 6.601), la 10 km distanță.
Toți indicatorii pentru Cernișoara
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Cernișoara | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 13,3 ‰ | 16,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.189 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,8 ‰ | 19,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.430 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,4 ‰ | 5,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.332 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 14,6 ‰ | 12,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.158 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Cernișoara | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 2,98 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 2.454 din 2.728 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.861 | 203.394 | 10.177.161 | pe locul 1.090 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 590,0 ‰ | 535,8 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 664 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 64,4 m² | 47,4 m² | 50,3 m² | pe locul 351 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 0,95 ‰ | 2,63 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 1.178 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Cernișoara | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 19,7 ‰ | 38,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.445 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 2,22 ‰ | 2,63 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.474 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Cernișoara | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 157 ‰ | 222 ‰ | 71 ‰ | pe locul 557 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 2,3% | 1,9% | 2,3% | pe locul 1.572 din 3.163 |
Mediu
| Indicator | Cernișoara | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 7,3 m³ | 35,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.471 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 2,69 km | 4,30 km | 4,05 km | pe locul 1.172 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Cernișoara | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,63 ‰ | 2,20 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.081 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,63 ‰ | 0,53 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 668 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,32 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.620 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Cernișoara | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 58 ‰ | 127 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.806 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,2 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.781 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Cernișoara
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor36 · 23,8%
- Transport și depozitare29 · 19,2%
- Construcții21 · 13,9%
- Activități administrative și servicii de suport12 · 7,9%
- Industria prelucrătoare10 · 6,6%
- Hoteluri și restaurante8 · 5,3%
- Agricultură, silvicultură și pescuit7 · 4,6%
- Alte activități de servicii6 · 4,0%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor30 · 19,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor25 · 16,6%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte25 · 16,6%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi21 · 13,9%
- Construcții de clădiri16 · 10,6%
- Lucrări speciale de construcții15 · 9,9%
- Lucrări de geniu civil9 · 6,0%
- Restaurante și alte activități de alimentație6 · 4,0%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră6 · 4,0%
- Silvicultură și exploatare forestieră5 · 3,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Cernișoara?
Populația localității Cernișoara este de 3.154 (2026), pe locul 1.473 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Cernișoara?
Cernișoara are o suprafață de 61,1 km², cu o densitate a populației de 52 loc./km².
Populația din Cernișoara crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Cernișoara a trecut de la 3.689 la 3.154, adică o variație de −14,5%.
Unde se află Cernișoara?
Cernișoara se află în județul Vâlcea. Latitudine 45,053, longitudine 23,983.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Cernișoara?
În Cernișoara, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 7,3 m³ (2025), pe locul 2.471 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Cernișoara?
În Cernișoara, „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori” se situează la 2,98 km (2025), pe locul 2.454 dintre localități (2.728 în total); mediana națională este 7,67 km.
Care localități se învecinează cu Cernișoara?
Cele mai apropiate de Cernișoara sunt: Oteșani (4,4 km), Copăceni (6,3 km), Măldărești (6,3 km), Stroești (6,8 km), Tomșani (7,1 km).