Tomșani (Vâlcea): populație și statistici
Tomșani are o populație de 3.381 (2026), pe o suprafață de 37,6 km², cu o densitate a populației de 89,9 loc./km². Se află pe locul 1.350 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −9,4% între 2016 și 2026.
- Populație: 3.381
- 37,6 km²
- 90 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vâlcea după populație: Tomșani ocupă locul 24 (număr de localități: 89).
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: 0 ‰ în Tomșani, față de o medie de 1.688 ‰ în județul Vâlcea și 930 ‰ la nivel național.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: 26 ‰ în Tomșani, față de o medie de 222 ‰ în județul Vâlcea și 252 ‰ la nivel național.
Tomșani: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor (număr de societăți: 35).
Tomșani în cifre
Unde se află Tomșani?
Populația din Tomșani în timp
Populația localității Tomșani a fost de 3.733 în 2016 și de 3.381 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 3.570 |
| 2022 | 3.505 |
| 2023 | 3.489 |
| 2024 | 3.482 |
| 2025 | 3.430 |
| 2026 | 3.381 |
Știați că?
- „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 96% din localități.
- „Decese la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 93% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.268.
- Cea mai apropiată localitate este Oteșani, la 4,2 km.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Horezu (populație: 6.601), la 7,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Tomșani
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Tomșani | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,0 ‰ | 16,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.575 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 16,0 ‰ | 19,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.867 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,9 ‰ | 5,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.073 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 21,3 ‰ | 12,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 227 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Tomșani | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 6,83 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 1.555 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,96 ‰ | 1,52 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 573 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.998 | 203.394 | 10.177.161 | pe locul 958 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 590,9 ‰ | 535,8 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 660 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 42,2 m² | 47,4 m² | 50,3 m² | pe locul 2.533 din 3.163 |
Economie
| Indicator | Tomșani | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 21,9 ‰ | 38,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.245 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,77 ‰ | 2,63 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 1.879 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Tomșani | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 26 ‰ | 222 ‰ | 71 ‰ | pe locul 3.020 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,9% | 1,9% | 2,3% | pe locul 2.534 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Tomșani | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,0 înnoptări | 5,2 | 0,4 | pe locul 1.070 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 0 ‰ | 1.688 ‰ | 200 ‰ | pe locul 1.230 din 1.250 |
Mediu
| Indicator | Tomșani | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 16,6 m³ | 35,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.024 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 7,51 km | 4,30 km | 4,05 km | pe locul 353 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Tomșani | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,59 ‰ | 2,20 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.194 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,59 ‰ | 0,53 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 790 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,30 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.696 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Tomșani | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 64 ‰ | 127 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.652 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 3,0 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.916 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Tomșani
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor43 · 22,5%
- Transport și depozitare24 · 12,6%
- Construcții20 · 10,5%
- Activități administrative și servicii de suport16 · 8,4%
- Hoteluri și restaurante15 · 7,9%
- Activități profesionale, științifice și tehnice13 · 6,8%
- Alte activități de servicii11 · 5,8%
- Industria prelucrătoare10 · 5,2%
Cele mai frecvente activități
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor35 · 18,3%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor27 · 14,1%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte20 · 10,5%
- Lucrări speciale de construcții19 · 9,9%
- Construcții de clădiri15 · 7,9%
- Restaurante și alte activități de alimentație14 · 7,3%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi13 · 6,8%
- Lucrări de geniu civil12 · 6,3%
- Activități de închiriere și leasing9 · 4,7%
- Tranzacții imobiliare8 · 4,2%
Întrebări frecvente
Care este populația din Tomșani?
Populația localității Tomșani este de 3.381 (2026), pe locul 1.350 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Tomșani?
Tomșani are o suprafață de 37,6 km², cu o densitate a populației de 90 loc./km².
Populația din Tomșani crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Tomșani a trecut de la 3.733 la 3.381, adică o variație de −9,4%.
Unde se află Tomșani?
Tomșani se află în județul Vâlcea. Latitudine 45,091, longitudine 24,055.
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Tomșani?
În Tomșani, „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori” se situează la 0 ‰ (2025), pe locul 1.230 dintre localități (1.250 în total); mediana națională este 200 ‰.
Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Tomșani?
În Tomșani, „Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori” se situează la 26 ‰ (2024), pe locul 3.020 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 71 ‰.
Care localități se învecinează cu Tomșani?
Cele mai apropiate de Tomșani sunt: Oteșani (4,2 km), Pietrari (4,2 km), Măldărești (4,6 km), Costești (6,6 km), Cernișoara (7,1 km).