Măldărești: populație și statistici
Măldărești are o populație de 1.891 (2026), pe o suprafață de 30,8 km², cu o densitate a populației de 61,4 loc./km². Se află pe locul 2.423 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −5,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 1.891
- 30,8 km²
- 61 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vâlcea după populație: Măldărești ocupă locul 65 (număr de localități: 89).
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: 19,51 km în Măldărești, față de o medie de 4,30 km în județul Vâlcea și 3,05 km la nivel național.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: 2,6 ‰ în Măldărești, față de o medie de 5,1 ‰ în județul Vâlcea și 6,7 ‰ la nivel național.
Măldărești: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 15).
Măldărești în cifre
Unde se află Măldărești?
Populația din Măldărești în timp
Populația localității Măldărești a fost de 1.991 în 2016 și de 1.891 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 1.945 |
| 2022 | 1.929 |
| 2023 | 1.912 |
| 2024 | 1.915 |
| 2025 | 1.918 |
| 2026 | 1.891 |
Știați că?
- Locul 1 în județul Vâlcea pentru „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”.
- „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 99% din localități.
- „Născuți vii la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 98% din localități.
- „Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 97% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 4.312.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Horezu (populație: 6.601), la 4,0 km distanță.
Toți indicatorii pentru Măldărești
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Măldărești | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 8,5 ‰ | 16,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.988 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 15,3 ‰ | 19,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.074 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 2,6 ‰ | 5,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 3.088 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,6 ‰ | 12,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.010 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Măldărești | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 23,69 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 92 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,64 ‰ | 1,52 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 671 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 992 | 203.394 | 10.177.161 | pe locul 2.450 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 524,6 ‰ | 535,8 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.153 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 39,1 m² | 47,4 m² | 50,3 m² | pe locul 2.784 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 3,17 ‰ | 2,63 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 354 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Măldărești | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 27,0 ‰ | 38,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 1.782 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 3,17 ‰ | 2,63 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 833 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Măldărești | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 63 ‰ | 222 ‰ | 71 ‰ | pe locul 1.792 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 0,7% | 1,9% | 2,3% | pe locul 2.728 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Măldărești | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 2,6 înnoptări | 5,2 | 0,4 | pe locul 177 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 1.419 ‰ | 1.688 ‰ | 200 ‰ | pe locul 166 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 17,5 ‰ | 50,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 524 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Măldărești | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 12,2 m³ | 35,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.262 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 19,51 km | 4,30 km | 4,05 km | pe locul 16 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Măldărești | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,53 ‰ | 2,20 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.373 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,53 ‰ | 0,53 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.016 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,53 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 919 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Măldărești | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 57 ‰ | 127 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.837 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 5,3 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 749 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Măldărești
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor20 · 17,9%
- Transport și depozitare20 · 17,9%
- Construcții12 · 10,7%
- Industria prelucrătoare11 · 9,8%
- Hoteluri și restaurante10 · 8,9%
- Activități administrative și servicii de suport9 · 8,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice6 · 5,4%
- Agricultură, silvicultură și pescuit5 · 4,5%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte15 · 13,4%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor14 · 12,5%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor13 · 11,6%
- Lucrări speciale de construcții11 · 9,8%
- Construcții de clădiri9 · 8,0%
- Hoteluri și alte facilități de cazare8 · 7,1%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi6 · 5,4%
- Restaurante și alte activități de alimentație6 · 5,4%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)5 · 4,5%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora5 · 4,5%
Întrebări frecvente
Care este populația din Măldărești?
Populația localității Măldărești este de 1.891 (2026), pe locul 2.423 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Măldărești?
Măldărești are o suprafață de 30,8 km², cu o densitate a populației de 61 loc./km².
Populația din Măldărești crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Măldărești a trecut de la 1.991 la 1.891, adică o variație de −5,0%.
Unde se află Măldărești?
Măldărești se află în județul Vâlcea. Latitudine 45,108, longitudine 24,002.
Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Măldărești?
În Măldărești, „Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori” se situează la 19,51 km (2025), pe locul 16 dintre localități (1.695 în total); mediana națională este 4,05 km.
Născuți vii la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Măldărești?
În Măldărești, „Născuți vii la 1 000 de locuitori” se situează la 2,6 ‰ (2025), pe locul 3.088 dintre localități (3.157 în total); mediana națională este 6,9 ‰.
Care localități se învecinează cu Măldărești?
Cele mai apropiate de Măldărești sunt: Horezu (4,0 km), Tomșani (4,6 km), Cernișoara (6,3 km), Oteșani (6,5 km), Costești (6,9 km).