Sălătrucel: populație și statistici
Sălătrucel are o populație de 2.236 (2026), pe o suprafață de 40,0 km², cu o densitate a populației de 55,8 loc./km². Se află pe locul 2.127 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa crește: +4,0% între 2016 și 2026.
- Populație: 2.236
- 40,0 km²
- 56 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Vâlcea după populație: Sălătrucel ocupă locul 55 (număr de localități: 89).
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: 16,1 ‰ în Sălătrucel, față de o medie de 38,4 ‰ în județul Vâlcea și 60,3 ‰ la nivel național.
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: 756 ‰ în Sălătrucel, față de o medie de 1.688 ‰ în județul Vâlcea și 930 ‰ la nivel național.
Sălătrucel: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Transporturi terestre și transporturi prin conducte (număr de societăți: 15).
Sălătrucel în cifre
Unde se află Sălătrucel?
Populația din Sălătrucel în timp
Populația localității Sălătrucel a fost de 2.150 în 2016 și de 2.236 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 2.199 |
| 2022 | 2.215 |
| 2023 | 2.204 |
| 2024 | 2.228 |
| 2025 | 2.257 |
| 2026 | 2.236 |
Știați că?
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 5.608.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Călimănești (populație: 8.397), la 3,7 km distanță.
Toți indicatorii pentru Sălătrucel
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Sălătrucel | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 14,8 ‰ | 16,2 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 1.876 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 17,0 ‰ | 19,0 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 1.645 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 5,4 ‰ | 5,1 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 2.332 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 13,4 ‰ | 12,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 1.460 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Sălătrucel | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,86 km | 7,76 km | 7,67 km | pe locul 1.807 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 1,79 ‰ | 1,52 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 1.070 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 1.188 | 203.394 | 10.177.161 | pe locul 2.093 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 531,3 ‰ | 535,8 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 1.084 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 57,4 m² | 47,4 m² | 50,3 m² | pe locul 831 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 1,79 ‰ | 2,63 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 717 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Sălătrucel | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 16,1 ‰ | 38,4 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 2.741 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 1,34 ‰ | 2,63 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 2.278 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Sălătrucel | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 104 ‰ | 222 ‰ | 71 ‰ | pe locul 960 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 1,1% | 1,9% | 2,3% | pe locul 2.352 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Sălătrucel | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 1,0 înnoptări | 5,2 | 0,4 | pe locul 342 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 756 ‰ | 1.688 ‰ | 200 ‰ | pe locul 275 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 24,6 ‰ | 50,8 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 407 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Sălătrucel | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 17,0 m³ | 35,3 m³ | 27,2 m³ | pe locul 1.991 din 2.656 | |
| Lungimea rețelei de canalizare la 1 000 de locuitori (2025) | 6,13 km | 4,30 km | 4,05 km | pe locul 491 din 1.695 |
Sănătate
| Indicator | Sălătrucel | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,45 ‰ | 2,20 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 1.709 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,45 ‰ | 0,53 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 1.452 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,45 ‰ | 0,80 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 1.167 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Sălătrucel | Vâlcea | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 72 ‰ | 127 ‰ | 91 ‰ | pe locul 2.393 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 4,5 la 10 000 loc. | 3,4 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 1.057 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Sălătrucel
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Transport și depozitare15 · 21,7%
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor14 · 20,3%
- Activități administrative și servicii de suport6 · 8,7%
- Industria prelucrătoare5 · 7,2%
- Construcții5 · 7,2%
- Hoteluri și restaurante5 · 7,2%
- Alte activități de servicii5 · 7,2%
- Agricultură, silvicultură și pescuit4 · 5,8%
Cele mai frecvente activități
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte15 · 21,7%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor11 · 15,9%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor10 · 14,5%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi9 · 13,0%
- Comerț cu autovehicule și motociclete; întreținerea și repararea acestora6 · 8,7%
- Activități de închiriere și leasing5 · 7,2%
- Lucrări speciale de construcții4 · 5,8%
- Repararea calculatoarelor și a bunurilor personale și casnice4 · 5,8%
- Silvicultură și exploatare forestieră3 · 4,3%
- Prelucrarea lemnului și fabricarea produselor din lemn și plută (cu excepția mobilei)3 · 4,3%
Întrebări frecvente
Care este populația din Sălătrucel?
Populația localității Sălătrucel este de 2.236 (2026), pe locul 2.127 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Sălătrucel?
Sălătrucel are o suprafață de 40,0 km², cu o densitate a populației de 56 loc./km².
Populația din Sălătrucel crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Sălătrucel a trecut de la 2.150 la 2.236, adică o variație de +4,0%.
Unde se află Sălătrucel?
Sălătrucel se află în județul Vâlcea. Latitudine 45,248, longitudine 24,389.
Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sălătrucel?
În Sălătrucel, „Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori” se situează la 16,1 ‰ (2026), pe locul 2.741 dintre localități (3.163 în total); mediana națională este 29,4 ‰.
Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Sălătrucel?
În Sălătrucel, „Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori” se situează la 756 ‰ (2025), pe locul 275 dintre localități (1.250 în total); mediana națională este 200 ‰.
Care localități se învecinează cu Sălătrucel?
Cele mai apropiate de Sălătrucel sunt: Călimănești (3,7 km), Berislăvești (5,9 km), Dăești (7,3 km), Șuici (8,8 km), Muereasca (8,9 km).