Găiseni: populație și statistici
Găiseni are o populație de 5.289 (2026), pe o suprafață de 53,5 km², cu o densitate a populației de 98,9 loc./km². Se află pe locul 677 după populație, între localitățile României (total: 3.181). Populația sa scade: −3,9% între 2016 și 2026.
- Populație: 5.289
- 53,5 km²
- 99 loc./km²
Puncte-cheie
Clasament în județul Giurgiu după populație: Găiseni ocupă locul 12 (număr de localități: 54).
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): 1,3 m³ în Găiseni, față de o medie de 46,9 m³ în județul Giurgiu și 39,9 m³ la nivel național.
Medici la 1 000 de locuitori: 0,19 ‰ în Găiseni, față de o medie de 1,40 ‰ în județul Giurgiu și 3,53 ‰ la nivel național.
Găiseni: cea mai frecventă activitate printre societățile active este Lucrări speciale de construcții (număr de societăți: 190).
Găiseni în cifre
Unde se află Găiseni?
Populația din Găiseni în timp
Populația localității Găiseni a fost de 5.506 în 2016 și de 5.289 în 2026.
| An | Populație (după domiciliu) |
|---|---|
| 2021 | 5.368 |
| 2022 | 5.309 |
| 2023 | 5.289 |
| 2024 | 5.298 |
| 2025 | 5.293 |
| 2026 | 5.289 |
Știați că?
- „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)”: valoare mai mică decât în 99% din localități.
- „Medici la 1 000 de locuitori”: valoare mai mică decât în 97% din localități.
- „Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori”: valoare mai mare decât în 92% din localități.
- Suprafața sa în terenuri de fotbal: aproximativ 7.489.
- Cea mai apropiată localitate mai populată este Florești-Stoenești (populație: 8.347), la 5,2 km distanță.
Toți indicatorii pentru Găiseni
Valoarea pentru această localitate, apoi media județeană și mediana națională (pentru numere: totalurile județene și naționale). Scala plasează această localitate între cea mai mică și cea mai mare valoare din țară.
Populație
| Indicator | Găiseni | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Stabiliri cu domiciliul în localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,0 ‰ | 18,3 ‰ | 16,0 ‰ | pe locul 2.650 din 3.163 | |
| Plecări cu domiciliul din localitate la 1 000 de locuitori (2025) | 11,0 ‰ | 17,2 ‰ | 17,3 ‰ | pe locul 2.922 din 3.163 | |
| Născuți vii la 1 000 de locuitori (2025) | 9,8 ‰ | 7,5 ‰ | 6,9 ‰ | pe locul 513 din 3.157 | |
| Decese la 1 000 de locuitori (2025) | 11,3 ‰ | 14,3 ‰ | 13,0 ‰ | pe locul 2.099 din 3.163 |
Locuințe
| Indicator | Găiseni | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Lungimea rețelei de distribuție a apei potabile la 1 000 de locuitori (2025) | 5,67 km | 5,62 km | 7,67 km | pe locul 1.871 din 2.728 | |
| Autorizații de construire pentru clădiri rezidențiale la 1 000 de locuitori (2025) | 2,65 ‰ | 2,51 ‰ | 1,53 ‰ | pe locul 666 din 2.438 | |
| Locuințe existente (2025) | 2.216 | 128.242 | 10.177.161 | pe locul 782 din 3.181 | |
| Locuințe la 1 000 de locuitori (2025) | 419,0 ‰ | 499,3 ‰ | 484,8 ‰ | pe locul 2.441 din 3.163 | |
| Suprafața locuibilă medie pe locuință (m²) (2025) | 47,3 m² | 50,9 m² | 50,3 m² | pe locul 1.936 din 3.163 | |
| Locuințe terminate în cursul anului la 1 000 de locuitori (2025) | 4,92 ‰ | 2,42 ‰ | 1,30 ‰ | pe locul 200 din 1.926 |
Economie
| Indicator | Găiseni | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Societăți active în Registrul Comerțului la 1 000 de locuitori (2026) | 55,6 ‰ | 53,6 ‰ | 29,4 ‰ | pe locul 349 din 3.163 | |
| Societăți înmatriculate în ultimele 12 luni la 1 000 de locuitori (2026) | 5,29 ‰ | 4,11 ‰ | 2,10 ‰ | pe locul 238 din 3.163 |
Piața muncii
| Indicator | Găiseni | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Număr mediu de salariați la 1 000 de locuitori (2024) | 55 ‰ | 149 ‰ | 71 ‰ | pe locul 2.036 din 3.163 | |
| Ponderea șomerilor înregistrați în totalul resurselor de muncă (2026) | 3,9% | 1,4% | 2,3% | pe locul 948 din 3.163 |
Turism
| Indicator | Găiseni | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Înnoptări în structuri de primire turistică pe locuitor (2025) | 0,8 înnoptări | 0,7 | 0,4 | pe locul 391 din 1.250 | |
| Sosiri de turiști la 1 000 de locuitori (2025) | 725 ‰ | 410 ‰ | 200 ‰ | pe locul 283 din 1.250 | |
| Locuri de cazare turistică la 1 000 de locuitori (2025) | 14,0 ‰ | 7,7 ‰ | 11,8 ‰ | pe locul 607 din 1.362 |
Mediu
| Indicator | Găiseni | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³) (2025) | 1,3 m³ | 46,9 m³ | 27,2 m³ | pe locul 2.624 din 2.656 |
Sănătate
| Indicator | Găiseni | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Medici la 1 000 de locuitori (2024) | 0,19 ‰ | 1,40 ‰ | 0,52 ‰ | pe locul 2.726 din 2.833 | |
| Medici de familie la 1 000 de locuitori (2024) | 0,19 ‰ | 0,44 ‰ | 0,46 ‰ | pe locul 2.677 din 2.807 | |
| Farmaciști la 1 000 de locuitori (2024) | 0,76 ‰ | 0,70 ‰ | 0,47 ‰ | pe locul 461 din 2.248 |
Educație
| Indicator | Găiseni | Giurgiu | Național | Poziție? | Loc |
|---|---|---|---|---|---|
| Populația școlară (copii, elevi și studenți) la 1 000 de locuitori (2025) | 133 ‰ | 131 ‰ | 91 ‰ | pe locul 509 din 3.158 | |
| Unități de învățământ la 10 000 de locuitori (2025) | 1,9 la 10 000 loc. | 2,9 la 10 000 loc. | 3,6 la 10 000 loc. | pe locul 2.697 din 3.122 |
Societăți pe activități economice: Găiseni
Societăți active din registrul comerțului cu o activitate înregistrată, pe secțiune și pe activitate (NACE Rev. 2). Sunt afișate doar activitățile la care numărul de societăți este de cel puțin 3.
Pe secțiune de activitate
- Construcții194 · 27,4%
- Comerț cu ridicata și cu amănuntul; repararea autovehiculelor și a motocicletelor129 · 18,2%
- Transport și depozitare104 · 14,7%
- Activități administrative și servicii de suport60 · 8,5%
- Hoteluri și restaurante42 · 5,9%
- Tranzacții imobiliare35 · 5,0%
- Industria prelucrătoare28 · 4,0%
- Activități profesionale, științifice și tehnice28 · 4,0%
Cele mai frecvente activități
- Lucrări speciale de construcții190 · 26,9%
- Construcții de clădiri184 · 26,0%
- Lucrări de geniu civil125 · 17,7%
- Transporturi terestre și transporturi prin conducte99 · 14,0%
- Comerț cu amănuntul, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor91 · 12,9%
- Comerț cu ridicata, cu excepția autovehiculelor și motocicletelor67 · 9,5%
- Activități de servicii pentru clădiri și de amenajare peisageră43 · 6,1%
- Restaurante și alte activități de alimentație40 · 5,7%
- Tranzacții imobiliare35 · 5,0%
- Depozitare și activități auxiliare pentru transporturi26 · 3,7%
Întrebări frecvente
Care este populația din Găiseni?
Populația localității Găiseni este de 5.289 (2026), pe locul 677 dintre localități (3.181 în total).
Cât de mare este Găiseni?
Găiseni are o suprafață de 53,5 km², cu o densitate a populației de 99 loc./km².
Populația din Găiseni crește?
Între 2016 și 2026, populația localității Găiseni a trecut de la 5.506 la 5.289, adică o variație de −3,9%.
Unde se află Găiseni?
Găiseni se află în județul Giurgiu. Latitudine 44,513, longitudine 25,634.
Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³): care este valoarea pentru Găiseni?
În Găiseni, „Apă potabilă distribuită pe locuitor (m³)” se situează la 1,3 m³ (2025), pe locul 2.624 dintre localități (2.656 în total); mediana națională este 27,2 m³.
Medici la 1 000 de locuitori: care este valoarea pentru Găiseni?
În Găiseni, „Medici la 1 000 de locuitori” se situează la 0,19 ‰ (2024), pe locul 2.726 dintre localități (2.833 în total); mediana națională este 0,52 ‰.
Care localități se învecinează cu Găiseni?
Cele mai apropiate de Găiseni sunt: Florești-Stoenești (5,2 km), Potlogi (5,7 km), Poiana (6,5 km), Vânătorii Mici (6,8 km), Crevedia Mare (8,5 km).